Jump to content

IELTS'e Nasıl Kayıt Olunur?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Açılımı International English Language Testing System olan sınav, İngilizce'nin kullanıldığı her alanda geçerliliği kabul edilen bir ölçme sistemidir. British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) kurumları tarafından sınav soruları ortaklaşa hazırlanır.

 

 

Sınav, Türkiye'de İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenir. Sınava başvuru için internet sistemi veya şubede kayıt yöntemi kullanılabilir. Dünyada pek çok seçkin üniversite bu sınava göre öğrenci kabul eder. İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin üniversitelerinde okumak için bu sınava girmek gerekir. Türkiye'de de Boğaziçi ve Bilkent gibi üniversitelerde geçerliliği kabul edilir. YÖK, yapılan yeni düzenlemeyle IELTS'nin YDS'ye olan denkliğini değiştirmiş ve kabul etmiştir.

 

 

IELTS'de listening (dinleme), writing (yazma), speaking (konuşma) ve reading (okuma) aşamaları uygulanır. Konuşma bölümü sonradan düzenlenir. Diğer sınav aşamaları için toplam süre 165 dakikadır.

 

 

Kayıt için internet veya şube üzerinden başvuru yapılabilir.

 

 

1. Aşama

 

 

İnternet üzerinden yapılacak olan başvurularda 'IELTS Başvuru' seçeneği tercih edilir. Nüfus cüzdanı veya renkli pasaport çıktısının sisteme yüklenmesi gerekir.

 

 

2. Aşama

 

 

Bu bölümde sınav ücreti yatırılır. Kredi kartı ile veya havale yöntemiyle 48 saat içerisinde sınav ücretinin yatırılması gerekir.

 

 

3. Aşama

 

 

Başvurunun yapılmasının ardından adayların mail adresine onay mesajı gönderilir. Bu mailde sınav hakkında bütün bilgiler yer alır.

 

 

İnternet dışında şubeden kayıt yaptırmak isteyen kişilerin British Council şubelerine gitmesi gerekir. Başvuru formunun doldurulmasından sonra sınav ücreti yatırılır ve onay mesajının gelmesi beklenir. Akademik ve genel eğitim sınavlarının seçimi de burada yapılır. Kayıt ücreti 500 TL'dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...