Jump to content

Çocuğunuzun Mesleğini Seçmeyin.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ailelerin en büyük hedefi çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak. Ancak bazen bu çocuğun geleceğine onun yerine karar vermek anlamına geliyor. Oysa uzmanlar çocuğun gelecekte ne iş yapacağına onun yerine karar verilmesinin fayda getirmeyeceği konusunda uyarıyor…

Ailenin seçtiği mesleğin çocuğa faydası yok

Meslek seçimi, verilen en önemli kararlardan biri. Çocuklara bu konuda yardımcı olmak için anne-babaya büyük görevler düşüyor. Uygun mesleği bulmada oyuncak seçiminin bile etkili olduğunu belirten uzmanların ailelere bir de uyarıları var: “Sadece ailenin seçtiği mesleğin çocuğa katkısı olmaz.”

İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Müdürü Prof. Dr. Yaşar Bülbül’e göre, sadece iyi bir okul seçiminin çocukları en doğru mesleğe hazırlayacağını düşünmek doğru değil. Çocukların gelecekte kendilerine uygun mesleği bulabilmesindeki en büyük sorumluluk ise anne-babaya düşüyor. Prof. Dr. Bülbül, ailelerin, çocuklarına bu konuda yardımcı olabilmek için erken yaşlarda dikkat etmeleri gereken noktalar olduğunu belirterek, “Yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını sağlayan oyunlar, aktiviteler, eğitim programlarından yararlanmakta fayda var. Küçük yaşlarda ‘Sen avukat veya mühendis olacaksın’ gibi söylemlerden de uzak durulmalı” diyor.

Çocukların kendilerine en uygun mesleği keşfedebilmesinde oyuncak seçiminin bile payı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bülbül, ailelere şu önerilerde bulunuyor:

En büyük sorumluluk anne-babada Sadece iyi bir okul seçiminin onları en doğru mesleğe hazırlayacağını düşünmek yanlış. Çocukların gelecekte kendilerine uygun mesleği yapabilmeleri için en büyük sorumluluk anne-babaya düşüyor. Ailelerin çocuklarını çok iyi tanıması, yakından takip etmesi ve onların büyüme süreçlerinde yer alması çok önemli. Çünkü onları artıları ve eksileri ile en iyi aile tanıyabilir. Çocukların sahip olduğu zekâyı anlayarak, ilgilerini keşfederek o alanlara yönlendirilmesi doğru bir yöntem olabilir. Çocukluk döneminden başlayarak gelişen bu analizlerin ardından meslek seçimi evresine gelindiğinde daha sağlıklı bir karar verilmiş olur. Günümüzde çocuklar 5 yaşında bile ellerindeki tabletler sayesinde dünyada olup biteni öğrenebiliyor. İlgi alanlarına daha kolay ulaşıyor.

ANNE-BABA BU KONUDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

- Çocukların ilgi alanlarına yönelik matematik, fizik, kimya, sosyal bilimler gibi branşlarda yapılan testlerden faydalanın.

- Onların hayal gücünü, kabiliyetini göz ardı etmeyin.

- Baskıdan uzak durun. Kesin yargılarda bulunmayın.

- Yeteneklerini ortaya çıkarmalarına imkân verin.

- İyi bir okul seçiminin her şey için çözüm olduğunu düşünmeyin.

- Çocuklarınızla yakından ilgilenin ve büyüme süreçlerinin her bir aşamasında yer alın.

Yazar: Gülseven Özkan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kız çocuğu mu davulcu olacak anlamadım.(Temizlik görevlisi bile olsa benim çocuğum kabulum olur hiç bir zaman hiç birşeyden utanmam gurur duyarım yeter ki helalinden olsun)

Aldığım nefes için bile şükür ve dua eden insanım.

 

Rabbimin bana lütfettiği hayatın kıymetini bilirim evvelallah...

 

Allaha emanet.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Baskı olmamak kaydı ile yönlendirmeler yerinde olacaktır..Seneye bizde seçimin eşiğinde olacağız.Hiç bir şekilde baskı yok.Psikolog olmak istiyor..Fakat yanlış değerlendirmeleride yok değil..Mesela daha önce hiç mahkeme görmedi..Avukatlığı amerikan filmlerinden biliyor..Bende onun gerçek olmadığını gerçekte bir avukatın neler yaptığını anlattım.seçim yine kendisinin..

Ama psikoloji bölümünü seçerse psişizm ve metafizik yönlendirmelerim mutlaka olacak..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...