Jump to content

Manda Sütü Faydaları


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

Manda sütü, günümüzde her ne kadar tüketilmese de, manda sütünün bileşimi, manda sütünün faydalarını en açık şekilde ortaya koymaktadır. Manda sütü günümüzde ne yazık ki, üretimi her geçen gün azalan grup içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte, manda sütünün bileşiminin zengin olması, ve manda sütünün faydalarının çok olmasının nedeni, manda sütünü veren mandanın yetiştiği ortamın sulak olması ile birlikte, yine mandanın sürekli olarak ot ile beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Manda sütünün bileşimi, ve manda sütünün faydaları yanında, manda sütünün lezzet olarak da güzel olduğunu belirtmeyi ihmal etmemeliyiz.

Manda sütünün bileşiminde, kalsiyum, protein, E vitamini, ve A vitamininin bolca bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bununla birlikte, manda sütünün bileşiminde bulunan kolesterol değeri de oldukça düşüktür. Tüm bu bilgiler ışığında belirtmeliyiz ki manda sütünün faydaları arasında, kalp ve damar hastalıkları ile birlikte, kansere karşı koruyucu, ve tedavi edici etkisi mutlaka bilinmelidir. Manda sütünün bileşiminde antioksidan etki oldukça yüksek değerdedir.

Manda sütünün faydalarından yararlanmak isteyen, fakat manda sütü içmeyi sevmeyen grup içerisinde yer alıyorsanız belirtmeliyiz ki, manda sütü ile hazırlanmış olan peynir tüketimini gerçekleştirebileceğiniz gibi, manda sütü ile hazırlanmış olan yoğurt tüketimini de gerçekleştirebilirsiniz.

Manda sütünün vitamin, mineral ve protein miktarı diğer sütlere oranla daha fazladır. Günde bir bardak içildiği takdirde, vücudun besin ihtiyacının önemli bölümünü karşılayabiliyor. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok besleyici olan manda sütünde laktoz yani süt şekeri oranı da inek sütüne ve diğer sütlere göre daha düşük. Bu anlamda, manda sütü laktoza alerjisi olan insanlar için de bir alternatif niteliğinde.

 

 

Manda sütünde diğer sütlere oranla iki kat fazla yağ bulunmaktadır. Bu sayede, vücuttaki enerji miktarını iki katına çıkarma özelliği gösteren manda sütü pek çok enerji içeceğinin de alternatifi konumunda. Ortalama yüzde 6 oranında yağ barındıran manda sütü, yağda eriyen vitamin yönünden de oldukça zengin durumda. A vitamini zengini olan manda sütü, gelişmekte olan çocukların bulunmaz nimet.

 

 

Manda sütünün tüm bu özellikleri, manda sütünden üretilen diğer süt ürünlerine de yansıyor. Manda sütünden yapılan yoğurt, kaymak, peynir ve ayranın da kendine özgü faydaları bulunuyor. Manda sütünden yapılan bu ürünlere asıl lezzetini yağ asitleri veriyor.

 

 

Manda sütünün diğer sütlere göre daha beyaz renkte olmasının nedeni, mandalardaki karotenin A vitaminine dönüşüm oranının daha yüksek olmasıdır. Sadece sütü değil, manda yoğurdu, manda kaymağı ve manda peyniri de emsallerine göre daha beyaz renktedir. Bu nedenle, kahve ve süt tozu üreticileri de inek sütü yerine manda sütünü tercih eder.

 

 

Manda sütü ve yoğurdunun kıvamı inek sütü ve yoğurduna göre daha yoğundur. Bir inek günde 30 kilograma yakın süt verirken, mandadan alınan günlük süt miktarı 5-6 kilogram arasında.

 

 

Manda Sütünün Faydaları Nelerdir?

 

 

 

 • Vitamin ve protein zenginidir. Diğer sütlere oranla, yüzde 58 daha fazla kalsiyum, yüzde 40 daha fazla protein içerir.

 

 • Protein verimlilik oranı fazladır.

 

 • Mineral zenginidir. Kalsiyum, demir ve fosfor oranı diğer sütlerden kat kat fazladır.

 

 • Yağ miktarı fazla olduğundan verdiği enerji miktarı da diğer sütlere oranla daha fazladır. Diğer sütlere oranla 2 kat fazla yağlıdır, bu da manda sütünün vücuda 2 kat fazla enerji vermesi anlamına gelir.

 

 • Yağı fazla da olsa, kolesterolü yok denecek kadar az miktardadır. Diğer sütlere göre kolesterol değeri 3,14 mg/g azdır.

 

 • Doğal antioksidan kaynağı olan, E vitaminin de öncü maddesi niteliğindeki alfa tokoferol miktarı ve peroksidaz aktivitesi fazladır. Bu da, manda sütünden üretilen tüm ürünlerin kalp hastalıklarına ve kansere faydalı olmasını sağlar.

 

 • İmmunoglobulin, laktoferin, lisozim ve laktoperoksidaz gibi çeşitli biyokoruyucu maddeleri daha fazla içerdiğinden, özel diyetler için daha uygundur. Ayrıca bu durum, manda sütünü daha sağlıklı bir besin haline getirir.

 

 • Manda sütünden elde edilen yoğurt antibiyotik niteliğindedir.

 

 • Manda sütünden yapılan yoğurtta yüksek oranda B12 vitamini içerir. Kırmızı et yemeyenler ve vejetaryenler için sağlıklı bir alternatiftir.

 

 • Manda sütünden yapılan yoğurtta, magnezyum, çinko ve B2 vitamini bol olduğundan kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar. Özellikle kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı söylenir.

 

 • Mide rahatsızlıklarının şikayetlerini azaltır.

 

 • Manda yoğurdunun mayalandırılması esnasında içindeki laktoz karbonhidratları parçalanır; bu durum sindirimi kolaylaştırır. Laktik asit bakterilerinin ürettiği antibiyotik ve antimikrobiyal maddeler bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

 • Manda sütünden yapılan mozarella, çocuk gelişimine katkı sağlar.

 

 • Çok besleyicidir.

 

 • Kemik erimesini önler ya da yavaşlatır.

 

 • Yaşlanmayı geciktirir.

 

 • Afrodizyak etkisi gösterir ve cinsel gücü artırır.

 

 • Kilo vermeye ve düzenli uyku uyumaya yardım eder.

 

 • Fayda açısından, sütler arasında anne sütüne en benzeyeni manda sütüdür. Bu nedenle, bebekler ve çocuklar için de faydalıdır.

 

 • Laktoz oranı da inek sütüne ve diğer sütlere göre daha düşük olduğundan, laktoza alerjisi olanlar için alternatif bir süttür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
 • Yeni Oluştur...