Jump to content

Menopoz Yaşı Nedir?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Menopoza girilen yaşlar birçok faktöre göre değişse de Dünya ortalaması olarak 51 yaşını verebiliriz. Bunun yanında az önce bahsettiğimiz faktörlerden ötürü bizim ülkemizde menopoza girme dönemi 46 ila 48 yaşları arasında seyreder. Bugünden bir yüz yıl geriye gittiğimizde kadınların 4-5 yaş daha erken menopoz belirtilerini gösterdiğini görüyoruz. Fakat başka bir açıdan da bakarsak günümüzde de ilk adet görme yaşının o zamanların genç kızlarına göre daha erken yaşlarda olduğunu görürüz. Bütün bu faktörleri ortak bir çatı altında toparlarsak menopoza girme için kesin bir yaş aralığı verebiliriz, bu da 45 ila 55 yaşları arası olur.

 

 

Şimdi size menopozun yaşını belirlemekte etkili olan faktörlerden bahsedelim. Bazı araştırmaların sonuçlarına göre gelişmiş ülkelerde kadınlar menopoza daha ileri yaşlarda girerler. Aynı zamanda sosyoekonomik olarak belli bir düzeyin altında bulunan kadınlar da menopoza daha erken girebilirler. Yine benzer bir açıdan yaklaştığımızda araştırmalara göre düşük eğitim düzeyi ve çalışmamanın da menopoz yaşını aşağıya çektiğini görüyoruz. Bu konularda ilk görülen adetin yaşıyla menopoz yaşı arasında doğru orantı olduğu düşünülse de bu konudaki çalışmalar netlik kazanmamıştır. Araştırmalarda kişiye göre değişen sonuçlar çıkmıştır.

 

 

Sigara kullanan kadınlarda menopoz yaşı 1-2 yıl aşağıya iner. Aynı zamanda sık sık adet görenlerde adeti seyrek olanlara göre daha erken menopoza girer. Bu sebeplerin yanı sıra kadınların menopoza girme yaşları yakın akrabalarının ve annelerinin menopoza girme yaşlarıyla benzerlik gösterir. Bunun sebebi de menopoza başlama yaşının en etkin belirleyicisi genetik faktörlerdir. Siyah ırka mensup kadınlar, beyaz ırka mensup olan kadınlara göre iki yıl daha erken menopoza girmektedirler. Aynı zamanda iyi beslenemeyen kadınların da menopoza daha erken girdiği gözlenmiştir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...