Jump to content

Lenslerin Ömrü 2 Aya Kadar Uzatılıyor


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Lens kullananlara müjde! Geliştirilen bir antibakteriyel sıvı sayesinde lenslerin ömrü 2 aya kadar uzatılıyor.[/h]

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç ve ekibi tarafından geliştirilen antibakteriyel sıvı ile günlük bakım gerektiren lens ve göz protezlerinin kullanım süresi 2 aya kadar uzatılabiliyor.

Prof. Dr. Arpaç, yaptığı açıklamada, lens ve göz protezlerinin günlük hayatta sık kullanılan ürünler olduğunu söyledi.

[h=4]Protezler 4 hafta hiç çıkarılmadan kullanılabilecek[/h] Özellikle göz protezlerinin günlük bakım gerektirdiğini ve kullanım süresi dolduktan sonra düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini ifade eden Arpaç, "Biz bu ürünlerin yüzeyinin antibakteriyel bir sıvı ile kaplanmasını sağladık. Bu şekilde çok sık bir sürede bu protezi çıkarmaya gerek kalmıyor. Bu ürün sayesinde protezlerin 4 haftaya kadar hiç çıkarılmadan kullanılabilme imkanı ortaya çıktı" dedi.

[h=4]Antibakteriyel sıvıyla lenslerin ömrü uzatılıyor[/h] Prof. Dr. Arpaç, "Günlük kullanılan lensler bir süre sonra çöpe atılıyor ya da uzun süre kullanılan lensler çıkarılıp dezenfekte edilmek zorunda kalınıyordu çünkü uzun süre kullanım göz alanında bakteri oluşmasına neden oluyor. Bu tür lenslerde antibakteriyel maddeyle kaplanıldığında 1-2 ay hiç dezenfekte edilmeden kullanılabilecek. Bu şekilde göz dezenfekte olarak mikrop kapması önlenmiş oluyor" şeklinde konuştu.

 

Ürünün patentinin alındığını da kaydeden Prof. Dr. Arpaç, seri üretime geçilmesi için çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...