Jump to content

İş Yerinde Mutluluk


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İş dünyası, üst düzey yönetim katlarında yakın gelecekte yeni bir göreve yer açacak gibi görünüyor: CHO (Chief Happiness Officer). Yani, Çalışanların Mutluluğundan Sorumlu Başkan Yardımcısı.

 

Bu görevin mucidi aynı zamanda dünyanın ilk CHO’su olan Alexander Kjerulf. 38 yaşındaki mutluluk mucidi, deneyimlerini paylaşmak ve kasvetli iş ortamlarını mutlu çalışanların olduğu yerlere dönüştürmenin püf noktalarını anlatmak üzere İstanbul’a geliyor.

22-23 Şubat’ta Management Centre Türkiye ve Eventus’un düzenlediği 11. İnsan Kaynakları Konferansı’nda konuşma yapacak olan Kjerulf, çalışanların mutlu olmadığı şirketlerin müşterilerinin de mutlu olamayacağını, dolayısıyla şirketin hedeflerine ulaşmakta zorlanacağını söylüyor.

2002’de kurduğu Happy At Work Project’in (İşte Mutluluk Projesi) yöntemlerini IBM, Lego, DaimlerChrysler, Pfizer, PricewaterhouseCoopers gibi birçok şirkete ve kamu kuruluşuna uygulamış.

Bilgisayar mühendisliği eğitimi alan Kjerulf, kendi şirketlerinde kazandığı liderlik ve girişimcilik deneyimleri sayesinde, işyerlerinde mutluluğun ne kadar önemli olduğunu bizzat yaşayarak öğrenmiş. Çalışan mutluluğunu modern işletmelerdeki en önemli başarı unsuru olarak görüyor. Çalışan memnuniyetiyle, mutluluğunun farklı şeyler olduğu söylüyor.

MUTSUZLUĞUN NEDENİ KÖTÜ LİDERLİK

İstanbul’a gelmeden önce Hürriyet İK’nın sorularını yanıtlayan Alexander Kjerulf, çalışanların mutsuzluğunun başlıca nedeninin kötü liderlik olduğunu belirtiyor ve ‘Çalışanlarının ihtiyaçlarını fark etme konusunda yeterince iyi değiller’ diyor.

Liderlik için en önemli beceri empati kurmaktır, çevrelerindeki insanları dinlemez ve anlayamazlarsa şirketin geri kalanıyla da iyi ilişki kuramazlar diyor. Eğitim verdiği liderlere şirketlerinde mutluluğu yaymak için başvurabilecekleri basit araçlar ve yöntemleri öğretiyor.

Mutsuzluğun en basit nedenlerini de şöyle sıralıyor:

Övgü ve takdir eksikliği

Fark yarattığını hissetmeme

Stres ve fazla çalışma

İşyerinde kişisel çatışmalar

Bazı insanların işte mutsuz olmayı baştan kabul ettiklerini ve sadece para kazanmanın bir yolu olarak gördüğünü belirten Kjerulf, oysa artık yaptığı işte mutlu olmak ve kendi sınırlarını zorlamak isteyenlerin sayısının giderek arttığını söylüyor.

Birçok kişi ise mutsuzluğunun farkında bile değil ya da işyerinde bazı şeyleri değiştirebileceğini bilmiyor. ‘Sadece bir kaç yıl öncesine kadar kimse işte mutlu olmayı beklemezdi. Hepimiz işimizin zor, tehlikeli ve sevimsiz olmasına şartlanmıştık. Bize bunun için para ödüyorlardı. Çok şanslıyız ki, artık bu düşünce hızla değişiyor’ diyor.

İşyerinde insanları iyi bir yöneticinin, fark yaratabilmenin ve dolayısıyla yaptığı işle gurur duymanın ve iyi çalışma arkadaşlarının mutlu edeceğini söylüyor. Kjerulf’un listesinde maaş yok, çünkü para insanları işe getiren, mutlu eden şey değil.

BEDEVİ ÇADIRINDA DOĞDU

Yunan bir anne ve Danimarkalı bir babanın çocuğu olarak Tunus’ta bir bedevi çadırında doğan Kjerulf, İspanya’da büyümüş. Happy At Work projesindeki görevlerini şimdilik arkadaşlarına devrederek, işyerinde mutluluğun kitabını yazıyor. Alexander Kjerulf’u daha iyi tanımak isteyen The Chief Happiness Officer Blog - adresindeki blog’unu ziyaret edebilir.

 

Kjerulf’a göre işte mutlu olmanın püf noktaları

Çalışma arkadaşlarınıza ve çalışanlara ilgi gösterin.

Birbirinize yardım edin. Zamanınız olmadığını düşünebilirsiniz, ancak işin aslı yardım ETMEMEK için zamanımız yok.

Çalışma arkadaşlarınızı övmek için fırsatları değerlendirin. Unutmayın, övmek için patron olmanıza gerek yok. Birlikte çalıştığınız arkadaşlarınızı övebilirsiniz, hatta patronunuzu bile övebilirsiniz.

 

Bir çalışma arkadaşınız, çalışanınız veya yöneticiniz için hoş bir şey yapın. Sadece küçük bir şey bile yetirli. Örneğin bir fincan kahve getirin, güzel bir mail yazın. Bu onları mutlu edecektir, dolayısıyla sizi de mutlu edecektir.

Yazar: Arzu Çakır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...