Jump to content

Dilekler İçin Hıdırellez


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hıdırellez 05 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece yatmadan önce yapılanlar.

1-Bazı bölgelerimizde 5 Mayıs akşamı, yeşil soğanın yaprağı eşit şekilde kesilir ve nişane için ip bağlanır, istenen soru sorulur mesela “ben şu kişiyle evlenecekmiyim veya bu yıl evlenecek miyim?” diye. Sabah kalkıp da baktığınızda soğan uzamışsa sorunun cevabı olumlu olurmuş.

 

 

2-Hızır’ın gülü çok sevdiği ve gül fidanlarını dolaştığı söylenir. O yüzden 5 Mayıs gecesi gül fidanının altına ya da dallarına kırmızı kurdeleyle istekler bağlanıp dua edilir.

 

 

hc4b1dc4b1rellez-9.jpg?w=200&h=300

 

 

“Dileğimi Hızır ile İlyas’ın denizde buluştuğu gibi beni de tez zamanda dileğimle buluştur” diye niyet edilerek dilekler hazırlanıp asılır.

 

3-Bazı bölgelerde, yatmadan önce, küçük beyaz kağıtlara dileklerini yazıp, düz bir tepsi gibi bir kabın içine gelişigüzel atıp üzerine kağıtlar görünmeyecek şekilde un elenip evin dışına (pencere önü, balkon,bahçe) bırakılır. Sabah kalktığınızda un üzerinde kuş ayağı gibi izler olan kısımdaki dilek kağıtları açılıp bakılır, o dileklerin gerçekleşeceğine inanılır.

 

4-Bazı bölgelerimizde kadınlar tarafından bir kağıda dilekler yazılır. Bu arada içine 7 genç kız tarafından, 7 evin çeşmesinden su katılmış toprak bir “Niyet Çömleği” hazırlanır. Niyet tutanlar takılarından birini, kimi yüzüğünü, kimi küpesini bu çömleğe atar. Sonra çömleğin ağzı bir güzel yemeni ile bağlandıktan sonra bir asma kilitle kilitlenip bir gül fidanının altına bırakılır.

 

5-Yine isteyenler küçük bezlerden dikilmiş keseciklere niyetine göre; evlilikse nikah yüzüğü evse ev anahtarı, çocuksa küçük sembolik bir beşik konulup kese ve dilekçe gül dalına asılır.

 

Ertesi sabah gün ağarmadan asılanlar toplanıp dilekçe, kese ve bir de boş şişe ile birlikte sahile, deniz kenarına gidilir. Dileğine göre “istemem bi şey, olsun 2 göz odası ve bir de salonu” ya da “Ya Hızır, bu yıl gör beni” diyerek dilekler denize bırakılır. Derler ki bükülmüş kağıt suda açılınca Hızır ve İlyas Peygamberler de daha çabuk görürlermiş. Sonra da boş şişeye 7 ayrı dalgadan 7 su doldurulur. Eve dönünce de bu suyun mutluluk niyetine çevreye serpilmesi gerekir. 7 karınca yuvasının üzerindeki toplanmış toprak alınıp (yuvayı bozmayaya gayret edilmeli) bu keseye konur. Alırken de “Halil İbrahim bereketi üzerime olsun” denilir ve bu kese cüzdanda saklanır. (aslında Hızır İlyas bereketi denmesi lazım)

 

6-Ev, bağ-bahçe,araba isteyen kişiler istediklerinin küçük bir modelini yaparlar ya da bir kağıda çizip gül dalına asar ya da gül dibine çöpten veya taşlarla evin şeklini yaparlarsa olacağına inanılır.

hc4b1dc4b1rellez-10.jpg?w=640

 

7-Evlenmek isteyen kızlar gelin maketi yapar ve gül dalına asarlarsa evlenecekleri kişiyi düşlerinde göreceklerine inanılır. Aynı amaçla tuzlu yiyecekler yiyip su içmeden yatmak da gelenektendir. Düşlerinde kendilerine altın tastan su verecek kişinin koca adayı olduğuna inanılır.

 

8-Ayrıca gül dalına iki adet birbirine bağlanmış yüzük asılır veya bir seramik saksı veya tas içine su doldurulup içine bir yüzük konur gül dibine bırakılır ve ertesi sabah bu yüzük çıkartılıp “kısmetimle beni tez zamanda buluştur, hayırlısı ile evleneyim” denir ve bu su ile yüz yıkanıp yüzük parmağına takılır veya evlenmek istediği kişinin adı bir kağıda yazılarak veya bir kağıda bir erkek ve bir kadın resmi çizilip altına kendinizin ve sevdiğinizin isimleri, sevdiğiniz biri yoksa eşim diye yazılarak veya sevdiğiniz bir kişinin fotoğrafı gül dalına asılır.

 

9-Anadolu’nun birçok yöresinde 5 Mayıs gecesi, kapının önüne süt dolu bir tas konulur, bu süt yoğurda dönüşürse evin bereketinin artacağına, evdekilerin şansının açılacağına inanılır. Yalnız, uğurun bozulmaması için kimsenin bu konuda birbirine soru sormaması gerekir.

 

10-Gül ağacının dalına ya da dibine, toprağa bir kese içinde bozuk paralar konup asılır ya da kağıda resmi çizilir.

 

 

Bütün bu dileklerden sonra dua edilir :

 

 

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM…

 

 

Bin bir adım bir adım,

ALLAH bir adım adım,

Kerim Kerem ALLAH,

Başım da bir duman var,

yardım eyle ALLAH.

La ilahe illallah Muhammederresullallah

Yetiş imdadıma Hızır ile,

ALLAH birsin sen kula mişersin

Biz gibi kulların yardımcısı sensin

Hızır deryada erdim murada

 

 

AMİN.. ..

 

 

Bu dua 39 defa okunur, 6 Mayıs sabahı da 40. okunup duası yapılır.

 

HIDIRELLEZ GÜNÜ YAPILANLAR :

 

 

 

Önce 1 kez yukarıdaki dua okunur ve dua 40’a tamamlanır sonra aşağıdaki dua okunur :

 

 

“ALLAHÜMME RABBÜHÜ YA HALKALHALAS MUHAMMEDİN

 

 

RESULULLAH YETİŞ İMDADIMA YA HIZIR YA İ LYAS ” okunur.

 

 

O gün, erkenden kalkılıp Hızır bereketinin girmesi için pencereler, kapılar açılır. Dışarıya asılan dilekler toplanır. Toplanan dilekler suya (nehre, denize) bırakılır ya da bir keseye konarak Kıble’ye bakan bir yere asılır, ertesi Hıdırelleze kadar ya da dilekleri olana dek saklanır, dilekleri olunca da suya atılır ve bir türbeye gidilip dua edilir fakire sadaka verilir.

 

Eğer bir gün önceden dilek dilemeyi unutmuşsanız, sabah erkenden gün ağarırken su/deniz kenarına gidilir ve kuma dilekler yazılır/çizilir.

 

hc4b1dc4b1rellez-331.jpg?w=300&h=199

 

Gene bir inanışa göre, evlenmek isteyen kızlar, kimliklerini belli etmeden, kıbleye bakan 9 komşu kapısını çalarlarsa o yıl kısmetleri açılırmış. Boyu kısa olan çocuk veya gencin başına bir oklava ile vurulursa o yıl içinde boyu uzarmış. Hıdırellez günü 40 çiçekten alınan yeşil yapraklar, bir kaptaki suya atılır. Yüzünde sivilce olanlar bu su ile yıkanırlarsa sivilcelerinden kurtulurlarmış. Hıdırellez günü beyaz kelebek gören kişinin o yıl şans ve kısmeti açık olurmuş.

 

 

 

 

ALINTI

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bereket keselerı nasıl yapılıyor?

 

7 karınca yuvasının üzerindeki toplanmış toprak alınıp (yuvayı bozmayaya gayret edilmeli) bu keseye konur. Alırken de “Halil İbrahim bereketi üzerime olsun” denilir ve bu kese cüzdanda saklanır. (aslında Hızır İlyas bereketi denmesi lazım)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...