Jump to content

Yaşa Göre Beslenme Önerileri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yaşa göre beslenme önerileri

 

Her yaşa uygun beslenme programıyla sağlıklı ve uzun bir ömrün kapıları aralanıyor. Uzmanlar, '18-25 yaşında yeşilbiber, 30-35 yaşında siyah dut, 50-60 yaşlarında keten tohumu tüketin' diyor

 

Doğumdan, ileri yaşlara kadar sağlıklı yaşamak hastalıklardan korunmak için her yaşa uygun beslenmek gerekiyor. Uzmanlar, yaş yaş beslenme haritası çıkararak rahat ve uzun yaşamın sırlarını paylaşıyor:

 

11-13 YAŞ: Süt ve süt ürünleri, taze meyve, ıspanak, biber, brokoli gibi kalsiyum zengini sebzeler tüketilmesi gerekir.

 

13-18 YAŞ: Demir zengini yağsız kırmızı et, deniz ürünleri, sebze meyveler, tahıllar, demir zengini gıdalar tercih edilmelidir.

 

18-25 YAŞ: Taze meyve-sebzeler, Yeşil biber, limon ve kalsiyum alınması gerekir.

 

25-30 YAŞ: Folik asit alımını artırmak gereklidir. Yeşil yapraklı sebzelerle, meyve vebakliyattan karşılamak mümkün.

 

30-35 YAŞ: Antioksidan gücü yüksek gıdalar tüketilmelidir: Karpuz, domates, kayısı, havuç, siyah dut, vişne, kiraz ve üzüm.

 

35-40 YAŞ: Aminoasitlerden zengin hayvansal proteinler; yeterli miktarda B vitamini ve kalsiyum tüketilmesi önemlidir. Tahıllar, yarım yağlı süt ve süt ürünleri, balık, hindi ve tavuk yenilmeli.

 

45-50 YAŞ: Omega 3'ten zengin deniz ürünleri, soya, ceviz, fındık ihtiva etmelidir.

 

50-60 YAŞ: Zeytinyağından yararlanmak, sebze-meyvelere öncelik vermek şarttır. Soya, keten tohumu ve tahıllar yararlıdır.

 

60 YAŞ: B vitamini yanında kalsiyum açısından da yeterli, temel yağ asitlerinden, temel aminoasitlerden ve posadan zengin bir beslenme tarzı olmalıdır. Beslenme biçimi hipertansiyon, şeker ve damar hastalıkları durumuna göre özel planlanmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Yaşa Göre Beslenme Önerileri...

      Yaşa göre beslenme önerileri   'Sağlıklı yaşlanmak için yaşa göre beslenmek gerek' diyen uzmanlar; 20'li yaşlardan 60'lı yaşlara kadar kişilere özel beslenme önerilerinde bulundu.   Yaş ilerledikçe kilo alma kaygıları ile birlikte beslenmenin hayatımızdaki etkisi daha fazla hissediliyor. Sağlıklı ve kaliteli yaş almak için kişinin farklı yaşlarda dikkat etmesi gereken farklı beslenme önlemleri öne çıkıyor. 20'li yaşlardan 60 yaş ve üstüne kadar hem kadınlara hem de erkeklere özel beslenme ön

      , Yer: Diyet ve Sağlıklı Yaşam

×
×
  • Yeni Oluştur...