Jump to content

Kadın ve Erkekte İdeal Burun Estetiği Şekli...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kadın ve erkekte ideal burun estetiği şekli

 

fft99-mf5117774-640x360.jpg

 

Biz görsel bir kültürde yaşıyoruz. Erkek, kadın, hatta çocuk herkes sosyal çevremizdeki insanların iyi ya da kötü olduğu fikrini dış görünümüne bakarak karar veriyoruz. Burnun şekli ise edinilen bu izlenimin tam ortasında yer alıyor.

 

Burnun şekli her zaman çok önemli olmuştur. Öyle ki bilinen ilk estetik ameliyat burun estetiği ameliyatıdır. Antik Yunan’dan Rönesans’a kadar filozoflar ve sanatçılar, hep klasik ilkeler doğrultusunda güzellik kavramı tanımlanmaya çalışılmıştır. Çok sayıda farklı güzellik tanımına rağmen, güzellik genellikle bütün kavramlara meydan okuyan, belirsiz bir kavram olarak sırrını korumaya devam etmiştir. Bireysel farklılıklar, kültürel özellikler yani orijinal güzellikler her zaman sosyal ortamlarda ve medyada ön plana çıkmaya devam etmiştir.

 

Öyleyse, bir kişinin yüzünün güzel görünmesini sağlayan nedir? Bunun basit bir cevabı yok. Yüz genel özellikleriyle birbiriyle uyumlu bir denge oluşturmalıdır. Yüzün birbiri ile uyumunu ise burnun büyüklüğü ve şekli sağlıyor. Günümüzde hem kadınlar hem de erkekler için burnu çekici kılan çeşitli kriterler bulunmaktadır. Geleneksel estetik cerrahi buna basit bir cevap vermiştir, güzel bir burun nispeten küçük, düz ve simetrik olmalıdır. Öyle ki bu anlayışla 1950’li ve 1960’lı yıllarda burun estetiği ameliyatlarında hep aynı kriterler uygulanmış, burun küçültülerek burun ucu kaldırılmıştır.

grey.gif

 

Bugünün estetik anlayışıyla bu burunlar şaka malzemesi olarak kullanılırken burun güzelliği hala önemini korumaya devam ediyor. Ortaya çıkan son trendlerle, burun estetiği ameliyatlarında burnun doğal yapısı, kişiye özgü farklılıkları ve nüansları korunmaya çalışılıyor. Ve güzellik kavramı her zaman simetrik olmayı gerektirmiyor. Bazen asimetriler Cameron Diaz ve Owen Wilson örneğinde olduğu gibi kişiye karakteristik bir çekicilik ve cazibe katabiliyor. Bu örneklerde olduğu gibi günümüz burun estetiği ameliyatlarında doğal burnun genel özellikleri korunuyor, sadece milimetrik müdahalelerle görünüşü daha çekici hale getiriliyor. Çünkü çağdaş burun estetiği kavramı en doğal görünümlü burun anlayışını savunuyor.

 

Erkek ve kadında ideal burun

Cinsiyet rinoplastinin en belirleyici unsurlarından birisidir. Yumuşak ve ince hatlar kadını, sert ve keskin hatlar ise erkeği tanımlar. Genel olarak konuşursak, erkekler için rinoplasti hedefleri düz bir burun sırtı ya da burun köprüsü olan güçlü ve geniş bir burun şekli oluşturmaktır. Erkeklerde burun ucu kadınlara kıyasla daha geniş bir kıkırdak dokuya sahip olabilir. Örneğin Liam Neeson’un kaslı İrlandalı burnu gurur, meydan okuma ve mücadele etme algılarını taşıyor. Brad Pitt ve George Clooney ise daha küçük burunlara sahiptir. Bunlar cinsiyet açısından nötr burunlardır. Özellikle Brad Pitt’in burnunun üst kısmı narin ve kadınsı hatlar taşırken burun ucu genişleyerek daha erkeksi bir yapıya dönüşüyor.

 

Kadınlar için ise Prenses Kate, Sharon Stone, Grace Kelly gibi yumuşak ve hassas yapıya sahip burun şekillerinin yanı sıra Ashlee Simpson gibi karakteristik ya da Gwtneth Paltrow gibi aristokrat görünümlü burunlar ön plana çıkıyor. Kadınlarda genel olarak, burun çizgileri ince ve hoş bir akış sergilemelidir.

 

Burun ölçülerinin ve çizgilerinin göze batmaması çok önemlidir. Geçmişte burun estetiği ameliyatlarında burnun genel hatlarını belirgin bir şekilde değiştiren operasyonlar yapılıyordu. Günümüzde burun estetiği ameliyatlarında burnun karakteristik yapısı korunarak yüzle daha uyumlu hale gelmesi sağlanıyor. Biz plastik cerrahların başarılı burun estetiği doğal, karakteristik ve estetik görünüme sahip burunlar tasarlamaktır. Sizce de bu burunlar çok daha doğal ve estetik görünmüyor mu?

 

Sevgilerimle,

 

Op. Dr. Güncel Öztürk

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...