Jump to content

NASA'nın Uzay Bitkileri


Melâl

Önerilen Mesajlar

Geçtiğimiz günlerde NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yetiştirdiği zinnia çiçeğinin görüntülerini yayımladı. Bu uzayda yetiştirilen ilk çiçek değil, ancak NASA'nın astronotları kendi mekânlarında üretilen gıdalarla besleme arayışı için önemli bir adım. NASA'nın yıllar içerisinde uzayda yetiştirdiği bitkilere bir göz atıyoruz.

 

2714_a_1.jpg

 

"Zinnia, maruldan oldukça farklı bir bitki," diyor bir NASA yetkilisi. Uzayda daha önce marul yetiştirilmişti; zinnia –veya kirli hamın çiçeği– ise daha uzun süre büyütüldü ve çiçek açmasına izin verildi. Böylece NASA'nın bir diğer hedefi olan uzayda domates yetiştirmeye yönelik bir adım atılmış oldu.

 

2714_a_2.jpg

 

Turpgiller familyasından fare kulağı teresi (Arabidopsis thaliana), saydam jel tabakalar içinde büyüyor. A. thaliana'nın genetik bileşimi oldukça basit olduğu için araştırmacılar çok düşük kütle-çekim ortamında gerçekleşen değişimleri kolaylıkla gözlemleyebiliyor.

 

2714_a_3.jpg

 

 

Bu yakın çekim, bir bezelye filizi üzerindeki su damlacıklarını gösteriyor. Bu bitki, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Rusya'ya ait Zvezda modülünde yetiştirilmiş.

 

2714_a_4.jpg

 

 

 

Genç bir ayçiçeği filizi, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yavaşça büyüyor.

 

2714_a_5.jpg

 

Bitkiler yerçekimi yokluğunda bile büyümeleri gereken yönü sezebiliyorlar. Bilim insanları bu süreci daha iyi anlamak adına fare kulağı teresinin hücre oluşumlarını yakından inceliyor.

 

2714_a_6.jpg

 

Çok düşük kütle-çekim ortamında yeşeren tohumlar –Rusya'nın Zvezda modülünde büyüyen bu bitki gibi– tıpkı Dünya'daki gibi davranış gösteren filizlere sahip: Besin ve su peşindeki filizler tohumdan uzağa doğru büyüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...