Jump to content

Squat Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Son yıllarda yaygınlaşan squat ön ve arka bacak kasları ile kalçayı aktif olarak; bel, sırt, baldır ve karın kaslarını pasif olarak çalıştırır. Çok sayıda kas grubunu aynı anda çalıştırdığı için vücudu şekillendirmeye de yardımcı olur.

 

 

Etkili bir egzersiz olan squatın yaygın olarak bilinen çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 

 

Tam çömelme

Yarım çömelme

Ağırlık önde çömelme

Tek bacakla tam çömelme

Tek bacakla yarım çömelme

Ayrık çömelme

Her çeşit squat aynı kas gruplarını çalıştırır. Ancak ağırlıklı olarak çalışan kas grubu, uygulanan çeşide göre değişiklik gösterir.

 

 

Squatın Faydaları

 

 

Kalori yakmayı hızlandırır. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.

Vücudu sıkılaştırır ve toparlanma sağlar.

Kasların ve kemiklerin güçlenmesinde önemlidir.

Duruş bozukluklarını giderir.

Selülitlerin azalmasında etkilidir.

Birçok faydası olmasına ve yaygın olarak yapılmasına karşın squat, yanlış teknik ile uygulanan sporların başında yer alır. Yanlış squat uygulamaları ciddi sakatlanmalara yol açabilir.

 

 

Squat Nasıl Yapılır?

 

 

Sakatlanmaların meydana gelmemesi için squat yapmaya başlamadan önce en az 15 dakika ısınma hareketleri yapılır. Tam çömelme hareketinin yapılışı şu şekildedir:

 

 

Bacaklar omuzlar hizasında açılır. Ayaklar en az 30 derecelik, en fazla 45 derecelik bir açı ile dışa dönük olmalıdır.

Kürek kemikleri birbirine yaklaştırılır ve ağırlık buradaki kaslara temas edecek şekilde sırtlanır. Kafa ileriye bakar pozisyonda olmalıdır. Karın içeri çekilir ve göğüsler öne çıkarılır.

Ağırlığı kavrarken bilek bükülmemelidir.

Nefes alınarak çömelmeye başlanır ve çömelme esnasında ağırlık parmak uçlarına doğru verilir. Diz kapakları ayak parmak ucu ile hizalanıncaya kadar çömelmeye devam edilir. Çömelme sırasında kambur durulmaz. Popo mümkün olduğunca dışarı çıkarılır.

Ardından nefes verilerek kalkılır. Kalkış anında ağırlık bacaklara ve topuklara verilmelidir.

Squat yapmaya ilk başlandığında ağırlıksız yapılır. Bir süre ağırlıksız olarak vücut alıştırılmalı ve çömelip-kalkma sürecinin teknikleri tam olarak öğrenilmelidir. Ardından vücudun ihtiyacına uygun hazırlanmış bir program ile devam edilmelidir.

 

 

Squat bacak ve dizlerinde sorun olanlar ve aşırı kilolular dışında herkes için uygundur. Ancak yapılacak olan squatın çeşidi ve sıklığı, kaldırılacak olan ağırlığın miktarı gibi kriterler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
KatnissEverdeen

Geçen sene bir dönem yapmıştım aslında bir kaç hafta kadar belki 1 ay. Birçok arkadaşım farketmisti hatta sormuşlardı ne yaptın squat mi yapıyorsun diye , gerçekten efsane değil çok faydalı bir hareket. Ben basit biçimde yapmıştım ağırlıkları vs değil. Okuyup yapmak isteyenlere tavsiye ediyorum gerçekten.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Kara Büyü Hangi Amaçlarla Yapılır?

   -Kara büyü birbirini seven iki insana yaptırılabilir ya da karı kocanın boşanması için de yaptırılmaktadır.   -Bazı kimseler kara büyüyü dil bağlamak amacıyla yaptırmaktadır. Burada kara büyü yapılan kişi yaptıran kişiye karşı suskunlaşması ve onun önünde konuşamaması amaçlanmaktadır.   -Kara büyü yaptırılan diğer bir olay ise erkeğin kudretini bağlamaktır. Bunu da genellikle bir erkeğin gerdeğe girdiğinde erkeklik kudretini kullanamaması ya da eşini aldatan erkeklerin diğer kadınlar

   , Yer: Büyü

  • Soru: Niyet ve Dilek Defteri Nasıl Yazılır?

   Merhaba, niyetlerimizi ve dileklerimizi yazacağımız defter nasıl olmalı, ne tür cümleler yazılmalı, her gün bunu tekrar etmelimiyiz vs vs .. bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi !!   Bu konulara yeni merak sarmış biri olarak bunun tüm inceliklerini öğrenmek adına destek almak istiyorum 😊

   , Yer: Sorular

  • Annem kilisede mum yaktı negatif etkisini yaşadık nasıl bozabiliriz

   Bundan yıllar önce küçük bir şehirde yaşıyorduk, mutsuz değildik, iyi kötü yaşayıp gidiyorduk. Annem İstanbul'a gelmeyi çok istiyordu, orada evimiz de vardı, babamı da ikna etmişti ama tayinini Istanbul'a çıkaramıyordu. Birinin tavsiyesiyle adaların birinde bir kilisede mum yakıp İstanbul'a gelmeyi dilemiş. O kilisede mum yakıp dua eden herkesin dileğinin gerçek olduğunu duymuş. İstanbul'a geldik. Ama İstanbul'da hayatımız çok kötü gitti. Etrafımızdaki herkes okul hayatında iş hayatında normal y

   , Yer: Gizli İlim Uygulamaları

  • Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?..

   Mutfağınızda Bile Yetiştirebilirsiniz: İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir? İstiridye mantarı nedir? Bilimsel ismi “Pleurotus ostreatus” olan ve kavak mantarı olarak da bilinen bu lezzetli mantar türü, ilk olarak Almanya’da I. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekildi. O tarihten itibaren istiridye mantarına gösterilen ilgi artmış, lezzeti ve görüntüsüyle dünya çapında ticari bir besin olarak kendisini kabul ettirdi. Japon, Kore ve Çin mutfaklarında hatırı sayılır bir

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...