Jump to content

Çocukların Zihinsel Becerilerini Geliştiren 5 Etkinlik


Melâl

Önerilen Mesajlar

Çocukların zihinsel açıdan daha hızlı gelişmeleri; kavrama, anlama ve yorumla yeteneklerini en iyi şekilde kullanabilmeleri ve kendilerini keşfetmeleri açısından, kitap okuma, bulmaca çözme, puzzle yapma gibi faaliyetler büyük önem taşıyor.

 

Çocuklara farklı bakış açıları kazandırmak, çok yönlü düşünmelerine katkı sağlamak ve çocukların zihinsel becerilerini aktif olarak kullanmalarını sağlamak için, çocukları düzenli olarak farklı etkinlikler yapmaya teşvik etmek gerekiyor.

Çocukların Zihinsel Becerilerini Geliştiren Etkinlikler

 

1. Kitap Okuyun

 

Özellikle 0-6 yaş aralığındaki çocuklara, farklı bakış açıları edinebileceği kitaplar okunması, çocuğun düşünme becerilerinin gelişmesini sağlıyor. Resimli kitaplar, masallar ya da hikayeler çocuğun hayal gücünün gelişmesine yardımcı olduğu gibi, yaratıcı düşünme becerisi kazanmasını da sağlıyor.

Çocuklara kitap okurken, sorular sorulması, öykünün sonunu kendisinin yazmasının istenmesi ya da özetinin anlattırılması, çocuğun dil becerilerini de geliştirdiği gibi, hızlı düşünebilmesini sağlıyor.

2. Bulmaca Çözün

 

Çocuğun matematiksel zekasının gelişmesini sağlamak için ebeveynlerin çocuklarla birlikte bulmaca, bilmece ya da problem çözmesi önem taşıyor. Çocuklar için hazırlanan zeka soruları, çocuğun düşünme becerilerine katkı sağladığı gibi, sorunlara farklı bir şekilde yaklaşabilmesine de yardımcı oluyor.

3. Sanatsal Faaliyetler Düzenleyin

 

Çocukların ince motor becerilerinin gelişmesi, el göz koordinasyonun artması ve hayal gücünü artırabilmesi için sanatsal faaliyetlerde bulunması önem taşıyor. Resim yapmak, çocuğun enstrüman çalmasını sağlamak, karikatür çizdirmek gibi etkinlikler, çocukların hem el becerilerinin hem de zihinsel becerilerinin gelişmesini destekliyor.

4. Bilime Teşvik Edin

 

Çocuklar için düzenlenen eğlenceli bilim etkinliklerine çocukların katılmasını sağlamak ya da evde basit deneyler yapmak, çocuğun dünyayı doğru algılayabilmesini ve bilimsel düşünme becerilerinin artmasını sağlıyor. Çocuklarla birlikte bilimsel deneyler yaparak, çocukların soru sormaya teşvik edilmesi, analitik düşünme becerisi kazanmasını ve problem çözme yeteneğinin artmasını sağlıyor.

5. Doğayı ve Hayvanları Keşfetmesini Sağlayın

 

Çocukların doğa ve hayvanlarla iç içe olması, hem kendini hem de farklı canlıların varlığını keşfetmesi açısından oldukça önemlidir. Doğaya ve hayvanlara yakın olmak çocukları psikolojik açıdan da olumlu etkilediği gibi, çocuğun empati kurma yeteneğinin gelişmesini ve sosyal becerilerini artırmasını sağlar. Çocuğun bitkilerle ve toprakla temas etmesini sağlamak; hayvanları sevmesini teşvik etmek, çocuğun zihinsel becerileri ve psikolojik gelişimi açısından oldukça önemlidir.

 

Çocukların hem fiziksel ve ruhsal hem de zihinsel gelişimlerini desteklemek için, çocukları farklı etkinlikler yapmaya teşvik etmek ve onlara farklı bakış açıları sağlamak oldukça önemlidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...