Jump to content

IELTS'e Nasıl Çalışılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

IELTS uluslararası kabul gören bir tür İngilizce sınavıdır. Adaylar İngilizce dil seviyelerini öğrenebilmek adına bu sınava girer ve mevcut sonucu dünyanın her yerinde üniversite ve işletmeler tarafından kabul görür. Bu sınav özellikle göçmenlik ve çalışma izinleri için, dil muafiyeti, yüksek lisans, doktora ve diğer tüm akademik kadrolar için ve opsiyonel olarak işletmelerinde ispat amaçlı kullandığı bir İngilizce sınavıdır. Türkiye’de belirli tarihlerde ve belirli şehirlerde yine belirlenmiş sınav merkezlerinde yapılan bu sınav Dinleme (Listening), Okuma (Reading), Yazma (Writing) ve Konuşma (Speaking) olmak üzere dört kısımdan oluşur.

 

 

IELTS’e çalışma şekli ve disiplin çok önemlidir. İngilizce öğrenmek pratik ister. Bu yüzden her dört bölüm için de pratik şarttır. Tabii ki yurt dışında bulunmak, yabancı arkadaşlara veya yabancı bir çevreye sahip olmak İngilizce’yi kısa ve kolay bir biçimde öğrenimi hızlandıracaktır. Ancak şartlar buna müsait değilse bu pratikliği yakalamak kişinin elindedir. Öncelikle bir çalışma disiplini sağlanmalıdır. Dil nankördür, kolay unutulur; bu yüzden tekrar şarttır. O halde bu disiplin sürecindeki ilk hadım hedef koymaktır. Kişi kendini tanır, neyi ne kadar yapabileceğini bilir. Bu yüzden abartılı hedefler koymak tüm disiplini daha ilk adımda sarsacaktır. Mesela; her gün 20 kelime öğreneceğim, yarım saat dinleme yapacağım, her gün 2 okuma parçası okuyup özetleyeceğim veya her gün bir konu hakkında 15 dakika kendi kendime konuşacağım gibi hedefler başlangıç için idealdir. Bu tarz bir sistem oluşturmak ve uygulamasını başarıyla devam ettirmek kişinin motivasyon ve inancını arttıracaktır. Motivasyon ve inanç başlangıç noktasında çok önemlidir. Kişi önce kafasında kurmalı, hayal etmeli, inanmalı ve en son hareket edip başarıya ulaşmalıdır. Bu yüzden İngilizce öğrenme adına tüm önyargılardan uzak durarak kişinin hedefleri doğrultusunda kendini motive etmesi önemlidir.

 

 

Bu disiplinin doğru devam ettirilmesi ardından, IELTS’a ait kitaplardan faydalanmak, sitelerde örnek çıkmış sınavları incelemek gerekir. Sınav tekniğinin doğru önerilmesi şarttır. Kişi isterse kursa giderek öğrenimini pekiştirebilir.

 

 

Bölüm bölüm IELTS çalışırken dikkat edilmesi gerekenlere bakılacak olunursa;

 

 

Dinleme(Listening): Burada İnternet sitelerinden faydalanabilir veya dışarıda dinleme adına CD’ler satın alınabilir. Bol bol İngilizce film ve dizileri başlarda Türkçe alt yazılı ancak daha sonraları İngilizce alt yazılı izlemek faydalı olacaktır. Kulağın dile aşina olması çok önemlidir. İngilizce müzik, programlar, filmler her şey bu noktada faydalı olacaktır.

 

 

Not: Sınav sırasında da dinleme kısmına geçmeden önce verilen sürede soruları iyi okuyup temel noktaların altını çizmelisiniz. “not” gibi olumsuzluk kalıplarını yuvarlak içine alıp dinleme sırasında doğru anlamaya odaklanın.

 

 

Konuşma(Speaking): Pratik gerektiren en önemli bölümdür. Kitap ve internet sitelerinde IELTS gibi diğer sınavlarda da çıkması muhtemel konu başlıkları seçilip her gün düzenli bir şekilde kişinin kendi kendine sınavdaymış gibi konuşup pratik yapması yeterli olacaktır.

 

 

Yazma(Writing): Bu kısımda resmi ve gayri resmi yazılar incelenmeli, ikisi arasındaki temel fark iyi bilinmelidir. Her ikiside farklı konu başlıklarına ait türleri içinde barındırır. Resmi bir mektup, arkadaşa e-posta, bilimsel bir konu hakkında kısa bir makale, güncel bir konuda kısa bir deneme veya bu ve benzeri konular çıkabilir. Önemli olan nerede, nasıl paragrafla başlanmalı, nasıl bir dil kullanılmalı, giriş ve bitiş cümleleri, belirli kalıplar gibi yazım fonksiyonları iyi öğrenilip sınava girilmelidir. Bu aşamada eli hızlandırmak için pratik kazanma amaçlı günlük, anı defteri veya güncel konuları özetleyen kişisel defterler tutulabilir. Amaç pratikliği kazanmak olduğu için bunu da bir disipline oturtmak şart olacaktır.

 

 

Okuma(Reading): Bu kısma ait çalışma materyalleri diğerlerine göre daha çabuk bulunabilir. İngilizce internet siteleri, İngilizce hikaye kitapları, gazeteler, makaleler hepsi bu süreçte yeterli düzeyde yardımcı olacaktır. Sürekli okumak ve burada bilinmeyen kelimelerin altını çizip bunları not etmek, hem kelime dağarcığının artmasını sağlayacak hem de zaman içinde okuma kabiliyetinin hızlanması ve gelişmesine katkıda bulunacaktır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...