Jump to content

Yüksek Kafeinli İçecekler Kalbi Olumsuz Etkiliyor


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Sporcuların kullandıkları protein tozları ve daha uzun süre uyanık kalmak amacıyla tüketilen yüksek kafeinli içecekler kalp sağlığını tehdit ediyor.[/h]

Tüm dünyayı ilgilendiren en önemli ve yaygın sağlık sorunlarından biri olan obezite, her geçen gün artmaktadır. Bu durum bazen kişilerin kendi iradeleriyle bazen de doktorların yönlendirmeleriyle kilo verme isteğini ortaya çıkarmaktadır. Kilo vermek vücut için kolay bir süreç değildir. Bu nedenle hızla zayıflamak için anlık bir formül yoktur. Tek besine dayanan ve "FED diyetleri” denilen rejimler genellikle bu arayışa cevap gibi görünmektedir. Birçok örneği bulunan bu diyetlerin tipik özellikleri; mucizevi bir çözüm olduğu iddiası ile sunulması, genellikle tek besin tüketilerek uygulanması ve bilimsel temellerinin bulunmamasıdır. Bu uygulamalarla kısa sürede kilo verilse de kalıcı kilo kontrolü sağlanamayacağı unutulmamalıdır. Sürdürülebilir olmayan diyetlerle verilen kilolar misliyle geri alınırken vücutta pek çok sistem de olumsuz etkilenmektedir. Yüksek proteinli diyetlerin en tehlikeli yanı, vücutta elektrolit kaybına neden olmalarıdır. Vücuttaki potasyum oranının düşmesi, kalsiyum dengesinin bozulması kalpte ciddi ritim bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

[h=4]Protein tozları kalp sağlığını tehdit ediyor[/h] Sporcuların ve vücut geliştirme egzersizleri yapan kişilerin sıkça kullandığı protein tozları ve yüksek protein içeren içecekler de kalp sağlığını tehdit etmektedir. Spor yaparken artan protein ihtiyacını doğal gıdalardan almak gerekmektedir.

 

 

[h=4]Enerji içeceklerine dikkat[/h] Gün içinde daha uzun süre uyanık kalmak ve dikkati arttırmak için birçok kişi belirli miktarlarda kafein almaktadır. Bir bardak çay ya da kahve kişiye ciddi bir zarar vermezken, ölçü kaçırıldığında çarpıntı görülebilmektedir. Çay ve kahvenin içindeki kafein miktarı çok da fazla değildir. Enerji içeceklerinde ise çok yüksek oranda kafein vardır. Bu içecekler daha uzun süre uyanık kalmayı sağlarken, kalpte ritim bozukluklarının ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Tüketilen içeceğin içindeki kafein miktarı arttıkça kalpteki ritim bozukluklarının şiddeti de artmaktadır. Enerji içeceklerinin en zararlı tüketim yolu, alkolle karıştırılarak içilmesidir. Enerji içeklerinin alkolle birlikte içilmesi durumda ortaya çıkabilecek tehlikeler; alkolün etkisinin daha az hissedilmesi nedeniyle daha çok alkol tüketilmesi ve yaşam kayıplarına yol açabilecek ritim bozukluklarının ortaya çıkmasını, ciddi kan basıncı düşmelerini tetiklemesidir.

 

 

[h=4]Kalp sağlığını korunmak için dikkat etmeniz gerekenler[/h] - Tüm besin gruplarından ölçülü bir şekilde tüketmeye çalışın.

- Kısa sürede kilo vermek yerine dengeli bir beslenme programı ile uzman kontrolünde ideal kilonuza ulaşın.

 

- Gün içinde bol su tüketmeye özen gösterin. Aşırı kafein içeren tüm içeceklerden uzak durun.

- Spor yaparken artan protein ihtiyacını protein tozları yerine doğal gıdalarla destekleyin.

- Düzenli kalp kontrollerinizi yaptırın ve kalp sağlığınızı korumak için nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda uzman yardımı alın.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...