Jump to content

Çözülemeyen El Yazmaları


Önerilen Mesajlar

Uzun zamandandır dille yazıldığı anlaşılamamış, şifreleri ve neden yazıldığı çözülemeyen bir çok el yazması günümüze ulaşmıştır. İşte bu el yazmalarından bir kaçı:

 

1.Rohonc Kitabı

 

rohonc-kitab%C4%B1.jpgRohonc Kitabı

 

Tarihin en tuhaf metinlerinden biri olan Rohonc, el yazması bir kitaptır. Ancak kim tarafından yazıldığı ve ne anlattığı hakkında hiç birşey bilinmiyor. 1900’lü yıllarda bir arkeolog tarafından üniversiteye bağışlanan bu eser dil bilimciler tarafından incelenmiş ve 190’dan fazla harften oluşması sebebiyle dünya dışı ilan edilmiştir.

 

2. Codex Seraphinianuscodex-kitabi.jpg

 

Günümüze kadar çözülememiş bir dil ile yazılan bu kitap gerçek dışı resimlerle süslenmiş bir anotomi kitabı gibi güzüküyor.Tamamı el yazması olan kitap bilim adamlarınca bir fantezi ürünü olarak anılsada pek çok dil bilimci bunun resimlerle şifrelenmiş bir yazı olduğunu öne sürüyor.

 

3. Smithfield – Gregory Metinlerismithfield-gregory-metinleri.jpg

Smithfield – Gregory Metinleri

 

Bu külliyatın gizemleri içeriğinden çok görsellerinde yer alıyor. Papa Gregory isminde bir dini lider tarafından yazılan bu kitapta İsa, Meryem ve Aziz resimlerinin yer alması gerekirken, kurt idam eden kazlar, tek boynuzlu at ve kafa kesen tavşanlar gibi tuhaf figürler yer alıyor. Hristiyan alemi tarafından özenle incelenen kitabın sırrı hala çözülemedi.

 

4. Ripley Kitabı

 

ripley-kitabi.jpg

 

Isaac Newton’un dahi bir bilim adamı olmasına rağmen simya ve doğaüstü güçlerle olan ilgisi genel olarak bilinen birşeydir. Newton’un yakından takip ettiği ünlü simyacı George Ripley’e ait olan bu yazmalar şifreli ve belirsiz bir dil kullanılarak yazılmıştır. Ripley ölümsüzlüğün sırrının bu kitapta saklı olduğunu söylüyor. Tuhaf çizimlerle dolu olan kitap gizemini hala koruyor.

 

5. Zodyak Katilinin Mektupları

 

zodyak-yazmalari.jpg

 

1960 yılında başladığı cinayetlere on sene boyunca devam eden ve 30’dan fazla kişi öldüren Zodyak, her cinayetinden sonra gazeteye şifreli mektuplar gönderiyordu. Yıllar sonra mektuplardan sadece bir tanesi çözülebildi. Mektupta cinayeti işleyişi, öldürdüğü kişi ve kendi hakkında bilgiler veriyordu. Katilin kimliği günümüzde hala gizemini koruyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...