Jump to content

Kirşehir’de Yaşamiş Bir Veli 'Ahi Evran'


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ahi Evren, Anadolu’da Ahilik adlı esnaf teşkilatının kurucusu olan âlim ve veli bir şahsiyettir. 1171’de Azerbaycan’ın Hoy kasabasında doğdu. 1262’de Kırşehir’de şehit edildi.

 

Zamanının büyük âlimlerinden olan Fahreddin-i Razi’nin derslerine devam ederek fen ve din ilimlerini öğrendi. Ahmet Yesevi’nin talebelerinden ders alarak tasavvuf yolunda yüksek derecelere yükseldi. Şihabüddin-i Sühreverdi hazretlerinin sohbetlerinde bulundu. Bir hac yolculuğunda evliyadan Evhadüddin Hamit Kirmani ile tanışıp, talebesi oldu ve ölene dek yanından ayrılmadı. Böylece tefsir, hadis, fıkıh, kelam ve tıp ilimlerinde derin bir âlim, tasavvuf yolunda da makam sahibi bir veli oldu.

 

Sadreddin-i Konevi hazretlerinin babası Mecdüddin İshak’ın daveti üzerine, insanlara dinlerini öğretmek, birlik ve beraberliği sağlamak için Muhyiddin ibni Arabî ve hocası Evhadüddin’le beraber Anadolu’ya gelen Ahi Evren, hocasının kızı Fatma Bacıyla evlendi. Hocasıyla Anadolu şehirlerini dolaştı ve vaazlarında esnafa İslamiyet’i anlatarak dünya ve ahret işlerini düzenli hale getirme nasihatlerinde bulundu. Moğollarla mücadelede esnaftan milis kuvvetleri teşkil edip, “vatan sevgisi imandandır.”hadisi şerifinde bildirildiği gibi vatanlarını, din ve namuslarını müdafaaya çalıştı.

 

Ahi Evren’i çekemeyenler bir olayı bahane ederek Selçuklu yönetimine şikâyetçi olarak tutuklanmasını sağladılar. Beş sene hapiste kaldı. Bu sırada Moğollar Kayseri’yi muhasara ediyorlardı. Ahi Evren’in teşkilatlandırdığı Ahiler şehri kahramanca savunmasına rağmen kalabalık Moğollara karşı yenik düştüler ve şehir Moğollarca ele geçirildi. Moğollarca birçok Müslüman şehit edildi, yaralandı ve esir edildi. Esirler arasında Ahi Evren’in hanımı Fatma Bacı da vardı. Serbest kalan Ahi Evren önce Denizli’ye daha sonra da Sadreddin-i Konevi hazretlerinin isteğiyle Konya’ya gelerek Müslümanlara İslamiyet’i anlattı. Şems-i Tebrizi’nin şehit edilmesinden sonra Kırşehir’e yerleşti.

 

Vaazlarında sadelik, problemleri herkesin anlayacağı şekilde izah ettiği kitapları, kendisinde görülen kerametler, ahlakının güzelliği, dünya malına tamah etmeyişi, Allah rızası için çalışması nedeniyle insanların sevgisini kazandı. Herkesin korkarak kaçtığı Evran adında büyükçe bir yılanın kendisine itaat etmesi sebebiyle Ahi Evran (yılanın kardeşi) ve İslamiyet’e yaptığı hizmetlerden dolayı da “Nasirüddin” lakabı verildi.

 

Moğollar, Ahi Evren’in nüfusundan ve sevenlerinden korkuyor, onun öldürülmesini istiyorlar, Kırşehir emirine baskı yapıyorlardı. Ahi Evren 1262’de Kırşehir’de şehit edildi. Talebeleri olan Ahiler, İslam dinini yaymak gayesiyle Osmanlı Beyliği emrine koştular. Osman Gazinin kayınpederi Şeyh Edebali bir Ahi şeyhiydi.

 

Ahi Evren, Ahilik teşkilatını kurmuş, eserleri ve yaşantısıyla tarihimizde mümtaz bir şahsiyettir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...