Jump to content

Östrojen Akciğer Kanserini Yok Etti...


Renan

Önerilen Mesajlar

Östrojen akciğer kanserini yok etti

 

ostrojen-akciger-kanserini-yok-etti-2107795.Jpeg

 

ÖSTROJEN hormonunun kanser hücrelerindeki etkilerini araştıranKahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi'nden (KSÜ) bir grup akademisyen, akciğer kanseri tedavisinde umut verecek bir sonuca ulaştı.

 

KSÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akif Hakan Kurt başkanlığındaki ekip, kalp ve damar hastalıklarının menopoz öncesi kadınlarda erkeklere oranla daha az görülmesinden yola çıkarak, östrojenin koruyuculuğunu araştırdı. Kurt, "Kadınlık hormonu östrojen reseptörü GPERI'İ uyarmak için sentezlenen G-1 maddesini akciğer kanseri hücrelerinde denedik.

 

Östrojenle bağlantılı G-1 maddesi uygulanan kanser hücrelerinin çoğalmasının durduğunu ve bir süre sonra yoğun bir hücre ölümü meydana getirdiğini saptadık"dedi.

 

Umut ışığı olabilir Bu sonucun ileriye dönük olarak hastaların tedavisinde önemli bir umut ışığı olabileceğini vurgulayan Kurt, "TÜBİTAK'tan destek alarak mide ve kolon hücrelerinde yeni çalışmalar yapmaya başladık" şeklinde konuştu.

 

Yrd. Doç. Dr. Akif Kurt, hayvanlar üzerinde de başarı sağlamaları halinde insanlar üzerinde klinik çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...