Jump to content

Kuranı Kerim'de Cibt ve Tağuta İnanmak ile İlgili Ayetler


Guest Inanc1912

Önerilen Mesajlar

Cibt ve Tağuta İnanmak:

 

 

Cibt: Asılsız ve bâtıl olan hurafeler, Allah'tan başkasına sorgusuz sualsiz kulluk edilen her şey, din adamları, seyhler, hocalar put vb. şeylerdir.

 

 

Tağut ise: Allah'ın çizdiği sınırları aşan, sapmış, azgın kimseler; Allah'ın hükmüne alternatif olma iddiasındaki anlayış, düzen, put veya şahıslardır. Bunlar Allah'ın çizdiği sınırları aşan, sapmış ve azmış kimselerdir. Bunlar, Allah'ın Kitabında olmayan ve Kitab'a aykırı olan hükümleri ve kanunları insanlara Allah'ın kanunları gibi sunarlar. Cahil kimseler de bunlara aldanırlar. Böylece Allah'a ortak kostuklari icin imanlarını boşa çıkarırlar.

 

 

"Kitaptan bir nasip verilenleri görmüyor musun? Cibt(hükmüne kayıtsız şartsız boyun eğdikleri din adamlarına) ve tağuta (Allahin hukumu hice sayanlarin, putlarin, batıl tanrılara v.b) iman ediyorlar. Sonra da musrikler için 'bunlar, Allah'a iman edenlerden daha doğru yoldadır' diyorlar. İşte bunlar, Allah'ın lanetledikleridir. Allah'ın rahmetinden uzaklaştırdığı (lanetli) kimseye gerçek bir yardımcı bulamazsın." (Nisa: 4/51-52)

 

 

"Sana indirilene ve senden önce indirilenlere iman ettiklerini iddia edenleri görmedin mi? Tağutun (Allahin hukumlerini hice sayanların) hakemligine basvurmak istiyorlar. Oysa tağutu tanımamakla emrolunmuşlardı. Ne var ki Şeytan onları dogru yoldan Allahin yolundan busbutun saptirmak istiyor." (Nisa: 4/60)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...