Jump to content

Melek Borazanı Brugmansia...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Büyük gösterişli çiçekleri severmisiniz? Sarı, beyaz, pembe ve başka başka renklerde muhteşem alımlı çiçekleriyle bahçenizi canlandırmak isterseniz meleklerin boruları çiçeğini bahçenize dikmeli siniz. Meleklerin trompeti çiçeğini çok seveceğiniz bir diğer özelliği de akşamları mis gibi kokan güzel kokularıdır.

 

Akşamları tüm kokusunu yayarak bahçenizi mis gibi kokutmak elinizde. Bahçeniz yoksa üzülmeyin bu güzel çiçekler saksılarda da yetiştirilebiliyor. Meleklerin borazanı çiçeğini saksıda balkonunuzda yetiştirebilir balkonunuzu bu güzel çiçekle süsleyebilirsiniz.

 

Meleklerin boruları, meleklerin borazanı ve meleklerin trompeti gibi isimlerle geçmekte olup siz hangi isimi beğendiyseniz onu kullanabilirsiniz. İsterseniz brugmansia olan botanik ismini de kullanabilirsiniz.

 

Ä°lgili resim

 

Brugmansia sp. (Angels Trumpet)

Botanik isim: Brugmansia

 

Aile: Solanaceae

 

Büyüme hızı: Hızlı

 

Tuz toleransı: Az

 

Toprak isteği: Zengin ve nemli toprak

 

Sulama isteği: Düzenli sulama

 

Gübreleme: Her ay dengeli sıvı gübre

 

Yetişme yerleri: Rüzgardan korunaklı kısmi gölgeli yerler

Form: Büyük geniş

Yapraklar: Uzun ve yeşil

 

Çiçekler: Geceleyin güzel kokuludur, uzun boru şeklindedir

 

Çoğalma: Tohumla ve çelikle

 

Ä°lgili resim

 

En fazla 2 m boy yapan meleklerin boruları çiçeği yılda birkaç kez trompet şeklinde bol ve iri çiçekler açarak görsel açıdan çok güzel görünmektedir. Çiçekleri geceleri ve kapalı havalarda çok hoş kokmaktadır. Bu güzelliği gören komşularınızın çelik istemek için bolca kapınızı çalabilir. Brugmansia lar çelik ile kolayca köklenebilir. Köklenen çelikler esas yerlerine dikildiğinde kısa zamanda çiçek açacaktır.

 

Solanaceae ailesinden olan brugmansia aynı aileden olan datura çiçeğine çok benzer.

 

Aralarındaki genel farklar brugmansia lar çalı ve ağaççık formunda olurken datura lar otsusur.

 

Daturaların meyveleri dikenli, brugmansiaların dikensizdir. Daturalar ülkemizde doğal olarak yetişebilmektedir. Tatula çiçeklerinin ağzı yukarı dönüktür ve yaprakları kötü kokar, brugmansia türlerinin çiçekleri ise uzun sarkık ve güzel kokuludur.

 

Brugmansia ve daturaya verilen genel ad ise meleklerin borazanı, meleklerin boruları dır.

 

Dona dayanıksız olan meleklerin borazanı çiçeği saksıdaysa içeri almanız iyi olacaktır. Eğer dış mekanda dikili ise soğuklarda – donlu günlerde bitkiniz büyük zarar görür ve yaprak ve dalları hemen donar. Fakat ilk baharda dipten tekrar sürerek yeniden hayata dönmektedir. Kışın kök bölgesinin üstü yaprak, çalı ve saman gibi malzemelerle örtülürse (malçlama yapılırsa) bitkinin kök kısmının donması önlenir kök kısmı donmazsa ilk baharda tekrar güçlü bir şekilde filizlenir.

 

Dikildiği ilk yıl çiçeklenen bitki, budamayla ağaç formu verilebilir. Akrabası daturalar gibi, saksıda da kolayca yetişebilen brugmansia, sadece soğuğu sevmez. Bunun dışında, Kuraklığa karşı çok dayanıklıdır. Bakımı çok kolay bir bitkidir. Böcek yapmaz ve bilinen pek bir zararlısı da yoktur. Bu nedenle ilaçlamaya gerek kalmaz.

Dikkat:

Son zamanlarda bahçelerin en popüler çiçeklerinden biri haline gelen meleklerin borazanı çiçeğinin yetiştiricileri tedirgin eden tek korkusu tüm parçalarının zehirli olmasıdır. Evet yanlış okumadınız brugmansia bir çok bitki gibi zehirli olup dikkatli yetiştirilmelidir. Ve hatta güzel kokularını içinize çekerken peş peşe koklamanın bile zararlı olabileceği söylenmekte

Eee ne demişler “Her güzelde bir kusur var imiş amma, aşkın gözü kör göremez derler”

Sizde brugmansia yı benim gibi çok sevdiyseniz kusurunu görmezsiniz, zaten bir çok bitki mesela zakkum da zehirli, hemde evlerimizde yetiştirdiğimiz dieffenbachia da zehirli. Sonuçta meleklerin borazanı çiçeğini biz güzel çiçekleri için yetiştireceğiz yemeyeceğiz değil mi zaten yenilecek bir tarafı da yok. Yalnız aklınız da zehirli olduğu muhakkak kalsın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...