Jump to content

Aile Baskısı Sınavda Başarısız Olma Nedeni.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Ailelerin en büyük arzusu çocuklarının üniversite sınavında başarılı olmalarıdır. Bunun için ellerinden geleni yaparlar fakat hata yaptıkları bir nokta var. Bazıları iyi niyetli de olsa çocuklarını arkadaş çevresiyle ya da akrabalarıyla kıyaslarlar.. Uzmanlara göre bu durum sınav kaygısını daha da arttıyor. Ruşen amcanın oğlu Sedat sınavdan 90 almış, ya sen?

 

Aile kaygısı sınav performansını düşürüyor!

İSTANBUL - Endişe etmeyi abartarak onları karşılarına aldıklarını farkında varmayan ailelerin çocuklarında, bir süre sonra kalıcı psikolojik problemler meydana gelebildiğini vurgulayan Acıbadem Adana Hastanesi’nden Psikolog Göksu Telmaç, anne babaların tüm iyi niyetlerine rağmen yaptıkları hataları ve söylenmemesi gereken 8 cümleyi anlatıyor.

BAŞKA ÇOCUKLARLA KARŞILAŞTIRMA

1- “Kuzenin hiç dershaneye gitmeden başarılı oldu. Sen istesen ondan bile iyi olursun”

2- “Arkadaşların kaç almış, sınıfta en iyi not kaç?”

3- “Ben senin zamanındayken böyle fırsatlarım olsaydı nasıl başarılı olurdum bir bilsen!”

Bu gibi karşılaştırmaların çocukta değersizlik algısı, yetersizlik duygusu, öfke ve dirence neden olabileceğini anlatan Göksu Telmaç, “Unutmamak gerekir ki karşılaştırılmak kimsenin hoşuna gitmez ve kişinin güvenini zedeler” diyor.

AŞIRI BEKLENTİ İLE YAKLAŞMA

4- “Neden 100 alamadın da 95 aldın?”

5- “İstersen dereceye bile girersin!”

6- “Bu sene kesin kazanman lazım!”

Bu tarz aşırı beklenti yaratılmasının çocukta yoğun kaygı, yetersizlik algısı ve vazgeçişlere neden olabileceğini söyleyen Telmaç, bunun özellikle sınav esnasında baş gösteren kaygı ataklarına da neden olabileceğini belirterek ebeveynleri bundan kaçınmaları konusunda uyarıyor.

GİZLİ MESAJLAR VERME

7- “Sen çok zeki bir çocuksun ve biz başarılı olacağına eminiz”

8- “Biz sana güveniyoruz, istediğin takdirde alamayacağın derece yoktur!”

Sınav ve ergenlik nedeniyle gençlerin zaten hassas ve kırılgan olduğunu söyleyen Telmaç, bu gibi olumlu görünen ancak aslında içinde zorlayıcı anlam barındıran konuşmaların, kişide negatif etkiye neden olacağını anlatıyor. Telmaç, bunun çocuk tarafından, “Eğer başarısız olursan aptal olduğun anlamına gelir, hayal kırıklığına uğrarız. Sevgimiz bile azalabilir, biz senden çok iyi dereceler görmezsek başarıdan saymayız” şeklinde algılanabileceğini belirtiyor.

SINAV KONUSUNU HAYATINIZIN MERKEZİNE KOYMAYIN

• Çocuğunuzla sadece dersleri ile ilgili sohbet etmeyin.

• Onunla birebir ilişki kurun ve birlikte sosyalleşin.

• En ufak molada bile sonrasında hemen çalışmaya geri dönmesi gerektiği mesajı vermekten kaçının.

• Ona mutluluğu ve sağlığının her şeyden önemli olduğunu ve başarısız bile olsa onun yanında olacağınızı hissettin.

HANGİ DURUMLARDA UZMANA BAŞVURMAK GEREKİYOR? Gençlerin bu dönemde kendilerini yalnız hissetmemesi için onlara gerçek duygularla yaklaşmanın en faydalı yol olacağına dikkat çeten Psikolog Telmaç, “Çocuğunuza, ‘Sen bir çalışma içindesin ve biz bu süreçte neye ihtiyacın olursa seni desteklemek adına yanındayız. Bu sınav ve başarılı olmak geleceğin için önemli, biz de senin başarılı olmanı isteriz. Ama unutma ki, her zaman için ikinci bir yol vardır. Hayatının güzel olması için biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Sen elinden geleni yap yeter’ demek bazen her şeyi çözebilir. Ancak onun başarısını engelleyen ve kronik hale gelen kaygı ve dikkat problemleri gözlemliyorsanız bir uzmandan destek almak gerekebiliyor” diyor.

Alıntı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Başarısız Hipotez Tanrı / Victor J. Stenger

   Tarih boyunca Tanrı'nın varlığı üzerine tartışmalar büyük ölçüde felsefe ve teoloji sahalarında yapılmış, bu arada bilim saha kenarında oturup bu fikir ve sözcükler mücadelesini izlemekle yetinmişti. Fizikçi Victor J. Stenger, eğer Tanrı varsa, bir takım bilimsel kanıtların da bulunması gerektiğini söylüyor. Musevi, Hıristiyan ve İslâm dinlerinde sunulan Tanrı kavramını herhangi bir bilimsel hipotez olarak ele alan Stenger, evrenin bir yaratıcı elinden çıktığı ve insanların Tanrı'nın özel yaratı

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Turp Tüket, Hasta Olma (Turpun Süper Faydaları)...

   Turp Tüket, Hasta Olma (Turpun Süper Faydaları) Kışın hasta olmamak için, turp gibi sağlam olmak için mutlaka sofralarımızdan turpu eksik etmeyelim. Organik Günler’deki bu yazımızda şifa dolu bir sebze olan turpun faydaları ve nasıl tüketilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz… Turp içerisinde bulunan kükürt, C vitamini ve iyot bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Çeşitli mineraller ve B1-B2 vitaminleri sayesinde karaciğer hastalıklarından kalp damar hastalıklarına kadar bir çok

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Eş, Aile, Sevgili İçin Aranılan Terkip ve Dualar...

   Sevgi ve Muhabbet için Dualar Bölümünde aradığınız bir duayı bulmak için yada hangi duanın etkili olup olmadığı hakkında fikir edinmek, hangi duanın nasıl okunduğunu öğrenebilmek ve hangi duaları okuyup sonuç aldığınızı anlatmanız için vs.....bu konudan yardım almanız amaçlı açılmıştır..

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

  • İş Bulmak ve Borçlardan Kurtulmak,Aile İçi Sorunlar İçin

   Sıkıntıda olan,işsiz kalan,tehlikeli durumlarla karşılaşan kişiler şayet günde 1ooo(Bin) defa veya daha fazla bu ayeti kerimeyi okursa en kısa zamanda selamete çıkarlar.   Okunuşu: “Vemen yettekıllahe yec’al lehu mahracen, ve yerzukhu min haysü lâ yahtesib.. Ve men yetevekkel alallahi fehuve hasbuh”   Anlamı:” Kim Allah için korunanlardan olmuşsa,Allah da ona bir çıkış noktası verir.Ve ona umut etmediği yerden hesapsız rızık verir.Kim Allah’a tevekkül ederse,Allah ona yeter.” Bu ayeti ke

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Fransızca Türkçe Aile Bireylerini Tanıyalım

   [TABLE=width: 446] [TR] [TD=width: 223][TABLE=width: 99%] [TR] [TD]FRANSIZCA[/TD] [/TR] [/TABLE] [/TD] [TD=width: 207][TABLE=width: 99%] [TR] [TD=width: 1%][/TD] [TD]TÜRKÇE[/TD] [/TR] [/TABLE] [/TD] [/TR] [/TABLE] [TABLE=width: 446] [TR=class: odd] [TD=width: 223][TABLE=width: 99%] [TR] [TD=width: 1%][/TD] [TD]mère[/TD] [/TR] [/TABLE] [/TD] [TD=width: 207][TABLE=width: 99%] [TR] [TD=width: 1%][/TD] [TD]anne[/TD] [/TR] [/TABLE] [/TD] [/TR] [TR=class: even] [TD=w

   , Yer: Yabancı Dil

×
×
 • Yeni Oluştur...