Jump to content

Hz. Musa’nın Hayatı Hakkında Bilgi


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yahudiliğin kurucusu, İsrail oğullarının Peygamberi ve yasa koruyucusu (İ.Ö.XII.yy.). Yaşamı konusunda yeterli bilgi bulunmayan, Tevrat’ta, İncil’de ve Kur’an-ı Kerim’de sözü edilen Hz. Musa’yla (İbranice Moşe), ilgili çok çeşitli efsaneler bulunmakla birlikte, en yaygın efsaneye göre Hz. Musa, Mısır’da, Tutankhamon döneminde Mısır firavununun o yıl doğacak çocuklardan birinin, tahtını yıkacağını, yeni bir din yayacağını düşünde görüp, korkuya kapılarak, doğacak erkek çocukların boğdurulması buyruğunu vermesinden donra, Asiye tarafından doğuruldu.

Doğurduğu çocuğu 3 ay besleyen Asiye, oğlunu bir sandık (ya da sepet) içinde Nil’in kıyısına bırakınca sepeti bulan firavunun eşi (bazı kaynaklara göre kızı) , bebeği gizlice saraya getirip, bir sütanne arattı ve Asiyeyi bu göreve getirerek, çocuğa “sudan doğan” “sudan olan” anlamına gelen “Musa” adını verdi. Hz. Musa (a.s) büyüyünce Yahudi soydaşlarının yanına gidip, firavun ve askerlerinin Yahudilere uyguladıkları baskılara dayanamayarak, bir Mısırlıyı öldürdü ve Meydana kaçtı. Meydn’da bir kahinin yedi kızına (bazı kaynaklara göre yedi çobana) yardım edip, daha sonra, Cenab-ı Allah’tan vahiyler almaya başlayıp, halkı ve firvunu üstlendiği kutsal göreve inandırmak için mucizeler gösterdiyse de, büyücülükle suçlanarak, firavunun büyücüleriyle yarışmaya çağrıldı. Firavunun büyücülerini yenilgiye uğratıp, sonunda halkıyla Mısır’dan ayrıldı. Firavun arkalarından bir ordu gönderdiyse de, Hz. Musa ve halkı geçerlerken Kızıl deniz yarılarak ikiye açıldı; peşlerindeki orduda aynı yoldan geçmek istedi; ama Kızıl deniz’in yeniden kapanmasıyla, tümü boğuldu. Halkıyla Sina yarımadasına ulaşan Hz. Musa, Yasa levhalarının inmesinden sonra, uzun yıllar yaşadı.

Hz. Musa’nın getirildiği düşüncelerin en önemlisi On Emir’dir (Evamir-i aşere):1 Allah birdir; 2) Hz. Musa’ya inananların başka Allah’ı yoktur; 3) put yapılmayacak ve puta tapılmayacaktır; 4) anaya, babaya sevgi ve saygı gösterilecektir; 5) haftada altı gün çalışılacak, cumartesi günü dinlenilecek tir; 6) zina yasaktır; 7) adam öldürmek yasaktır; 8) hırsızlık yasaktır;9) yalan tanıklık yasaktır; 10) komşunun malına, ırzına göz dikmek haramdır.

Tevrata ve bazı din kitaplarına göre, Musa Peygamber, bu buyrukları, Sina yarımadasındaki Tur dağında Allah katına çıktığında, on ayrı levhaya yazılmış olarak almıştır. Kur’an-ı Kerim’de Yunus süresinde, Musa’nın başından geçenler anlatılır. Ayrıca, çeşitli mucizelerinden söz edilip, Peygamberliğini tanımak gerektiği belirtilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...