Jump to content

Adet (Regl) Döneminde İlişkiye Girilir mi?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Adet kanaması kadın rahmindeki döllenmemiş yumurta hücrelerinin bir sonraki aya yumurtaları tekrar hazırlamak için üstteki tabakanın kanayarak dökülmesidir. Halk arasında yaygınlaşmış yanlış bilgilere göre, adet kanamasının vücuttaki kirli kanı atması ve zehirli olması, vücuttan atılmaması durumunda kişiyi zehirleyebileceği ve pis olması gibi durumlar tamamen söylentidir. Doktorlar ve uzmanların en sık duyduğu sorulardan biri olan adet döneminde cinsel ilişki yaşamak sakıncalı mıdır sorusudur. Kişilerin dini inançları doğrultusunda farklı cevaplara sahip olunsa bile, tıbbi açıdan ne erkek için ne de kadın için adet döneminde girilen cinsel ilişkinin hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Kadında bu durumda kanama gerçekleştiği için, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı söz konusu olduğunda kişileri daha rahat ettirmektedir. Adet sırasında seks yapılmasının uygunluğu kişilerin yaşadıkları koşul ve inançlara göre farklılık gösterebilmektedir.

 

 

Adet zamanında cinsel ilişkiye girilirse gebelik oluşup oluşmayacağı da bir başka merak edilen sorudur. Tıbbi açıdan imkansız demek yanlış olsa da, çok küçük ve zor bir ihtimaldir. Ayrıca her kanama adet kanaması olmayabilir ve böyle bir durumda kanamanın sebebi başka ise, girilen cinsel ilişkiden gebelik oluşması mümkün olacaktır. Ayrıca halk arasında da bahsedildiği gibi, adet döneminde cinsel ilişki kısırlık gibi bir duruma neden olmamaktadır.

 

 

Adet döneminde ilişkiye girilir mi sorusunun yanıtı kabaca hayır olsa da, adet döngüsüne göre vajina, pH dengesi ve akıntılar salgılayarak oluşabilecek enfeksiyonlara karşı kendini korumaktadır. Her ay belli dönemlerde yaşanan adet kanaması boyunca da rahmi ağzı ve vajina mukusundaki pH dengesi değişikliklerinden meydana gelebilecek enfeksiyon riski artar.

 

 

Dolayısıyla bu gibi durumlarda cinsel ilişkinin de yaşanmasıyla enfeksiyon kapma riski artmaktadır. Adet döneminde cinsel ilişkiye girmek konusunda rahatsız olmayan kişiler için, hijyene özen göstererek, duş sonrası prezervatif kullanımıyla girilecek ilişki, enfeksiyon riskini de azaltarak kişilerin zarar görmesini önler. Sağlık açısından çok büyük sorunlar yaratmayan bir durum olan adet döneminde ilişkiye girmek, tamamen kişilerin kendilerini rahat edip etmeyeceklerine karar verip, tercih ettikleri bir durumdur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Ebced Tutarı Bir Tam Sayının Karesi Olan Ayetler (65 adet)

   Selam Estanbul! Kuran-ı Kerim'de Kadir suresi var; biliyorsunuz. Bu surenin ebced toplamı 99 sayısının karesine eşittir. Suredeki bu durum diğer ayetlerde hangilerinde benzeri bir koşulun sağlandığını merak etmeme neden oldu. Henüz diğer surelerin toplam ebcedlerinde de benzeri bir durum var mı diye bakmadım, muhtemelen de yoktur ve sadece Kadr suresi ile tamamdır. Bu durumda Kuran'da ebced tutarı bir tam sayının karesi olan 65 ayet ve 1 sure olmak üzere 66 tane ebced tutarı olmuş olur. Surel

   , Yer: Kuran-ı Kerim

  • Adet Kanı Büyüsü Nasıl Bozulur ?

   Arkadaşlar çok zor durumdayım sevdiğim adamı bu şekilde elimden aldılar benden uzaklaştı ve herhangi bir hocaya gidecek maddi imkanım yok bir kaç hocayla görüştüm ancak 2000 liradan ağızlarını açıyorlar yok mu bunun çözümü çok canım yanıyor ? Allah rızası için yardım edin

   , Yer: Büyü İle İlgili Soru ve Yardım

×
×
 • Yeni Oluştur...