Jump to content

Dağcılık Eğitimi Nereden Alınır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Doğa sporları içerisinde zorlu ve riskli sporlardan birisi olan dağcılık nitelikli bir eğitim gerektirir. Bu eğitim için mutlaka uzman eğitmenlerden yardım alınmalıdır. Teorik ve pratik öğretilerin ardından uygulamaya geçilebilir.

 

 

Dağcılık Eğitiminin Aşamaları

 

 

Dağcılık eğitiminde ilk olarak teorik noktalar öğretilir. Bu aşamada kullanılacak olan malzemeler tanıtılır. İp ve halat türleri, ayakkabı seçimi, kıyafet uygunluğu, kasket kullanımı ve tırmanış yöntemleri hakkında bilgi verilir. Hangi kaya türünde nasıl bir tırmanma stilinin belirleneceği anlatılır.

 

 

Eğitimin ikinci bölümünde malzemelerin kullanılması ve montelenmesi gösterilir. Kursiyerler tırmanma tahtalarında kaya tırmanışı eğitimini aldıktan sonra eğitim alanındaki yüksek bölümden halatla inişi öğrenir.

 

 

Son aşamada ise grup lideri ile birlikte toplu halde düşük yükseklikteki kayalara tırmanmalara geçilir. İlk etapta zorlu bir zirve seçilmez. Bunun nedeni dağcılığın tecrübeyle öğrenilmesidir. Tehlikeli olmayan ve düşük yüksekliğe sahip zirvelere tırmanışlar kursiyerlere moral verir ve hataların görülmesini sağlar.

 

 

Hangi Teknikler Öğretilir?

 

 

Dağcılık eğitimi içerisinde çadır kurma ve kamp yapma teknikleri de öğretilir. Çünkü tırmanış dönemlerinde dinlenme ve konaklama süreleri gereklidir. Kamp malzemeleri ile birlikte doğada ihtiyaç duyulan araç ve gereçler hakkında da bilgi verilir. Ateş yakmak için çıra kullanımı, yön bulma, nerelerde kamp kurulamayacağı (dere kenarları gibi) noktalar uygulamalı olarak da gösterilir.

 

 

Dağcılık Eğitimi Nereden Alınır?

 

 

Dağcılık eğitimlerinin alınmasını kolaylaştıran ve bu alanda öncü olan yerler üniversitelerin dağcılık kulüpleridir. Dağcılığa başlama yaşının ideal olarak 20'li yaşlar olması üniversitelerin doğa sporları ve dağcılık kulüplerine üye olmanın uygun olmasını sağlar. Böyle bir fırsatı olmayan kişiler ise profesyonel olarak dağcılık eğitimi veren özel eğitim kurumlarını tercih edebilir. Özel kurumların dışında Türkiye Dağcılık Federasyonu'na kayıt olunarak düzenl bir eğitim programına dahil olunabilir.

 

 

Çok tehlikeli bir spor olduğu için eğitim sürecinin bütün aşamalarının tamamlanması gerekir. Hedefler de adım adım belirlenmelidir. Eğitime başlandıktan altı ay sonra Erciyes dağına tırmanmayı denemek gerçekçi olmayan ve tehlikeli bir hedeftir. Ancak profesyonel eğitmenlerden programlı ve düzenli bir şekilde eğitim aldıktan sonra, yeterli deneyimin de kazanılmasıyla birlikte yükseltisi fazla olan zirveler hedef olarak belirlenebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Dini Kimden Ve Nereden Öğrenmeliyiz.

   Bu yazımda sizleri, üzerinde düşünmeye davet etmek istediğim konu, DİNİ KİMDEN, NEREDEN ÖĞRENMELİYİZ, sorusu üzerine olacaktır. Gerçekten de bu soruyu kendimize sorup, en doğru cevabını bulamadığımız sürece, Allah ın yolunda olduğumuzdan asla emin olamayız. Bu yazımı yazmaya neden olan bir makale okudum, daha sonrada bu konu üzerine düşüncelerimi yazma gereği duydum. Yazıda, dini anlattıklarını söyleyen birçok kişiler, televizyonlara çıkarak, aynı konularda bile bir birlerinden çok farklı şe

   , Yer: İslamiyet

  • Hangi Damardan Kan Alınır?..

   Test için kan alınacak bölge, kişinin yaşına ve yapılacak testin özelliğine göre farklılık gösterebilir.   Kan damarları dolaşım sisteminin organlarındandır.   Görevi kanı vücudun farklı bölümlerine taşımak olan kan damarlarının farklı türleri vardır. Atardamarlar kanı kalpten alıp vücudun farklı bölümlerine taşırken, toplardamarlar vücudun farklı bölümlerinden kanı kalbe taşırlar. Bununla birlikte iki istisna mevcuttur: pulmoner arter kirli kan, pulmoner ven ise temiz kan taşır. Vücutt

   , Yer: Sağlık

×
×
 • Yeni Oluştur...