Jump to content

Kadınların Çoğu 20'sinden Sonra Bu Hastalıkla Karşılaşıyor!..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kadınların çoğu 20'sinden sonra bu hastalıkla karşılaşıyor!

 

fft2mm7631264.jpg

 

Türkiye'de varis hastalığından etkilenen 10 milyon kişi olduğu belirtiliyor. Araştırmalara göre; Türkiye'de 20 ila 70 yaş arasındaki kadınların yüzde 55'inin varislerden şikayetçi olduğu ifade ediliyor. Karşılaşılan varis hastalığına bağlı olarak gelişen varis yaraları da hastalar için ciddi sorunlar yaratıyor.

 

Varis yaralarının oluşumlarına ve tedavi yöntemlerine değinen Yara Bakım Koordinatörü Deniz Yahcı, varis yaraları hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntıları özetliyor:

 

Varis yarası nedir?

Varis hastalığının ilerlemesi sonrası genellikle bacağın alt kısımlarında ortaya çıkan yaralardır.

 

Varis yaraları neden oluşur?

Toplardamarlar vücuttan toplanan kanı kalbe taşırlar ve bu taşıma işlemi yer çekiminin aksine aşağıdan yukarı doğrudur. Kanın yukarı doğru taşınması vücudun alt kısmındaki toplar damarlarda kanın geri dönüşünü engelleyen tek yönde açılan kapakçıklar sayesinde olur, bu kapakların bozulması ile kan akımının yukarıya doğru değil aşağıya doğru olması ile damarlarda genişleme,kanın göllenmesi gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Diğer bir oluşum şekli ise; toplardamarın pıhtı ya da bası ile tıkanmasına bağlı olarak kanın düzgün bir biçimde yukarı doğru akamaması sonucunda, toplardamar kan basıncı dokulardaki normal basıncının üzerine çıkar. Seneler ilerledikçe gerçekleşen bu sürekli basınç olayından dolayı dokularda ve genellikle bacak derisinde bozulmalara bağlı olarak yara oluşumu meydana gelir.

 

Varis yaralarının genel belirtileri nelerdir?

Genellikle ayak bileği ve diz arasında olur, daha çok ayak bileği ön yüz kısmında oluşur. Cilt koyu renkli (daha çok kahverengi bir görünümdedir) pul pul ve kalınlaşmıştır. Genellikle bacak kısmında varisler vardır. Yaralar belli bir boyutta ve düzende değildir. Aynı anda birçok farklı boyutta ve görüntüde yaralar olabilir.

 

10 MİLYON KİŞİ BU HASTALIKTAN MUZDARİP

 

Türkiye’de varis hastalığının görülme sıklığı nedir?

Bacak varisleri muayenehane pratiğinde en sık karşılaşılan damar hastalığıdır. Yetişkin nüfusun yüzde 15-20 sini etkiler. Ailesel geçiş oranı ırk ve bölgelere göre yüzde 60-85 arası değişir. 20-70 yaş arası kadınların yüzde 55’ i varislerden şikayetçidir. Türkiye’de etkilendiği düşünülen kişi sayısı yaklaşık 10 milyondur; ancak kesin bir istatistik yoktur.

 

Varis yaraları kadınlarda neden daha fazla görülmektedir?

Kadınlarda erkeklere oranla 2-4 kat daha fazla görülür. Görülme nedeni ise; hormonel yapı,doğum kontrol hapları, gebelik (özellikle çok doğum yapmış kadınlarda) ve bir nedeni de kadınların erkeklere göre daha az kas yapısına sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

 

TEDAVİ EDİLMEZSE HASTA AYAĞINI BİLE KAYBEDEBİLİR

 

Varis yaraları tedavi edilmezse bu yaralar ne gibi sorunlara yol açar?

Venöz ülserler açık yaralardır ve düzenli bir tedavi planı hazırlanmazsa iyileşmesi çok zaman alır yada imkansızdır. Bu sürecin uzaması yarada enfeksiyon gelişmesine neden olur. Yara genişler, derinleşir ve büyür. Uzun süren enfeksiyon durumu dokuları geçip kemiğe kadar ilerlemesine neden olabilir. Bu tedavi sürecini daha uzun ve sıkıntılı bir yola sokar. Kemik enfeksiyonları 3-6 ay arası antibiyotik kullanımına neden olabilir. Bu bile kesin bir iyileşme sağlamayabilir Hatta hasta ayağını kaybedebilir.

 

Yaralar, hastanın sosyal hayatını olumsuz yönde de etkiler. Ağrılar hareketlerini kısıtlar, hasta yaradaki akıntılardan ve enfekte olan bölgenin kötü kokmasından dolayı rahatsız olur ve sosyal ortamlardan kendini soyutlamaya başlar.

 

Varis yarası olan hastaların yaşamlarında dikkat etmesi gereken durumlar nelerdir?

Aslında varis yarası olan hastalarımızın varislerinin yara haline gelmemesi için dikkatli olmaları daha önemli.

 

Bunu önlemek için:

 

-Uzun süre ayakta kalmamalı yada uzun süre harekersiz oturulmamalı.

-Düzenli yürüşler,egzersiz ve spor çok önemli.

-Dengeli beslenmeli ve kilo alınmamalı.

-Elastik (basınç uygulayan) çorap giyilmeli.

-Mümkün olduğu kadar ayaklar yukarı kaldırılarak dinlendirilmeli.

-Dolaşımı bozacak dar ve sıkı giysiler tercih edilmemeli.

-Uzun uçak yolculuklarında veya konferanslarda her 35-45 dakikada bir kalkıp hareket edilmeli.

-Uzun otomobil yolculuklarında her 45 dakikada bir kısa süreli yürümeye özen gösterilmeli.

-Otururken bacak bacak üstüne atmaktan kaçınılmalı.

-Her gün bacaklara 1-2 kez soğuk duş yapılabilir.

-Sigara kullanılmamalı.

-Aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalı. (sauna ve uzun süre güneşlenmek gibi)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Miranda Lee - Yıllar Sonra........

   Miranda Lee - Yıllar Sonra   Yasemin Serisi   ......Angelina donup kalmıştı. Doğru mu duymuştu? Kadın gerçektende bu adı mı söylemişti? Ağzı açık halde bakakalmıştı ki adam gözlüklerini çıkardı. Bu oydu. Bu gözler kesinlikle başkasının olamazdı. "Jake..." diyebildi. "Merhaba Angelina..." dedi Jake erkeksi sesiyle. "Bunca sene sonra beni tanımana çok şaşırdım".......   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Estetikten Sonra Burun Ucu Düşer mi?..

   Estetikten Sonra Burun Ucu Düşer mi?     Burun ameliyatları bittiği zaman sargılar açıldıktan sonra görülen sonuç nihai sonuçtan biraz daha farklıdır. Burnun ödeminin henüz inmemiş olması kemik yapısının tam olarak anlaşılamamasına neden olur. Zaman için ödemler çözülecek ve burun küçülecek detaylar net bir şekilde gözler önüne serilecektir. Başarılı olmayan ameliyatlarda ise şişliklerin inmesi sorunlu bölgelerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Estetik ameliyatlar öncesinde doktorlar ile

   , Yer: Estetik Cerrahi

  • Mangal Yaktıktan Sonra Kalan Külü Değerlendirin...

   Mangal yaktıktan sonra kalan külü değerlendirin Külünü kullanmak istediğiniz mangalı söndürmek için; üzerine su vb. sıvılar dökmeyin, kendi halinde soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra mangalın külünü ayrı bir alana alın. Bahçenize ektiğiniz bitkilerinizin köklerine, külü gübre olarak kullandığınızı düşünerek serpiştirin. Kül gübre olarak kullanıldığında oldukça faydalıdır. Mangal sonrasında kalan küller hem gübre olarak kullandığınız bitkilerinize faydalı olacak, hem de karıncaları

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Muradı 30 Seneden Sonra Bu Dua ile Olmuş...

   -Allahümme bihuşuil-kalbi indes-sücudi leke ya seyyidi biğayri cühudin ve bike ya Allah ya Celil fela şey'e yüdanike fil-vefai bil-uhudi ve bikürsiyyikel-mükelleli binnuri ila arşikel-mecidi ve bima kane tahte arşike hakkan kable en tahlukas-semavati ve savt'er-ruudi künte iz künte misle ma lem tezel katt ilahen urifte bit-tevhidi fec'alni minel-muhibbine vel-mahbubin'el-mukarrebin'el-aşıkın.Ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah, ya Allah.   - Allah'ım, kalb huzu

   , Yer: Dilek Duaları

  • Kırkından Sonra Aşk

   Kırkından sonra aşk; Ömrü yollarda geçen iki insanın biryere yerleşme arzusudur. Artık pembe panjurlu ev değil, iki mavinin arasında, yeşil küçük bir bahçe hayalidir. Bir fincan kahve ve kitap kokusudur. Yatakta değil, ruhunda sevişme zamanıdır. Sevgili olduğunuz için değil, yanındayım demek için elele tutuşma güdüsüdür.   Kırkından sonra aşk; Yorgunluğunu örtecek birinin şefkatli elleridir. Şişeyi kafaya dikmek değil, şarabı kadehten yudumlamanın keyfidir. Gençlikten kısa, boşa geçen

   , Yer: Aşk-İlişkiler-Evlilik

×
×
 • Yeni Oluştur...