Jump to content

Kürtaj Sonrası Süreç


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kürtaj operasyonu yapıldıktan 5 dakika sonra uyanırsınız ve odanıza götürülürsünüz. Tamamen uyanmanız ise 1 saatinizi alır ve bundan sonra gıda takviyesi alabilirsiniz. Belli bir süre gözetim altında tutulduktan sonra kendinizi aşırı derecede yormadan 4-6 saat içerisinde gündelik işlerinize dönebilirsiniz.

 

 

Bir hafta sonraki kontrole kadar ilaçlarınızı almalı, egzersiz, küvet, banyo, havuz gibi yerlerden uzak durmalısınız. 3 hafta boyunca kan gelmesi olması doğal kabul edilirken bazı kadınlarda bu duruma rastlanmaz. Zaman zaman oluşan kanamalar adet kanaması sanılsa da gerçek adet kanaması 5-6 hafta sonra gerçekleşir.

 

 

Kürtajdan Sonrası?

Kürtajdan sonra anestezi etkisinde olduğunuz için biraz ağrı hissetmeniz normaldir. Ağrı kesici etki göstermeye başlayınca acı diner dilerseniz fazladan ağrı kesici alabilirsiniz. Kürtaj sonrası kadınların idrara çıkma isteği ya da genital bölgede bir dolgunluk hissetmesi sık görülen bir olaydır. Vajinaya yerleştirilen spekulum çıkarıldıktan sonra bu hissi vermektedir.

 

 

Kürtaj sonrasında bazı kadınlarda 3 haftaya kadar kısmen oluşan ve duran kanamalara rastlanırken bazılarında bu kanama sürekli devam etmektedir. Örneğin bazı bayanlarda bu duruma hiç rastlanmaz. Saydığımız tüm durumlar normalken meydana gelen kanamalar adet kanaması değildir. Adet kanaması kürtajdan 5 ya da 6 hafta sonra meydana gelir.

 

 

Kürtaj yapıldıktan 1 hafta sonraki genel kontrol amaçlı yapılan muayenede ultrasonografi değerlendirmesi yapılır ve kadına doğum kontrol metotları hakkında genel bir bilgilendirme yapılır. Aksi belirtilmediği sürece kontrol muayenesinden sonra cinsel ilişki, havuz, duş vs serbesttir.

 

 

Kürtajdan sonraki 3. haftada yumurtlama meydana gelir ve daha adet olmadan dahi tekrar gebe kalınması olasıdır. Yeniden hamile kalmamak için cinsel ilişki sayesinde prezervatif ile korunmanız önerilir. Eğer bilerek hamile kaldıktan sonra düşük yapıp kürtajla çocuğu aldırdıysanız yeni hamilelik planınızı doktora danışmalısınız.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...