Jump to content

Hangi Ülkede Hangi Peynir Yenilir?


Melâl

Önerilen Mesajlar

İşte Avrupa seyahatlerinize gurme dokunuşu katacak lezzetler...

 

11.jpg?v=3.0.3

 

Peynirseverler bilir ki her peynir her yerde yenmez. Kullanılan sütten itibaren tüm yapım aşamalarıyla uzun bir denklemin sonucu olarak ortaya çıkan çeşit çeşit peynirler bazı ülkelerin adeta sembolü haline gelmiştir.

 

19.jpg

 

Peynir tüketiminin önde gelen ülkesi Fransa’yı birinci sıraya alalım. Ülkedeki bir “fromagerie”ye yani peynir dükkânına girdiğinizde Fransız mutfağı adına adeta bir gurur tablosu göreceksiniz. Brie, comte, camembert, rokfor, turuncu rengiyle mimolette mutlaka Fransa’da denenmesi gereken peynirlerden. Ancak öylesine bol çeşit ve peynire dair öyle çok hikâye var ki dükkân sahiplerinin de fikirlerini duymak isteyebilirsiniz.

 

18.jpg

 

İsviçre, peynir rüyasının yaşanabileceği bir diğer ülke. 450 çeşit kadar peynirden en ünlü olanları, gravyer ve emmental, aynı zamanda o şişin ucunda eriyen nefis görüntünün yani “fondü”nün ana malzemeleri. Eğer fondüden daha değişik bir lezzet arıyorsanız bir nevi peynir döneri sayılabilecek “raclette” önerilebilir. Sbrinz peyniri, tete de moine, Fribourg vacher ise İsviçre’de tadılabilecek diğer peynir çeşitleri.

 

17.jpg

 

Yüzlerce peynir çeşidiyle iddialı bir diğer ülke İtalya. Mozzarella, parmigiano-reggiano ya da grana padano (Türkiye’de parmesan olarak biliniyor), gorgonzola, mascarpone, ricotta, pecorino, taleggio, cacciocavalo bir solukta sayılabilecek lezzetler.

 

16.jpg

 

Danbo, samso, tybo, havarti, molbo, danablu (ya da daha bilinen ismiyle Danish blue) Danimarka’nın özel peynirlerinden ilk akla gelenler. Ülkede “ostetallerken” adı verilen peynir tabaklarını sipariş edip yanında çavdar ekmeği ve bira ile atıştırmak özellikle akşam üzeri saatlerde çok yaygın bir alışkanlık.

 

14.jpg

 

Ünlü ressam Vermeer’e ilham veren sütçü kızın ülkesi Hollanda, peynir severler için de önemli bir ülke. Dükkanlarda ve pazarlarda bol çeşitler mevcut; gouda ve edam başta olmak üzere leerdammer, maaslander, iri delikleriyle maasdam, vlaskaas… Valizinizde meyveli, otlu ya da baharatlı olmak üzere farklı aromalardaki birkaç tekerlek peynir için yer açmak isteyebilirsiniz.

 

Graddost, herrgardost, hushallsost ve prastost… İsveç’in dünya peynir kültürüne olan önemli katkıları. Ancak öyle bir peynir var ki ondan ayrıca bahsetmemek olmaz. Kraliyet düğünlerine bile konuk olmuş ve İsveçlilerin bütün peynirlerin kralı olarak andıkları “Västerbotten”… Sadece ismini aldığı bölgede üretilen ve dünyanın en büyük peynir mağazası Ostens Lager’de satılan bu özel peynir, İsveç turunuza damga vurabilir.

 

13.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...