Jump to content

CEO Olmak İsteyenlere...


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kamyonlarda Cola sattım diyen Türk şimdi Coca Cola’nın 1 numarası! CEO olmayı hedefleyen herkese 7 kelime ile işin sırrını veriyor. Sadece Türk yöneticilerde değil, çalıştığım uluslararası şirket yöneticilerinde de aynı önemli özelliği gözlemliyorum. Çoğu, özgüveni yüksek bir şekilde sahnede yer almayı seviyor. Buna uygun şekilde, tek ve güçlü adam kimliğini belirgin olarak gösteriyorlar.

Gerçekte bu bir tercih değil; onlar böyleler… Tecrübelerim de “bu kimliğe sahip olanların” yükseldiğini ve hayatta kalabildiğini gösteriyor. Yıllardır yönetim guruları başarı için delegasyon ya da yetkilendirmenin en önemli kriter olduğundan bahsediyorlar.

 

Peki, nasıl oluyor da “tek adam” olan yöneticiler başarılı olabiliyorlar?

Yaşanmış örneklere baktığımda; başarılı liderlerin yetkilendirme ya da klişe liderlik modellerinin ötesinde başka özellikler ortaya koyduğuna şahit oluyorum.

 

Başarılı liderlerin en önemli özelliklerinden biri kararlı olmaları; kararlı derken sabit fikirli olmayı kastetmiyorum. Genel bir vizyonları var ancak yolculukta sık sık tutarsız gibi görünen açıklamalar ya da eylemlerde bulunabiliyorlar. Onların kararlılıkları, adımlarının sonucunda olmak istedikleri ya da hayallerinde oluşturduklar resim ile ilgili. Bu resimden hiçbir şekilde vazgeçmiyorlar. Büyük resme uygun davranıp küçük resimlerde her türlü güncellemeyi yapabiliyorlar. Özellikle kriz dönemlerinde kararlı duruşları çalışanlara güçlü bir mesaj veriyor.

 

 

Çoğu başarılı lider farklı perspektif arayışı içerisinde… Bu yüzden sadece işi bilenlerden değil, işi bilmeyen hatta aykırı gibi görünecek kişilerden görüş alıyorlar. Şirketinde önemli bir dönüşüm gerçekleştiren bir yöneticinin Kireçburnu balıkçı barınağında devamlı konuştuğu ve büyük kararları için değerlendirme aldığı bir gece bekçisi vardı. Bana konuşmaları anlatırken hep “Bir tek o beni şaşırtıyor.” derdi.

“İyi bir yönetici çok çalışmamalı!” klişesinin aksine çok yoğun bir mesaileri var. İlginç bir tanımlama ama bir çoğundan “Sabah erken kalkmazsam, yapılması gerekenleri tamamlayamıyorum.” mesajını alıyorum.

Başarılı bir enerji şirketinin yöneticisi başarısını anlatırken insanları kodladığını ve bu kodlara bakarak düşündüğünü ifade ederdi. Kaynak kullanımını ve görevlendirmeleri belirlerken çalıştığı insanlara içinde duyguların olmaması için kodlar, özellikler tanımladığını ve bu kodlar sayesinde profesyonel başarılarının kararını alırken duygulardan uzaklaştırabildiğini.

Başarılı liderlerin genellikle ilkeli bir duruşları var. Yetenekli ama tek bir sebepten başarısız olan çok lider tanıma şansına da sahip oldum. En sık görülen başarısızlık gerekçesi ise ahlaksızlıklara izin vermek. Bir çok yetkin lider takım arkadaşları ile işler iyi giderken problem yaşamıyor ancak hedeflerin ortaklığı azalınca birlikte yapılan ahlaksızlıklar sonradan lider için tehdit edici bir unsur olarak var oluyor. Hangi koşulda olursa olsun ilkelerine uygun davranabilenler ise asla tehdit edilmiyorlar. Üstelik kendinizi tehdit altında hissettiğinizde yönettikleriniz hakkında doğru kararları vermekte de çok zorlanıyorsunuz.

Alıntı.

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Akademisyen Olmak İsteyenlere Tavsiyeler...

   Akademisyen Olmak İsteyenlere Tavsiyeler   Altı seneyi aşkın devam ettiğim McGill Üniversitesi Yönetim Fakültesi Doktora Programını sonunda bitirdim. 23 Kasım 2009 tarihinde “Benevolent Leadership” (Yardımsever Liderlik) konulu tezimi başarıyla savundum. Yani, sonunda Dr. oldum...   Tez hocam McGill Üniversitesi’nden Prof. Emine Sarıgöllü her aşamada bana çok yardımcı oldu ve müthiş bir ufuk kazandırdı. Onun sayesinde son bir senede hayatımın araştırma açısından en verimli dönemini yaşadım.

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • 30 Yaşından Sonra İş Hayatında Mutlu Olmak İsteyenlere 6 Öneri

   30’lu yaşlarındaki birçok çalışan daha durağan, risklerden uzak bir iş hayatı tercih edebilir. 20’li yaşlarında her türlü riske giren, birçok şirket ve pozisyon arasında daldan dala atlayan, sabretmek yerine canı sıkıldığında kaçabilmek için istifa mektubunu her daim çekmecesinde bulunduran biri dahi olsak 30’lu yaşlara gelince bu özelliklerimizi yavaş yavaş yitirebiliyoruz.     Bu yaşlara geldiğimizde ailemizi, varsa çocuklarımızı düşünmek zorunda oluşumuz da bizi risk almaktan alıkoyuyor ol

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Çocuk Sahibi Olmak İsteyenlere Öneriler

   Hamile kalmak düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Pek çok ihtimalin birleşmesiyle oluşan döllenmeyi garantilemek için siz de bazı adımlar atabilirsiniz. [h=4]1. Ovulasyona dikkat[/h] Kadınların aylık menstural döngüleri içerisinde ovulasyonun gerçekleştiği zaman zarfı döllenme için en uygun zamandır. Ovulasyondan 4-6 gün öncesi ve ovulasyon gününün takip edilmesi önemlidir. Yumurta sadece bir gün yaşarken spermler 1 hafta kadar hayatta kalabilir. Bu nedenle ovulasyon başladığında düz

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Pilot Olmak İsteyenlere Müjde! THY Pilot Adayı Arıyor

   Artan pilot ihtiyacını karşılamak için Türk Hava Yolları (THY) yetiştirilmek üzere pilot adayları aradığını duyurdu. Pilot adaylarının 4 yıllık üniversite mezunu olması gerektiğini belirten THY, 105 bölümden mezun olanların aday adaylığını kabul edeceği belirtildi. Çoğu kimsenin çocukluk hayali belki de bu sayede gerçekleşebilir. THY’nin yetiştirilmek üzere aradığı pilot aday adayları için şartlar şöyle: Genel Özellikler T.C. Vatandaşı olmak, En az 4 yıllık lisans bölümlerinin (belirlenen 1

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Anne Olmak İsteyenlere İyi Haber!..

   Bebek sahibi olmak isteyen, ancak tüpleri kapalı olduğu için bunu başaramayan kadınlar, "Jinekolojik Mikrocerrahi Tekniği" ile tüp bebeğe gerek kalmadan doğal yollarla hamile kalabiliyor.   Tekniğin dünyadaki önde gelen uygulayıcılarından Kanada Vancouver British Columbia Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Victor Gomel, Türkiye’deki meslektaşlarına Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim verdi.   Gomel’in öğrencisi, Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadı

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...