Jump to content

Evlilik Problemleri Nasıl Çözülür?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Peri masalını andıran düğünler, mutlu balayı fotoğrafları, cicim aylarının pembe günleri… Tüm bunlar, evlilik sürecinin başında yaşanan sorunsuz zamana denk gelir. ‘Her evlilik, cicim aylarından sonra monotonlaşır ya da çiftler arasında sorunlar yaşanmaya başlar’ diye bir kural yoktur. Ancak çoğu evlilik de başladığı günkü gibi devam etmez, edemez.

 

 

Evlilikteki sorunların çoğu, iletişimsizlikten kaynaklanır. Birbiriyle konuşmayan, birbirini anlamak için çaba sarf etmeyen çiftler, bir süre sonra aynı çatı altında yaşamanın getirdiği sorumlulukların yanı sıra bir de sorunlarla baş başa kalır. Çoğu çift, mücadele etme yoluna gitmeden boşanmayı çözüm olarak görür. Oysa boşanma yolunu seçmeden de yapılacak, değiştirilebilecek çok şey vardır.

 

 

Konuşmayı deneyin

 

 

Sorunların üstesinden gelmenin yollarından biri konuşmaktır. Yalansız, eksiksiz ve karşı tarafı da etkili bir biçimde dinleyerek yapılan konuşmalar, çiftlerin arasındaki sorunların yüzeye çıkmasına ve daha kolay çözüm yolu bulunmasına olanak sağlar. Konuşurken yargılayıcı, küçük düşürücü, aşağılayıcı ifadelerden uzak durmak da önemlidir. Eleştiriler, yıkıcı değil yapıcı olmalıdır.

 

 

Taraflar, yaşanan sorunları içinde tutup biriktirmek yerine zamanında söylemeli ve çözüm için çaba sarf etmelidir. Bir de çiftler, evli olsalar bile birbirlerinin hayatına müdahale etme noktasında kısıtlayıcı bir tutum içinde olmamalıdır. Her iki taraf da önce kendilerine olan saygısını gözden geçirip sonra karşı tarafa saygı duymayı bilmelidir.

 

 

Ayrıca evliliğin ilk günlerindeki heyecanı yeniden yaşamak için o günleri sık sık anımsamak, tarafların birbirlerine aynı duyarlılıkla yaklaşmaları önemlidir. Örneğin evliliğin ilk zamanlarında eşinizle yapmaktan keyif aldığınız her şeyi, zamana kurban etmemeli, aynı şeyleri hep yaparak her zaman zevk almayı bilmelisiniz. Örneğin birlikte dışarıda yiyeceğiniz baş başa bir yemek, yalnızca evliliğin ilk günlerine özgü olmamalı, ilerleyen zamanda da bir arada olmanın tadını çıkarmayı denemelisiniz.

 

 

Hitap şekliniz nasıl?

 

 

Çiftlerin birbirlerine hitap şekli bile evliliğin büyüsünün bozulmaması için önemlidir. Başlarda birbirlerine sevgi dolu sözcüklerle hitap eden eşler, evliliğin üzerinden zaman geçmeye başladıkça yalnızca isimleriyle birbirlerine hitap ederse monotonlaşma başlıyor demektir. Bunun önüne geçmek ve sevginizin her daim canlı olduğunu göstermek ise hiç zor değildir.

 

 

İşin içinden çıkılmadığı noktalarda, uzman yardımına başvurmak en akıllıca yöntemdir. Evlilik terapistine gitmek, çiftlerin daha sağlıklı bir ilişki yürütebilmesi ve evlilikteki sorunların çözülmesi adına önemlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...