Jump to content

Feng Shui ve Ayna.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ayna, günlük ihtiyaçlarımızdan biridir, özellikle kadınlar çok kullanır, bir evin dekorasyonu veya pratik kullanımı için de dev aynalar tercih edilir. Farklı yerlerde büyük veya küçük, değişik şekilde değişik büyüklükte aynalar görülür. Bir evde fazla ayna olması zaman zaman iyi bir şey olarak kabul edilmez, Çin’in geleneksel Feng Shui kurallarına göre, aynaların kendilerinde Feng Shui sorunu söz konusudur ve bu nedenle aynaların konulacağı yerlere özen gösterilmelidir. Şimdi Feng Shui sorunu yaratan ayna koyma yöntemini anlatacağım.

Geleneksel Çin Feng Shui kurallarına göre, ayna enerjiyi kat kat artırabilen bir semboldür. Ayna fazla büyük veya fazla küçük olmamalı, boy aynaları görüntünüzü kesmeyecek şekilde olmalıdır. En ideali aynanın yerden başlayıp boy ölçüsünde olmasıdır.

Duvarlarda kullandığınız aynalar, banyo, yatak, merdiven, mutfak ocağı ve fırın ile en önemlisi giriş kapınızın karşısında olmamalıdır.

Yatak odalarında mümkün olduğunca ayna kullanmamaya dikkat edilmelidir. Özellikle yatağı yansıtacak ayna kullanılmamalıdır. Yatak odasında ayna için en uygun yer, elbise dolabının kapısının iç tarafıdır. Aynaya bakmaya gerek duyduğunuzda dolabın kapısını açıp kullanırsınız; kullandıktan sonra kapıyı kapatabilirsiniz. Bu uygulamayla, yatak odasındaki ayna “gün ışığına çıkarılmaz.”

Çin felsefesine göre, dünya metal, tahta, su, ateş ve toprak olmak üzere 5 elementten oluşuyor; ayna ise metaldir. Aynanın nereye koyulması çok önemlidir, karı koca ilişkisini çok etkiler. Eğer ayna yatağı, özellikle yatağın başucunu yansıtırsa, karı koca arasındaki ilişki ve huzur bozulur. Bu nedenle eşlerin odasına ayna koyulması tavsiye edilmez. Feng Shui kuralına göre, eğer yatak odasında bir makyaj masası ve bir ayna bulundurulursa, birkaç çözüm seçeneği oluşabilir. Çekmece içine sığacak bir ayna alınması, kullanırken çekmeceden çıkarılması, kullandıktan sonra tekrar içine konması veya aynanın önüne bir perde asıp, kullanırken perdenin açılması, diğer zamanlarda kapalı tutulması tavsiye edilir.

Aynanın büyüklüğü ile şekli ve koyulduğu yer bir evdeki Feng Shui’yi çok etkiler. Yuvarlak ve oval aynalar, huzurun simgesidir. Yuvarlak aynanın evin batı veya kuzeybatı tarafına koyulması, aile mensuplarının yararınadır; dörtgen ayna varsa, çerçevelenmelidir. Dörtgen aynanın evin güneyi, güneybatısı ve kuzeydoğusuna koyulması, aileye zenginlik getirir.

Ancak yatak odasında başka bir tür ayna da vardır. Bu tür aynaya “gizli ayna” denir. “Gizli ayna” yatak odasındaki televizyondur. Televizyon kapalı olduğunda ekranı yatağı yansıtır, bu nedenle bir çeşit ayna sayılır. Çok sayıda insan televizyon seyretmek ve hayatında eksik olan ateş elementini artırmak için yatak odasına televizyon koyar. Ancak Feng Shui kuralına göre, televizyon tam yatağın karşısında olmamalıdır.

Yemek masalarının yan duvarında kullanılan aynalar, bereketinizi arttıracaktır.

Kadim Feng Shui öğretisine göre, ayna enerjiyi kat kat artırabilen bir sembol. Doğru yere asıldığında, güzellikleri ve bereketi arttırdığı gibi yanlış yere asılırsa ortamda negatif enerjiye ve gerginliklere sebep olabilir. Bu yüzden bir duvara ayna asarken, neyi yansıttığına ve ne amaçla astığımıza çok dikkat etmeliyiz.

Örneğin, pencerenizden görünen güzel bir bahçe veya deniz manzarası varsa, bu manzarayı yansıtacak şekilde karşı duvara asılacak bir ayna, evinizin içini pozitif enerjiyle doldurur.

Salonunuzda yemek masanızı yansıtacak şekilde bir ayna asarak evdeki bereketi ve bolluğu arttırabilirsiniz.

Giriş kapısının karşısına ayna asmak uğurlu değildir. Yenilik, tazelik, bereket gibi beraberinizde getirdiğiniz ne varsa hepsi daha evinize giremeden kapıdan döner. Bu nedenle, evin girişinde aynayı kapının sağına veya soluna asarak evinizin bereketini koruyabilirsiniz.

Dar ve uzun koridorlarda enerji çok hızlı ve sert akar. Bu enerjiyi yumuşatmak için koridor duvarlarına resimler ve aynalar asabilirsiniz. Dikkat etmemiz gereken, aynaların karşılıklı gelmemesi ve kesik görüntüler vermemeleridir. Koridor boyunca duvara asılan bu aksesuarlar sayesinde, enerjinin hızı yavaşlar ve olumsuz etkisi yok olur.

Ayna astığımız duvarın arkasında ne olduğu da büyük önem taşır. Çünkü aynalar arkalarındaki yere tıpkı bir pencere gibi bir göz açarlar. Asıldıkları duvarın arkasında bir banyo veya tuvalet olmamalıdır. Aynı şekilde, komşunuzla paylaştığınız duvara da ayna asmak olumlu değildir. Oradaki enerji size, sizinki oraya akar, eğer komşunuzda olumsuz olaylar yaşanırsa aynen evinizde de cereyan eder.

Salonda eğer birçok ayna varsa, gece ışıklar yakıldığında gölgeler oluşur ve aile mensuplarını psikolojik açıdan rahatsız eder, bu nedenle salonda fazla ayna bulundurulmamalıdır. Ayrıca ayna mutfaktaki ocağı yansıtacak şekilde koyulmamalı, yoksa aile mensupları arasında sıkça kavga çıkar.Kısacası;Boy aynalarının görüntünüzü kesmeyecek şekilde olması uğurludur. En ideali aynanın yerden başlayıp boy ölçüsünde olmasıdır.

Aynalarınızı her zaman pırıl pırıl ve lekesiz tutmalısınız. Kırık ve çatlak veya sırı dökülmüş aynaları yenilemelisiniz. Aynaların şeklini ve çerçevelerini seçerken asacağınız mekanın yönüne bakarsanız onlardan maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Kare şeklinde, seramik veya porselen çerçeveli aynalar toprak elementini temsil ederek, mekanların güneybatı, veya kuzeydoğu duvarlarında yer alabilir.

Yuvarlak veya oval çerçevelerin genellikle metalden (gümüş, pirinç, varak, bakır gibi) yapılması iyidir. Bu çerçevelerin metal enerjisiyle dost kuzey, batı veya kuzeybatı duvarlarına asılması uygundur.

Dikdörtgen çerçeveler ağaç enerjisini temsil ederler. Materyal olarak ahşap veya siyah renkli herhangi bir materyalden yapılmalarını tavsiye ederim. Asılmaları için en uygun duvar doğu ve güneydoğu duvarlarıdır. Ahşap çerçeveler ayrıca güney duvarına da uygundur.

 

Dalgalı şekilli çerçevesi olan aynalar mekanda su elementini temsil ederler. Metalik veya siyah çerçeve içinde kuzey duvarını süsleyebilirler.

Feng Shui Danışmanlığı aldığınızda evinizdeki para, huzur ve korunma yıldızlarının nerede olduğunu öğrenirsiniz. Aynaları, bu yıldızları yansıtacak şekilde asmak da evinizde bolluğu, bereketi ve huzuru kat kat artırır.

Koridorlarda ayna kullanılması hızlı ve dik akan zararlı enerjiyi yavaşlatması bakımından olumludur..

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...