Jump to content

Evlilik Tazminatı Nasıl Alınır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Evlilik tazminatı kadın çalışanların nikah kıyılma günüyle birlikte bir yıl içinde işverenine başvurarak işten ayrılma ve tazminat talebiyle başvurusudur.

 

 

Evlilik sebebiyle, işten ayrılma gerekçesi de evlilik ise kıdem tazminatı hakkı doğar. Bu hüküm Yargıtay kararıdır. Bir yıl içinde kadının çalışanın kendi isteği ile işten ayrılma, iş sözleşmesini sonlandırmasıyla beraber tazminat ödenmesi gerekir.

 

 

Kadın çalışanlar nikah tazminatı adıyla da bu haklarını ifade ederler.

 

 

İş kanununun 1475 sayılı yasasının 14. maddesinde tazminat hakkını nasıl elde edebilecekleri açıkça belirtilir. 14. madde de kadın çalışanın evlilik, nikah nedeniyle iş sözleşmesini fes etmesi koşuluyla bu hakkı kazanabileceği Yargıtay kararı ile hükme bağlanmıştır. İş kanununda evlilik tazminatı hakkı sadece kadına aittir. Bu hakkı sadece ilk bir yıl içinde kullanabileceği açıklanmıştır.

 

 

Yargıtay'ın hükme bağladığı bu karar Türkiye'de aile kurumunun birlik ve bütünlüğünü korumak için çıkartılmıştır. İş yaşamının evlilikle beraber koşulların değişip yürütülmesinin zorlaşması durumunda kadın çalışana verilmiş haklardan biridir. Evlilik tazminatı işveren tarafından iş günü baz alınarak ödemesi yapılır.

 

 

Bazı işverenler evlilik tazminatını ödememek için gerekçesiz işi bırakma olarak gösterebilmektedir. Kadın çalışanların özellikle bazı kadın işçilerin bu haklarını bilmemeleri işverenin bu tutumunu kolaylaştırmaktadır.

 

 

Kadın çalışanlar evlilik tazminatı haklarının işveren tarafından yok sayılmasını engelleyebilmek için izlemesi gereken aşamalar;

 

 

İşverene verilmek üzere evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fes ettiğini belirten bir dilekçe yazılmalıdır.

İşverene verilecek bu dilekçe notere onaylatılmalıdır.

Onaylı dilekçe ile beraber evlilik cüzdanı fotokopisi hazırlanmalıdır.

Evraklar noter aracılığıyla işverene gönderilir.

İşverenin eline yasal kanallardan başvurulan bu dilekçe göz önüne alınarak evlilik tazminatı ödemesi yapılır.

Dilekçenizin işverenin eline ulaştığı belirlendikten sonra işten hemen ayrılabilirsiniz.

Yasal yollardan hakkın aranması önemlidir. Bireysel olarak dilekçenizi verdiğinizde işveren bunu inkar edebilir. Evlilik gerekçesiyle işten ayrılmadığınızı söyleyebilir. Sizin ilk bir yıl içinde kazanabileceğiniz hakkınızı vermemek için sürenin dolmasını sağlamak kastıyla sizi oyalayabilir.

 

 

Evlilik nedeniyle işten ayrılan ve evlilik tazminatı alan kadın çalışan işsizlik sigortası hakkından yoksun kalır. Evlilik tazminatı almış kadın çalışan başka bir işe girip çalışmaya devam edebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...