Jump to content

Sigara ve Alkol Kullanımı Sperm Kalitesini Düşürür mü?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Bebek sahibi olmak hemen her çiftin aile olmayı başardıktan sonra ki en büyük isteklerinden biridir. Çiftlerin ifadelerine göre aralarına bir bebek katıldığı zaman aile gerçek tanımına ancak kavuşabiliyor. Kişilerin yaşadığı bu bebek özlemi maalesef ki son yıllarda birçok çift için sadece ‘’özlem’’ duygusu olarak kalabiliyor. Çünkü bebek oluşumu için gerekli olan spermler, son yıllarda oldukça farklı bir gidişat da ilerliyor.

 

 

Yapılan araştırmalara göre özellikle son yıllarda bebek sahibi olmak istemelerine rağmen bu istekleri doğrultusunda sonuç alamayan çiftlerin sayısı önce ki yıllara göre oldukça önemli düşüşler yaşıyor. Hali ile bebek sahibi olamamak kişilerin yaşadığı moral bozukluğunu hat safhaya çıkartıyor.

 

 

Teknolojinin gelişmesi biz insanlar için oldukça fazla avantaj sağlıyor. Ancak bu gelişmeler çoğu zaman kişilerin sağlığı açısından çok da faydalı sonuçlara sebebiyet vermiyor. Bu iddianın en önemli kanıtı da bebek sahibi olamayan ailelerde yapılan araştırmalara göre, erkek bireylerin sperm sayısında ki yaşanan azalma ve mevcut spermlerin kalitesinde meydana gelen önemli düşüşler.

 

 

Sayısal ifadelerden yararlanarak bu duruma örnek verecek olursak: Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 1900’lü yıllarda erkek bir bireyin sahip olduğu sperm sayısı 120 milyon iken, bu rakam 2011 verilerine göre 15 milyona kadar düşmüş bulunuyor. Yaşanan bu kayıp hiç de göz yumulacak, hafife alınacak bir değer değil elbet. Sperm sayılarında ki bu düşüşün sebepleri günümüz ile doğru orantılı olarak oldukça fazla farklı kategoriye dahil edilebilir. Kişilerin beslenme alışkanlıkları, günlük tüketilen kafein miktarı, cinsel ilişki sıklığı gibi birçok sebep sperm sayısında ki düşüşe neden oluyor iken bu nedenlerin en başında sigara ve alkol tüketimi geliyor.

 

 

Sigara ve alkol tüketimi elbette ki sadece erkek bireyler için zararlı değildir. Kadınların östrojen sayısının düşmesine de neden olan sigara ve alkol tüketiminin yapılan araştırmalara göre erkeklerde ki sperm sayısında da yaklaşık % 17’lik bir düşüşe sebebiyet verdiği kanıtlanmış bir gerçektir. Hatta öyle ki içilen sigara miktarının bir paket ya da bir adet oluşu, ya da tüketilen alkol miktarının bir kadeh ya da bir şişe oluşu bu oranda hiçbir azalmaya sebebiyet vermiyor. Yani içilen bir adet sigarada, tüketilen bir kadeh alkol de sperm sayısında ve kalitesinde % 17’lik bir azalmaya neden oluyor.

 

 

Ancak son yıllarda İngiliz bilim adamları yaptıkları araştırmalar ile hali hazırda kanıtlanmış olan bu gerçek bilginin yanlış bir bilgi olduğunu söylüyorlar. Bilinenin aksine sigara ve alkol tüketiminin erkeklerde ki sperm sayısını ve sperm kalitesini yani doğal olarak erkeklerin doğurganlık oranını etkilemediği yönünde bir iddia ile bilim dünyasına hızlı bir giriş yapan İngiliz bilim adamları, bu çalışmalarını halen sürdürüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...