Jump to content

Yalnızlık Sigara Kadar Zararlı...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yalnızlık sigara kadar zararlı

 

yalnizlik-sigara-kadar-zararli-2118522.Jpeg

 

Yeni bir araştırma, yalnızlık ya da toplumdan dışlanmanın koroner kalp rahatsızlıklarına yakalanma ve felç geçirme riskini büyük ölçüde arttırdığını ortaya koydu. İngiliz tıp dergisi 'Heart'ta yayımlanan bir araştırma, kalp kirizi, damar tıkanması, inme gibi sağlık sorunlarına neden olan yalnızlığın, sigara, kaygı ve stres sorunları kadar sağlığa zararlı olduğunu ortaya koydu.

 

Toplumdan dışlanmanın da kalp-damar rahatsızlıkları, tansiyon yüksekliği ve obeziteyi tetiklediği belirtildi. Aynı zamanda araştırmada, yalnızlığın vücutta yarattığı toksik etkinin kadın ve erkekleri aynı oranda etkilediğinin altı çizildi.

 

Yalnızlığın, bilişsel kapasiteyi geriletmesi ve bağışıklık sistemini zayıflatmasıyla, sadece kişisel olarak değil tüm insanlığın ortak sorunu haline geldiği ifade edildi.

 

Oran yüzde 29 23 farklı çalışmanın birleştirilmesiyle oluşturulan araştırmada, katılımcılardan topluma olan bağlılıklarını seviyelendirilmeleri istendi. Katılımcıların koroner kalp rahatsızlıkları 3 ile 21 yıl arasında değişen dönemlerle izlendi. Sonuç olarak yalnızlık ya da toplumdan dışlanma sorunu yaşayan insanların yüzde 29'unun normalden daha fazla koroner kalp rahatsızlıklarına yakalandığı, yüzde 32'sinin ise daha fazla felç geçirdiği ortaya çıktı.

 

Yalnızlığın en fazla görüldüğü yerler ABD, Avrupa, Japonya ve Avustralya olarak listelendi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bazen sagliksiz oluyor dayaniksiz olunabiliniyor tanidigim birkac kisileri taniyorum ruh gibi yapayalniz yürüdüklerini görüyorum sayilari azda degil .. duruma bagli kendini cok kaptirmamak lazim mutlaka hobi edinmek gerek.. Kimileri vardir kendini acmazlar kendi bildigini okuyan tiplerde var bunlar iyi yaptiklarini sanip cogu kez daha da yalniz kaldiklarini gözlemliyorum.. Aslinda vahim bir durum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...