Jump to content

Pop Müzik Nasıl Oluşmuştur?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çağdaş ve modern müzik türleri arasında yer alan pop müzik, popüler müziğin kısaltmasıdır. Çoğunlukla ayırt edilebilir alt türleri ile birlikte dans edilebilir bir ritm üzerine akılda kalıcı ve kolay hatırlanabilir melodilerden oluşur. Pop müzik kültüründe öncelikli hedef, dinleyicilere keyif vermek ve ticari başarıyı sağlamaktır. Karmaşık müzikal formlar ve estetik gibi kaygılardan uzak olan pop müzikte sözler, daha çok aşk ve ayrılık gibi duygusal temaları konu edinir.

 

 

Müzik tarihinde terim olarak ilk kez 1926 yılında kullanılan pop müzik, rock, caz, hip hop, reggae gibi çeşitli müzik öğelerini ve stillerini içeren bir yapıya sahiptir. 1920’li yıllardan 70’li yıllara kadar uzunan süreçte daha çok caz, rock, ritim ve blues etkisi altında bulunan pop müzik 1980’lerden sonraki yıllarda hiphop öğelerini de kullanmaya başlamıştır.

 

 

Pop Müzikte Rock'n Roll Etkisi

 

 

Farklı stilleri rastgele birleştirerek sürekli gelişen bir yapıya sahip olan pop müzik özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasında dünyada popüler hale gelmeye başlamış ve dünyaca tanınan star ya da gruplar ilk olarak bu dönemlerde ortaya çıkmıştır. Özellikle Amerikan müzik endüstrisinin yayılmasında etkisi bulunan bu yıllarda pop müzik, standart formatlarında crossover stilleri kullanılırken daha çok enstrümantal sololar vurgulanmış ve vokaller daha belirgin bir şekilde eklenmiştir. 50’li yılların ortalarında Elvis Presley’in dünya çapında popülerliği ile birlikte rock’n roll popüler müziğin kullandığı türler arasında etkin hale gelmiştir.

 

 

1960’lı yıllarda ise pop müzik, parodik ve esprili şarkı sözlerini akılda kalıcı melodilerle birleştiren bir stili başlatmıştır. Dünyanın en popüler grupları arasında farklı bir yere sahip olan Beatles bu yıllarda ortaya çıkmıştır. Beatles, bu zamana kadar söz yazarları tarafından yazılan şarkıları yorumlayanlardan farklı olarak şarkı sözlerini kendileri yazmıştır.

 

 

Daha çok dans odaklı disko tarzında aksak ritm elektro bas hatlarının kullanıldığı ve vokallerin yankılanarak yer aldığı 70’li yıllarda ise pop müzikte etki eden diğer bir tarz 50’li yıllarda da popüler olan country müziktir. 1980’li yıllardan itibaren daha büyük bir etkiye sahip olan ve günümüzde de bu etkisini koruyan pop müzik, Türkiye'de de 1950’li yıllarda varlığını iyice belirginleştirmeye başlamıştır. Bu dönemde alt yapısında tango unsurlarını barındıran Türk Pop Müziği’nde 60’lı ve 70’li daha çok aranjmanlar etkili olmuştur. Dünya pop müzik stilleri ile paralel ilerlemesi bakımından günümüzde daha çok etkili olan sound, dans ve hip-hop tarzıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...