Jump to content

Beyazlatıcı Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

Bakım ve cilt güzelliği yüzyıllardır kadınların en çok uğraştığı alandır. Lekesiz ve pürüzsüz bir cilt için binlerce farklı ürün vardır. Ancak bu ürünlerin içerdiği kimyasal maddeler ilerleyen dönemlerde başka problemlere sebep olabileceği için ev yapımı doğal malzemelerle yapılan cilt bakımı daha çok tercih edilir. Ciltte oluşan kızarıklıklar, sivilce izleri ve kararmalar yüzünden aydınlık yüzeyini kaybeden cildin beyazlaştırılması için uygulanabilecek maskeler evde de hazırlanabilir.

 

 

Beyazlaştırıcı pirinç maskesi

 

 

Pirinçte bulunan para aminobenzoik asit, ferulik asit ve allantoin maddeleri cildi zararlı güneş ışınlarına karşı korurken cilt üzerindeki lekelerin giderilmesine ve cildin beyazlaştırılmasına yardımcı olur.

 

 

Malzemeler

 

 

Yarım fincan pirinç unu

1 çay bardağı süt

Tabak ve kaşık

Karışımı sürmek için bir fırça

 

Pirinç unu ve süt bir kapta karıştırılır. Homojen hale gelen karışım fırça yardımıyla cilde sürülür ve yaklaşık 20 dakika beklenir. Daha sonra ılık su yardımıyla nazikçe temizlenir ve kurulanır. Bu işlem düzenli olarak haftada 2 kez tekrarlandığında birkaç ay sonra cilt tonunun açıldığı, cilt üzerindeki leke ve kızarıklıkların gözle görülür şekilde giderildiği görülür.

 

 

Süt, Bal ve Limon Suyu Maskesi

 

 

Limon suyu, asidik yapısı ve içerdiği onarıcı mineraller sayesinde cilt bakımında önemli bir yer tutar. Limon suyu, sivilcelerin üzerine uygulandığında kısa sürede geçirir ve leke kalmamasını sağlar. Tüm cilde uygulanabilmesi için yatıştırıcı maddelerle desteklenmesi gerekir.

 

 

Malzemeler

 

 

1 fincan süt

1 tatlı kaşığı yoğurt

Yarım limon suyu

 

Malzemeler bir kapta homojen bir kıvam elde edilene kadar karıştırılır. El ya da fırça yardımıyla cilde sürülür ve yaklaşık 30 dakika sonra ılık suyla yıkanır. Bu maske cilt yüzeyindeyken kaşınma, kızarıklık gibi etkiler görülürse hemen yıkanması gerekir. Tekrar yapıldığında limon suyu miktarı azaltılarak süt miktarı artırılırsa bu etki bir daha görülmez.

 

 

Yoğurt ve Limon Suyu Maskesi

 

 

1 yemek kaşığı yağsız yoğurt (cildin yağlanmasını önlemek için yoğurdun yağsız olması önemlidir)

1 yemek kaşığı taze limon suyu

 

Malzemeler karıştırılarak yüz ve boyun bölgesine ince bir tabaka halinde uygulanır. 15-20 dakika sonra ılık su yardımıyla temizlenir. Ardından cilt tipine uygun bir nemlendirici sürülür. İşlem haftada 1-2 kez tekrarlandığında 1 ay içinde sonuç alınabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...