Jump to content

IELTS'e Nasıl Çalışılır?


Önerilen Mesajlar

IELTS uluslararası kabul gören bir tür İngilizce sınavıdır. Adaylar İngilizce dil seviyelerini öğrenebilmek adına bu sınava girer ve mevcut sonucu dünyanın her yerinde üniversite ve işletmeler tarafından kabul görür. Bu sınav özellikle göçmenlik ve çalışma izinleri için, dil muafiyeti, yüksek lisans, doktora ve diğer tüm akademik kadrolar için ve opsiyonel olarak işletmelerinde ispat amaçlı kullandığı bir İngilizce sınavıdır. Türkiye’de belirli tarihlerde ve belirli şehirlerde yine belirlenmiş sınav merkezlerinde yapılan bu sınav Dinleme (Listening), Okuma (Reading), Yazma (Writing) ve Konuşma (Speaking) olmak üzere dört kısımdan oluşur.

 

 

IELTS’e çalışma şekli ve disiplin çok önemlidir. İngilizce öğrenmek pratik ister. Bu yüzden her dört bölüm için de pratik şarttır. Tabii ki yurt dışında bulunmak, yabancı arkadaşlara veya yabancı bir çevreye sahip olmak İngilizce’yi kısa ve kolay bir biçimde öğrenimi hızlandıracaktır. Ancak şartlar buna müsait değilse bu pratikliği yakalamak kişinin elindedir. Öncelikle bir çalışma disiplini sağlanmalıdır. Dil nankördür, kolay unutulur; bu yüzden tekrar şarttır. O halde bu disiplin sürecindeki ilk hadım hedef koymaktır. Kişi kendini tanır, neyi ne kadar yapabileceğini bilir. Bu yüzden abartılı hedefler koymak tüm disiplini daha ilk adımda sarsacaktır. Mesela; her gün 20 kelime öğreneceğim, yarım saat dinleme yapacağım, her gün 2 okuma parçası okuyup özetleyeceğim veya her gün bir konu hakkında 15 dakika kendi kendime konuşacağım gibi hedefler başlangıç için idealdir. Bu tarz bir sistem oluşturmak ve uygulamasını başarıyla devam ettirmek kişinin motivasyon ve inancını arttıracaktır. Motivasyon ve inanç başlangıç noktasında çok önemlidir. Kişi önce kafasında kurmalı, hayal etmeli, inanmalı ve en son hareket edip başarıya ulaşmalıdır. Bu yüzden İngilizce öğrenme adına tüm önyargılardan uzak durarak kişinin hedefleri doğrultusunda kendini motive etmesi önemlidir.

 

 

Bu disiplinin doğru devam ettirilmesi ardından, IELTS’a ait kitaplardan faydalanmak, sitelerde örnek çıkmış sınavları incelemek gerekir. Sınav tekniğinin doğru önerilmesi şarttır. Kişi isterse kursa giderek öğrenimini pekiştirebilir.

 

 

Bölüm bölüm IELTS çalışırken dikkat edilmesi gerekenlere bakılacak olunursa;

 

 

Dinleme(Listening): Burada İnternet sitelerinden faydalanabilir veya dışarıda dinleme adına CD’ler satın alınabilir. Bol bol İngilizce film ve dizileri başlarda Türkçe alt yazılı ancak daha sonraları İngilizce alt yazılı izlemek faydalı olacaktır. Kulağın dile aşina olması çok önemlidir. İngilizce müzik, programlar, filmler her şey bu noktada faydalı olacaktır.

 

 

Not: Sınav sırasında da dinleme kısmına geçmeden önce verilen sürede soruları iyi okuyup temel noktaların altını çizmelisiniz. “not” gibi olumsuzluk kalıplarını yuvarlak içine alıp dinleme sırasında doğru anlamaya odaklanın.

 

 

Konuşma(Speaking): Pratik gerektiren en önemli bölümdür. Kitap ve internet sitelerinde IELTS gibi diğer sınavlarda da çıkması muhtemel konu başlıkları seçilip her gün düzenli bir şekilde kişinin kendi kendine sınavdaymış gibi konuşup pratik yapması yeterli olacaktır.

 

 

Yazma(Writing): Bu kısımda resmi ve gayri resmi yazılar incelenmeli, ikisi arasındaki temel fark iyi bilinmelidir. Her ikiside farklı konu başlıklarına ait türleri içinde barındırır. Resmi bir mektup, arkadaşa e-posta, bilimsel bir konu hakkında kısa bir makale, güncel bir konuda kısa bir deneme veya bu ve benzeri konular çıkabilir. Önemli olan nerede, nasıl paragrafla başlanmalı, nasıl bir dil kullanılmalı, giriş ve bitiş cümleleri, belirli kalıplar gibi yazım fonksiyonları iyi öğrenilip sınava girilmelidir. Bu aşamada eli hızlandırmak için pratik kazanma amaçlı günlük, anı defteri veya güncel konuları özetleyen kişisel defterler tutulabilir. Amaç pratikliği kazanmak olduğu için bunu da bir disipline oturtmak şart olacaktır.

 

 

Okuma(Reading): Bu kısma ait çalışma materyalleri diğerlerine göre daha çabuk bulunabilir. İngilizce internet siteleri, İngilizce hikaye kitapları, gazeteler, makaleler hepsi bu süreçte yeterli düzeyde yardımcı olacaktır. Sürekli okumak ve burada bilinmeyen kelimelerin altını çizip bunları not etmek, hem kelime dağarcığının artmasını sağlayacak hem de zaman içinde okuma kabiliyetinin hızlanması ve gelişmesine katkıda bulunacaktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Ellibir Nasıl Bir Oyundur?

   Pek çok iskambil kağıdı oyununda şans ya da hafıza faktörü öne çıkarken, bu iki etmeni tek oyunda ellibir oyunu buluşturur. Kartların takip edilmesi ile oyun daha da zevkli ve eğlenceli hale gelecek, en iyi kart takibi yapan oyuncu ise oyunda başarı elde edecektir. Oyunun amacı ise eldeki kartların belli bir düzen dahilinde dizilmesi sonucunda yapılan hesapta 51 barajının aşılmasının sağlanmasıdır. Bu baraj oyuna ve oyunculara göre değişkenlik gösterebilir.     Ellibir Nasıl Oynanır?     E

   , Yer: Genel Kültür

×
×
 • Yeni Oluştur...