Jump to content

Doğum Yapma Korkusu Nasıl Aşılır?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Anne adayları 9 aylık gebelik süresinin sonunda gerçekleşecek olan doğum süreciyle ilgili korku duyabilir. Sezaryen yöntemi doktor tarafından gerekli bulunmadıkça normal doğum hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından daha güvenli ve sağlıklı bir yöntemdir. Ancak anne adaylarının doğum sürecinde sorun yaşayan annelerden duydukları doğum hikayeleri, aşırı düzeyde sancı duyacakları hissi gibi nedenlerle doğum korkusu oluşabilir.

 

 

Doğum Korkusu Nasıl Aşılır?

 

 

Her korkuda olduğu gibi doğum korkusunu aşmak için de korkunun kaynağını araştırmak gerekir. Anne adayları doğumdan hayatlarını ve doğumu etkileyecek kadar korktuklarını düşünüyorlarsa mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Ancak korku ciddi seviyede değilse partnerlerinin, arkadaşlarının ve ailesinin yardımıyla doğum korkusuna neden olan etkileri araştırması gerekir.

 

 

Doğum korkusunun temel nedenlerinden biri anne adayının henüz çok küçük yaşlardan itibaren duyduğu zor, tehlikeli, sancılı, acı verici doğum hikâyeleridir. Bilinçaltına işleyen bu hikâyeler anne adayında her doğumun zor ve sancılı olduğu inancı yaratır.

 

 

Doğum korkusunun bir diğer nedeni de anne adayının doğum sürecinde kendisini neyin beklediğini tam olarak bilmemesidir. “İnsan bilmediği şeyden korkar” sözü bu durumu anlatır. Anne adayı doğumla ilgili duyduğu yanlış bilgilerden etkilenerek korku geliştirebilir.

 

 

Doğum korkusunun ardında yatan nedenler bulunduktan sonra, bu nedenlerin nasıl ortadan kaldırılacağı düşünülmelidir. Anne adayı şimdiye kadar duymuş olduğu hikâyeleri bir kenarı bırakarak doktoruyla görüşmeli, doğumun nasıl yapıldığı, doğum sürecinde anne ve bebeğin vücudunda neler olduğu sorularına yanıt bulmalıdır. Ayrıca sancı dolu doğum hikâyelerinden etkilenmemek için herkesin acı eşiğinin farklı olduğunu unutmamalıdır. Katlanılamayacak seviyede doğum sancısı çektiğini söyleyen bir kadının acı eşiği anne adayınkinden düşük olabilir. Her doğum sancılı değildir. Anne adayı bir de kolay ve acısız doğum yapan annelerin hikayelerini dinlemelidir.

 

 

Doğum yapmak hayatın en doğal sürecidir. Her canlı üremek ve soyunu devam ettirmek için yaşar ve bu nedenle her türün dişisi doğuştan doğum yapma kabiliyetine sahiptir. Doğum bir hastalık ya da atlatılması gereken bir süreç değil, tamamen doğal ve yaşanması gereken bir süreçtir. Doğum başlı başına bir mucizedir. Anne adayı doğumla ilgili yaşayacağı sorunları değil, dünyaya getireceği minik bebeğini ve o anın ne kadar mucizevi olacağını düşünmelidir.

 

 

Doğum korkusu yaşayan anne adayları genellikle kendilerine ya da bebeklerine kötü bir şey olacağından endişe eder. Kontrollerini zamanında yaptıran ve doktoruyla iyi iletişim kurabilen anne adayları bu korkularını yenecektir.

 

 

Anne adayı doğumla ilgili kafasına takılan herhangi bir soruyu internetten araştırmadan ya da daha önce doğum yapmış arkadaşlarına sormadan önce doktoruyla konuşmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...