Jump to content

Geri Ödemeli Burs Nasıl Alınır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Üniversite öğrenimi boyunca öğrencilere verilen burs ve krediler ile öğrencilerin okul masraflarını ve giderlerini karşılamak yanında sosyal hayata katılımlarına da katkı sağlanması amaçlanır. Bu konuda özel kurum ve kuruluşlar ile vakıflar tarafından sağlanan bursların yanında Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen burs destekleri de söz konusudur.

 

 

KYK tarafından öğrencilere verilen burs ve krediler geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere iki şekildedir. Geri ödemesiz burs daha çok Başbakanlık Bursu olarak bilinir. Geri ödemeli olarak verilen burslar ise kredi şeklindedir ve Yüksek Öğrenim Kredisi olarak isimlendirilir. Öğrenim hayatı boyunca kredi almaya hak kazanan öğrenciler mezun olduktan iki yıl sonra borçlarını öder. Ödemeler faizsiz olarak hesaplanır ve taksitlendirilerek yapılır.

 

 

Geri Ödemeli Burs İçin Gerekli Şartlar

 

 

KYK tarafından verilecek geri ödemeli burslar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup üniversiteyi kazanmış ve ön lisans ya da lisans programına yerleştirilmiş öğrencilere verilir. Bunun yanında Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile yeni bir üniversiteye yerleştirilmiş ve yüksek lisans programlarına kayıt yaptırmış öğrenciler ile vakıf üniversitelerinde ya da ikinci öğretimde okuyan öğrenciler burs başvurusuna hak kazanır.

 

 

Açık öğretime kayıtlı öğrencilerde ise öncelikli öğrenciler olarak kabul edilen şehit ve gazi çocukları ile anne ve babası ölmüş öğrenciler başvuru hakkına sahiptir. Başvurular daha çok Ekim ve Kasım aylarında belirtilen tarihler arasında KYK Kurumu’nun internet sitesi KYK adresinden yapılır. Ancak üniversiteye ilk kez kayıt yaptıracaklar için başvuru esnasında kredi isteğine dair formda belirtilen alanı işaretlemeleri yeterlidir.

 

 

Başvuru sonuçları KYK’nın internet sitesinden takip edilmekle birlikte kredi almaya hak kazanan öğrencilerin ödemeleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılır.

 

 

Öncelikli Burs ve Kredi Hakkına Sahip Olan Öğrenciler

 

 

KYK başvurularda bazı öğrencilere öncelikli olarak hak tanımıştır. Başta şehit ve gazi çocukları ile çeşitli sebeplere bağlı olarak Sosyal Sigortalar Kurumu’nda malulen emekli aylığı alanların çocukları öncelikli burs sahiptir. Bunun yanında %40’ın üzerinde engelli öğrenciler ile anne ve babasını kaybetmiş veya yetiştirme yurtlarında ve Darüşşafaka’da öğrenimleri tamamlayıp üniversiteyi kazanmış öğrenciler de aynı hakka sahiptir.

 

 

Öncelikli olarak burs ve kredi hakkına sahip olan öğrenciler arasında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar, Milli Sporcu Belgesi alanlar ve sınavlarda ilk yüze girerek derece almış öğrenciler yer alır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...