Jump to content

Hemoroid, Kansızlığa Davetiye Çıkarıyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hemoroid, kansızlığa davetiye çıkarıyor

 

fft2mm7710702.jpg

 

Acıbadem Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Akın Arif Demir, toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan hemoroidin çeşitlerini anlattı. Dr. Demir, hemoroid’in yerleşimlerine göre dış ve iç olmak üzere iki tipinin bulunduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

 

"Dış hemoroidler anüs kenarında yer alıyor ve duyarlı deriyle kaplıyor. İçinde kan pıhtısı gelişirse ağrılı bir şişlik oluşuyor. İç hemoroid ler ise anal kanal içinde, mukoza altında yer alıyor. En sık görülen belirtileri arasında ise anal bölgede kaşıntı, ağrı, hassas şişlikler, dışkılama sırasında kanama ve dışa doğru sarkma bulunuyor."

 

Dr. Demir, Hemoroidin, muayene olmaya utanılan hastalıklar arasında yer aldığı için hastalargenellikle hekime gitmek yerine kulaktan dolma bilgilerle dertlerine derman aramaya çalıştıklarını kaydetti. Tedavi için gecikilmemesi gerektiğini vurgulayan Demir, şöyle konuştu:

 

"Geciken tedaviler nedeniyle hemoroidler; huzursuzluk hissi, günlük aktivitelerde zorlanma gibi sorunlara yol açabiliyor. Daha da ilerlemiş hemoroidlerde yaralar kanalıyla enfeksiyon kapma riski artıyor. Sonu ölümle sonuçlanabilecek enfeksiyon ve apselere bile neden olabiliyor. Ayrıca damarlar çok genişlediği için her tuvalete çıkıldığında basınç ve zedelenmeyle ciddi kanamalar olabiliyor. Bu kanamaların devam etmesi ise anemi hastalığına yol açıyor. Bu durumlara gelmeden hemoroidin tedavi edilmesi büyük bir önem teşkil ediyor."

 

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Akın Arif Demir, Hemoroid’in, düzensiz beslenme, yaşlanma, kronik kabızlık veya ishal, gebelik, genetik faktörler, aşırı müshil veya lavman kullanımı, dışkılama sırasında ıkınmaya bağlı bozulmuş bağırsak fonksiyonu, tuvalette uzun süre kalma (örneğin gazete, kitap okuyarak klozette uzun oturma), makat bölgesine zarar verecek sporlar yapma, mesleği gereği sürekli oturarak çalışma gibi nedenlerle ortaya çıktığını bildirdi. Hemoroid oluşumunu önlemek için önerilerde de bulunan Dr. Demir, şöyle devam etti:

 

"Düzenli beslenmeye özen gösterin. Her gün lifli gıdalar ve bağırsakları çalıştıran yiyecekler tüketin. Çok yağlı yiyecekler ve kızartmalardan uzak durun. Aşırı şekerli, acı, asitli, tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının. Günde ortalama 2 litre su için. Alkol ve sigara kullanımından kaçının."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...