Jump to content

Stresi Meditasyonla Yenen Şirketler.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Günümüzde strese dayalı hastalıklar çığ gibi büyürken kurumsal şirketler stresle baş etmenin yolunu meditasyonda buldu. Apple, Nike, Yahoo gibi küresel şirketler meditasyon yapıyor.

ABD'de bulunan Chopra Center Üniversitesi meditasyon eğitmenlerinden Ebru Şinik, düzenli meditasyonun stresle baş etmeye yardımcı olduğunu ve verimliliği artırdığını söyledi. Şinik, "Harvard Tıp Fakültesi ve Massachusetts General Hospital'a bağlı 'Zihin ve Beden Tıbbı Enstitüsü'nde yapılan araştırmalar gösteriyor ki meditasyon zihinsel emek ortaya koyan beyaz yakalı çalışanların şirketlerce en ihtiyaç duyulan vasıflarını geliştiriyor" dedi. İK müdürlüklerinin düzenli meditasyon programlarına rağbet gösterdiğini belirten Şinik, "Başarı grafiği yukarı doğru olan birçok endüstri lideri ve profesyonel yönetici meditasyon tekniğini stresi yönetebilmek, rahatlamak, konsantrasyon yeteneklerini arttırmak, bilinçli seçimler yapmak ve yaratıcılıklarını genişletmek için düzenli olarak kullanıyor" dedi.

APPLE DA MEDİTASYON YAPIYOR

Bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olan meditasyonun derin bir şifa yöntemi olduğunu söyleyen Ebru Şinik, "IK müdürlükleri tarafından Meditasyon Eğitim Seminerleri alan küresel şirketler arasında Apple, PricewaterhouseCoopers, Nike, Yahoo, Procter & Gamble, Microsoft, Shell, Reebook, New Balance, Deutsche Bank ve IBM yer alıyor" dedi. Amerika'da küresel firmaların özellikle üst düzey yöneticileri tarafından oldukça yoğun talep gören bu seminer programının kurumsal seviyede şu anda Türkiye'de sadece Yükselen Çağ tarafından verildiğinin altını çizen Şinik, meditasyonun faydaları için yapılan bilimsel araştırmalara dikkat çekti.

VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Şinik, meditasyonun kurumlara sağladığı faydaları şöyle sırladı: "Stres kaynaklı uzun süreli hastalıklar sebebiyle oluşan devamsızlıklar azalıyor. Şirketlerde genel verimlilik artışı gözlemlenirken ofiste zindelik ve esenlik hali yükseliyor. İşveren- çalışan ve müşteri ilişkilerinin gelişmesine de katkı sağlayan meditasyon, kurumsal sorumluluk duygusunu artırıyor. Çalışanlarda işten tatmin olma oranının yükseldiği gözlemlenirken projelere daha etkin odaklandıkları ortaya çıkıyor. Konsantrasyon sağlama sayesinde iş hızı ve kapasite yükseliyor."

Alıntı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...