Jump to content

Çanakkale Savaşlarından Bir Fotoğrafın Anlamı


Melâl

Önerilen Mesajlar

1915gallipoli102.jpg

 

Çanakkale savaşları sırasında cepheden çekilen fotoğrafının sol baş tarafında bulunan hayvan "köpek" değil bir "geyik"tir.

 

 

Savaşın tüm yokluğuna rağmen ( sınırlı yemek –içecek- cephane – bol sinek ) arasında askerlerimiz asla bu geyiği kesip yemeye bile kıyamamıştır. Fotoğraftaki askerlerimizin tamamı ise bu fotoğraf çekildikten çok kısa süre sonra şehit olmuştur..

 

 

Bu bilgi , geçtiğimiz yıllarda 18 Mart ve 25 Nisan 'ı anma tarihlerinde Çanakkaleye yapmış olduğumuz gezi sırasında birinci derecede bölgeyi bilen rehberler tarafından anlatılmıştı.

 

Burada gördüğünüz fotoğrafın kendisi şu anda Çanakkale’deki deniz müzesinde bulunmaktadır. Müze askeri rehber eşliğinde gezilmektedir . Bu fotoğrafın önüne gelindiğinde aynı bilgiler tekrar anlatılmaktadır.

 

Savaş meydanında bile insanların hayvanları ile beraber diz dize koyun koyuna olmaları ise olayın ayrı bir duygusal boyutudur. ( Kaldıki , Kurtuluş Savaşında bu defa kağnılarımız ön plana geçmiştir.)

 

Bu fotoğrafı gören herkesin bilgisi olsun diye açıklama yapmakta paylaşırken de eksik bilgi olmasın diye anlatmakta fayda gördük.

 

1915gallipoli101.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ruhları şad olsun nur içinde yatsınlar Atamız ve bütün şehitlerimiz,onlardaki vatan sevgisi şimdi nerede diye soruyor insan,bu kadar hainliği gördükçe,teşekkürler melal çok güzel bir paylaşım

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...