Jump to content

İş Yerinde Dikkat Ve Konsantrasyonu Sağlama Yöntemleri


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Konsantrasyonu korumak, bir kişilik özelliği değil öğrenilen bir yetenektir. Gerek iş yerinde gerekse de evden çalışıyor olmanız durumunda, nerede olursa olsun başarılı olabilmek için kendi düşüncelerinizin kontrolsüz akışına ve dışarıdan gelen etmenlere kayıtsız kalabilmeyi öğrenmeniz gerekir.Bunun için elbette teknikler var. Birkaç tanesini sizinle paylaşmak isteriz:

 

İşyerinde dikkatinizi artırmanın 5 yolu

Kansas State Üniversitesi’nin önerdiği tekniklerden birisi, dikkatiniz her dağıldığında kendinize bu cümleyi tekrarlamanız. Bir işe yoğunlaşmışken kapı çarptı ve odaya iş arkadaşınız mı girdi? Dikkatinizin dağılacağını fark ettiğiniz an kendinize şunu tekrarlayın: “Şimdi burada ol”. Bunu aklınıza başka işler gelip gittiğinde ya da düşüncelerinizi kontrol edemediğinizde de kullanabilirsiniz.

Örümcek tekniği

Yine Kansas State Üniversitesi’nin benim oldukça faydalı bulduğum bir başka tekniği daha var. Kendinizi bir örümcek yerine koyun ve bulunduğunuz mekânı kendi ördüğünüz ağ olarak hayal edin. Örümcekler ağlarının merkezinde dururlarken dış bir etmen tarafından rahatsız edildiklerinde önce onun ne olduğuna bir bakarlar, eğer zararsız bir durum olduğuna kanaat getirirlerse bir daha yerlerinden kıpırdamaya tenezzül etmezler.

Bu gerçekten konsantrasyonda son noktadır. Siz de düşüncelerinizi dağıtmaya müsait bir dış etmenin varlığını hissettiğinizde profesyonelliğinizi koruyun ve bir örümcek gibi etrafta olup biten cılız sesleri boş verin. Örümcekler havalıdır.

Konsantrasyon anında bulunan başka insanları gözlemleyin

Bunu kendi arkadaşlarımla aynı masada çalışırken öğrendim. Her ne kadar sohbete müsait bir ortam olsa da tek bir arkadaşım –yapması gereken iş hepimizinkinden önemliydi- ne desek duymuyor, gözlerini ekranından ayırmıyor, ara verdiğinde ise hepimizden neşeli bir şekilde kendini dinlendiriyordu. Başkalarını izlemek size işi usta-çırak ilişkisiyle kavrama imkanı verir.

 

Endişelenme zamanı

Eğer endişeli ya da oldukça düşünceli bir yapıya sahipseniz nerede olursanız olun sizinle olan beyniniz çoğu zaman yolunuzu kesecektir. Bunun çalışmalarınızın önüne geçmesini önlemenin en iyi yolu, endişelenmek için kendinize ayrı bir zaman belirlemektir. Böylece işin ortasında bu düşünceler sizi sardığında onları daha kolay bertaraf edebilecek ve diyelim ki 16.30 ve 17.00 arası olarak belirlediğiniz zamanınızda doyasıya endişelerinizi çözmeyi deneyebileceksiniz.

Bol bol su için

Bunların dışında susuz kalmanın konsantrasyonu olumsuz etkilediği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Yukarıdaki yöntemleri uygularken sağlığınız ve dikkatiniz için en iyi gelecek içecek olan suyu içmeyi ihmal etmeyin.

*P.D.M.U. İrfan Yetik – (Yzr: F.E.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...