Jump to content

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları

 

Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güven kardeş kıskançlığı önlemenin ipuçlarını anlatıyor..

 

gxdaeskAxnreL8TkYB8dTrEE.jpg

 

Yeni bir kardeş, çocuk için kabullenilmesi belki de en zor durumlardan. Ama tek çocuk sahibi olmak da kardeş kıskançlığını ortadan kaldırmaz. Çocuk kardeşi gelene kadar ailenin ilgi ve sevgi odağıyken kendisine yönetilen ilgi ve sevginin kardeşe yöneltilmesinden rahatsızlık duyar.

 

Bebeğin doğması ailesinin ona ayırdığı zamanın azalmasına neden olduğu için bebeğe karşı gibi görünür. Ama aslında anne ve babasına olan güvensizlik, kızgınlık ve kırgınlık duygularının oluşmasına neden olabilir. Çocuk kendini terk edilmiş, desteksiz ve güvensiz hissedebilir.

 

Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güven “Özellikle büyük çocuğunuz bebeğe zarar vermeye çalışırsa, agresif davranışlar sergilerse, bebek gibi davranmaya başlarsa ve sizin tüm bu süreçle ilgili endişeleriniz varsa destek almalısınız” diyor ve kardeş kıskançlığı önlemenin ipuçlarını paylaşıyor…

 

- Çocuğunuzun kardeşine ve size nasıl tepki vereceği konusunda kaygılanmayın. Bilin ki çocuklar anne babalarını model alırlar eğer siz endişeli davranırsanız, çocuğunuz da endişeli olacaktır.

 

- Büyük çocuğunuz hastaneye geldiği ilk anda bebeği kucaklamak yerine öncelikle ona sarılın.

 

- Yeni doğan bebeğinizi büyük çocuğunuza nasıl tanıştırdığınız kardeş kıskançlığını önlemek açısından önemlidir. Örneğin belki yeni doğan kardeşinden olduğunu söyleyerek ona bir hediye verebilirsiniz.

 

- Büyük çocuğunuz hastanede değilse onu her gün hastaneden arayın. Mümkünse sizi ve bebeği ziyaret etmesini sağlayın.

 

- Çocuğunuz sizi yatarken ve tıbbi malzemeleri gördüğünde (serum, iğne vb) endişe duymaması için kısa cümlelerle onun anlayabileceği dilde açıklamalar yapın.

 

- Çocuğunuz hastanede kalış süresini kendi ayarlasın. Zorla çocuğunuzu eve yollamayın. (Büyük çocuğunuz grip, enfeksiyon gibi hasta değilse)

 

- Siz hastanedeyken büyük çocuğunuzla ilgilenecek (örn. baba) birisi olması ve onu sevdiği bazı etkinliklere (örn. Park, sinema, vb…) götürmesi faydalı olabilir.

 

- Çocuğunuz kardeşi geldikten sonra da çocuk olduğunu unutmayın. “Sen artık abla oldun” gibi cümleler kurmayın.

 

- Misafirleri “Bebek geldi, senin pabucun dama atıldı, sen büyüdün artık kardeşini seviyoruz” gibi sözleri söylememeleri konusunda uyarın.

 

- Yeni doğan bebeğe aşırı sevgi gösterisinde bulunup daha sonra bebeği bırakıp aynı davranışı çocuğa uygulamaktan kaçının.

 

- Bebeğe adı ile hitap edin. Bebeğin evde bir nesne olmadığını, bir canlı varlık olduğunu hatırlatacaktır.

 

- Bebeği severken “Benim kızım/oğlum” gibi cümleler kullanmayın. Bunun yerine “kızım/oğlum” daha uygun olacaktır.

 

- Çocuğunuzun yaşantısını bebeğe göre ayarlayıp “kardeşin uyuyor sessiz ol” gibi sözler söylemeyin.

 

- Aşırı kaygılı davranıp bebeği kardeşinden uzak tutmayın. Kardeşinin de bebeği sevmeye hakkı var.

- Kardeşini kıskanmasın diye büyük çocuğa aşırı ilgili veya aşırı hoşgörülü davranmayın. Kurallarınız bebek doğmadan önce nasılsa bebek doğduğunda da aynı olsun.

 

- Bebeğin canını yakıp zarar vermek isteyen bir çocuğun aslında ona düşmanlık beslemediğini bilmelisiniz. Çocuğun yaptığı davranışın doğru olmadığını ve sizin buna izin vermeyeceğinizi, sinirlenmeden anlatın ve gösterin.

 

- Bebeğin gelişi ile birlikte çocuğunuzu kreşe veya okula başlatmayın. Bu durum çocukta kardeş kıskançlığını tetiklediği gibi okul sendromu oluşmasında da büyük faktör oynar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Çocuklarda Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları

   Çocuklarda Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları Bir tane çocuğunuz var ve 2. bir çocuk daha yapmaya karar verdiniz. Ancak ilk çocuğunuzu doğurduğunuz zamanlardaki gibi kolay karar veremiyorsunuz ve kolay bir süreç olmayacağının da farkındasınız. Çünkü ilk çocuk sadece iki kişi yani sizin ve eşinizin hayatını etkilerken artık 3. bir kişini hayatı daha etkilenecek. O da ilk çocuğunuz. çocukların kardeşlerini kıskanmamaları için - kardeş kıskançlığı Öncelikle çocuğunuza bir kardeş yapma kar

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Kardeş Kıskançlığını Önlemenin Yolları

   Büyük çocuğunuz okul öncesi dönemdeyse ve bir bebek daha bekliyorsanız kafanız karışık olabilir. “Büyüğe nasıl davranmalıyız, yanında emzirmeli miyim, alışveriş yaptığımı görsün mü?” gibi sorular sizi kaygılandırıyor olabilir. Klinik Psikolog Göksu Telmaç, kardeş kıskançlığını önlemem için önerilerde bulundu. * Bebek beklediğinizi hemen açıklamayın. Karnınız belirginleşince bir kardeşi olacağını söyleyin. * “Abi-abla olacaksın, sen onun abi-ablasısın, her şeyi senden öğrenecek” gibi mesajları

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...