Jump to content

İş Stresinden Ofis Yogası İle Kurtulun.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Öğleden sonra 13.00 civarında başlayıp güneşin etkisini kaybettiği 17.00 saatlerine kadar bedenlerini ve zihinlerini dinlendiren Akdenizliler oldukça şanslı. Gündüz sıcaklıklarının daha düşük seviyelerde kaldığı Türkiye gibi ülkeler de çalışma saatleri sabahtan akşama aralıksız devam ederken iş hayatının stresi, çalışanları zaman zaman bunaltabiliyor. Bu durumun bir sonucu olarak ortaya çıkan stresse bağlı fiziksel ve psikolojik sıkıntılar, hastalıklar insanın hayat kalitesini düşürüyor. İş yaşamının vücudunuz ve ruhunuz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak adına her gün ofiste 20 dakikayı kendinize ayırarak hem zihninizi rahatlatabilir hem de sırt, omuz, bel ve boyun ağrılarından kurtulabilirsiniz. Çalışma ortamındaki hareketsizliği minimuma indirmek ve ruhen yenilenmek için uygulayabileceğiniz basit esneme ve gevşeme hareketleri sayesinde veriminiz artarken çalışma saatleriniz de uzayacak.

Yöneticiler yogayı keşfediyor

Avrupa, Amerika, Avustralya ve Uzak Doğu’daki pek çok şirkette yapılan ofis yogası artık Türk iş dünyasında da uygulanıyor. Bir yıldır Türkiye’de ofis yogası eğitimi veren Yiğithan Yenici özellikle gün içinde yoğun stres altında çalışan ve ofisten çıkma şansı olmayan üst düzey yöneticiler ve yönetici yardımcılarının yogaya ilgi gösterdiklerini ifade ediyor. Hatha yoga, meditasyon ve rahatlama teknikleri üzerine Viyana’da ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde workshoplara, seminerlere katılan Yenici, Ultra Reklam Hizmetleri A.Ş. ve binrota.com personeline yoga dersleri veriyor. Yenici, yöneticilerin kariyerlerini geliştirmek için ayırdıkları zamanı, bedenlerini ve ruhlarını rahatlatmak için de ayırmaları

El ve kolları rahatlatın... Sandalyede oturur pozisyonda, omuzlarınızı dik tutarak bacaklarınızı kalça genişliğinde açın. Hareket boyunca burnunuzdan nefes alıp vermeyi unutmayın. Kollarınızı iki yana açın. Havada küçük daireler çizmeye başlayın. Dairelerinizin boyu her seferinde biraz daha büyümeli. Bir dakika boyunca öne doğru daire çizdikten sonra aynı hareketi arkaya doğru çizilen daireler için tekrarlayın. gerektiğinin altını çiziyor.

Nasıl yapılır?

İlk olarak ofisinizde kimsenin sizi rahatsız edemeyeceği bir yer keşfetmeniz gerekiyor. Burada rahat bir koltuk ya da sandalyeye oturarak gözlerinizi ve ağzınızı kapatıp kendi içinize dönmelisiniz. Amaç, iş yeri rutininden uzaklaşarak bedeninizin ve zihninizin farkına varmak. Yogaya başlamadan önce burundan alınan ve verilen nefesi izleyerek zihni, bedeni sakinleştirmek, stresten uzaklaşmak ve yavaşlamak çok önemli. Yaklaşık dört dakikalık bu girişten sonra gözlerinizi yavaşça açıp bedeninizi aktive edecek hareketlere geçebilirsiniz. Ofis yogası; baş, boyun ve omuz egzersizleriyle başlanıp el, kol ve sırtı esnetme hareketleriyle devam ediyor. Sekiz temel yoga hareketini rahatlama ve gevşeme egzersizleri takip ediyor.

Alışkanlık yapıyor

Yiğithan Yenici, ofis yogasını öğrenmek için her biri bir saat süren beş dersin yeterli olacağı görüşünde. Toplam bir ay gibi bir süreye yayılan bu seanslar sonrası kişi her gün 20 dakikasını ayırarak kendi kendine ofis yogası yapabiliyor. Bugüne kadar 150 çalışana ofis yogası öğreten Yenici, bir süre sonra yoganın sadece ofisle sınırlı kalmadığını söylüyor. Yenici, "Ofiste yoga yapmak alışkanlık haline dönüştüğünden kişinin vücudu ve ruhu bu rahatlığı günün farklı zamanlarında yeniden yaşamak istiyor" diyor. Dersler beş ya da sekiz kişilik gruplar halinde düzenlenebildiği gibi kişiye özel olarak da yapılabiliyor. Beş derslik eğitimlerden faydalanmak isteyen grupların ödemesi gereken rakam 750 YTL iken bir kişilik seans ücreti 100 YTL.

Alıntı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...