Jump to content

Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Erginliğe, cinse ve cinsiyete göre farklılık gösteren kediler 3 ila 18 ay arasında bu dönemlere ulaşırlar. Erginliğe ulaşan bir dişi kedi, kendisi gibi ergin bir erkek kedi ile aynı ortamı paylaşıyorsa bu durumda çiftleşme meydana gelebilir. Kızgınlık dönemi olarak adlandırılan ve kedilerin vücutlarında bazı hormonların daha fazla salgılandığı dönemlerde kedilerde çiftleşmeye eğilim artar ve bunun sonucunda dişi kediler hamile kalabilir. Dişi kedilerin hamile olup olmadıklarının anlaşılabilmesin içinse çiftleşme üzerinden belirli bir süre geçmesi gerekir.

 

 

Kedilerde Hamilelik Belirtileri

 

 

Hamileliğin başlarında kedilerde normalde görülmeyen bir agresiflik görülür. Bu dönemde dokunulduğunda ya da yaklaşılmak istendiğinde kediler sert tepkiler verebilir.

Kedilerde hamileliğin ilk zamanlarında görülen agresif davranışlar kısa süre içerisinde yok olur ve yerini yumuşak hareketlere bırakır. Bu dönemle birlikte hamile kediler, hamilelikleri boyunca uysal olurlar. Hamile kediler yavaş ve sakin şekilde hareket ederler.

Kedilerde hamilelik döneminde görülen bir diğer özellik ise kendilerine yer hazırlama istekleridir. Doğum için uygun, korunaklı ve sakin bir yer arayışında olan dişi kediler, daha önce gitmeyi tercih etmedikleri yerlere de giderek keşif yaparlar ve doğum için en uygun yeri belirlemeye çalışırlar. Bu nedenle dişi kedilerin sık sık evde gözden kaybolması onun hamile olduğunun bir göstergesi olabilir.

Kediler hamilelik dönemlerinde yalnız kalmak isterler ve yanlarına başka canlıların yaklaşmasından hoşlanmazlar.

Kedilerde hamilelik ortalama olarak 63 gün sürer. Çiftleşmenin ardından 16-21 gün geçtikten sonra kedinin hamile kaldığı veteriner tarafından yapılacak ultrasonografi ile anlaşılabilir. Bunun yanında eğer yeterince büyümüşlerse veteriner hamile kedinin karın duvarından yavruları el kontrolü ile hissederek hamilelik tanısı koyabilir.

Karın büyümesi ise hamileliğin 1 ayının sonundan itibaren gerçekleşir. Karın bölgesinde büyüme ile birlikte hamile kedinin iştahında da ciddi derecede artış meydana gelir. Yine aynı dönemde hamile kedinin meme bezlerinde büyüme ve pembeleşme de meydana gelmeye başlar. Bu durum nadiren hamileliğin erken dönemi sayılan, 22-23. günlerde de görülebilir.

Hamilelik döneminde kedilerin beslenmesine dikkat edilmeli, onları strese sokabilecek ve rahatsız edecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Hamileliğin sonlarına doğru ise kedinin doğum yapabileceği uygun bir yer hazırlanmalı ve gece geç saatlerde arada bir kedinin doğum yapmaya başlayıp başlamadığı kontrol edilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...