Jump to content

Kimyasal Gebelik Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Biyokimyasal gebelik ya da sessiz düşük olarak da adlandırılan kimyasal gebelik çok erken yaşanan gebelik kaybıdır. Hamilelik kan ya da idrar testleri ile anlaşılabilmekte ancak hamilelik ilerlemeden kendi kendisine sonlanmaktadır. Doktorlar kimyasal gebelik sebebiyle hamilelik testlerinin adet gecikmesinden bir hafta sonra yapılmasını tavsiye etmektedirler. Yumurta tam anlamıyla ya da sağlıklı bir şekilde döllenemediği için, sağlıksız olduğu için ya da rahme tutunamadığı için adet kanamasıyla birlikte vücuttan atılmakta ve gebelik kendi kendisine sonlanmaktadır. Adet gecikmesini bekleyerek gebelik testi yapan kadınlar bu durumun farkına bile varmazlar ve sadece birkaç günlük adet gecikmesi yaşadıklarını düşünürler ve bu nedenle doktorlar bu durumu düşük olarak saymamaktadırlar.

 

 

Normal ve sağlıklı bir şekilde ilerleyen gebeliklerde, kanda bulunan beta hcg hormonunun her geçen gün 2 kat hızla artış göstermesi gerekmektedir. Kimyasal gebelik durumunda ise bu artış yaşanmamaktadır. Kimyasal gebelikte beta hcg değeri artış göstermemekte ve düşük yaşanmaktadır. Vücut kendi kendisine düşük işlemini adet kanaması ile gerçekleştirdiği için kürtaj yapılmasına gerek yoktur. Bu durumun kadınların sağlığı için herhangi bir tehdit edici riski de bulunmamaktadır. Hatta hekimlerin görüşüne göre kimyasal gebelik sonrası korunmaya gerek yoktur ve kadınların hamile kalması çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

 

 

Kimyasal GebelikKimi zaman dış gebelik ve kimyasal gebelik birbiri ile karıştırılmaktadır. Ancak her iki durum tamamen birbirinden farklıdır. Kimyasal gebelikte kandaki hcg değeri hızla düşüşe geçer ve vücut kendisi düşüş işlemini gerçekleştirirken, kimyasal gebelik müdahale edilmesi gereken oldukça tehlikeli bir durumdur. Kimyasal gebelikler genellikle klinik olarak saptanabilecek düzeye gelmeden kendiliğinden sonlanmaktadır ve kadınlar çoğunlukla hamile olduklarını bile bilmeden, durumun farkında olmamaktadır. Adet gecikmesi sonrasında yapılan gebelik testleri ile kimyasal gebelik anlaşılmaktadır ancak daha öncede belirttiğimiz gibi genellikle adet kanaması ile birlikte gebelikte sonlanmaktadır. Yani çoğu kadın böyle bir durumun farkına bile varmamaktadır ve bu nedenle kimyasal gebelik sessiz düşük olarak da adlandırılmaktadır. Yapılan testlerle hamilelik anlaşılırsa genellikle dış gebelik şüphesi doğabilmektedir.

 

 

Kimyasal gebelik sağlıklı bir embriyo gelişimi gerçekleşemediği için vücudun kendi kendisine gebeliği sonlandırmasıdır ve hekimler tarafından sağlıklı bir durum olduğu düşünülmektedir. Kimyasal gebelik sonrasında kadınlar yeniden hamile kalabilmektedir ve bu durumda yeniden kimyasal gebelik yaşayacakları anlamına gelmemektedir. Kimyasal gebelik çoğunlukla laboratuar ortamında yapılan kan testleri ile anlaşılabilmektedir. Çok sıklıkla yaşanan bir durum olmasına rağmen kadınların büyük bir kısmı bu durumu fark etmemektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...