Jump to content

Özel ve Genel Mahkemeler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Özel ve Genel Mahkemeler

 

2016-04-17uyur-29376965a3aeacea.jpg&w=1140

 

1. iş mahkemesi: iş kanunu ile alakalı olan davalara bakar. işçi işveren ilişkilerinden kaynaklanan ve hizmet akdi ile alakalı davalar çalışma sahasına girer.

 

2. ticaret mahkemesi: ticaret kanununda hangi davalara bakacağı gösterilmiştir. tacirler, ticari işletmeler ve müesseselerle alakalı davalara bakarlar. üç hakimden müteşekkildir.

 

3. tapu ve kadastro mahkemesi: tapulama kamu ve kadastro ile alakalı davalara bakmaktadır.

 

4. disiplin mahkemesi: üç üyeli bir askeri mahkemedir. asker kişilerin disiplin suçlarına bakar. hangi mercilerin disiplin mahkemesi kuracağı kanunla tesbit edilmiştir.

 

5. sıkıyönetim mahkemesi: 1971 tarihinde 1402 sayılı kanunla ihdas edilmiştir. mahkemenin kurulabilmesi için fevkalade koşulların tahakkuk etmesi ve bir sıkıyönetim halinin olması lazımdır. kendi kanununda gösterilen davalara bakar. kuruluşu, askeri mahkemelerin kuruluş esaslarına tabidir. 6. devlet güvenlik mahkemesi: 1982 anayasası, 143. maddesinde yazılan vazifeleri görmek üzere dgm'lerinin kurulacağı öngörmektedir. bu ise, dgm'leri devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü, her demokratik düzen ve nitelikleri anayasa'da belirtilen, cumhuriyet aleyhine işlenen ve direkt doğruya devletin iç ve dış güvenliğini ilgilendiren suçlara bakmakla görevli devlet güvenlik mahkemeleri kurulur' biçiminde ifade etmektedir. (bkz. devlet güvenlik mahkemesi)

 

Genel mahkemeler

 

1. sulh hukuk mahkemesi: kanunda belli edilen işlerle birlikte, ihtilaf konusu iki milyon tl'ye kadar olan davalara bakar (bu rakam enflasyonla alakalı olarak zaman geçtikçe değişmekte ve ayarlamalar yapılmaktadır.) tek hakimle vazife görmektedir. her ilçede bir sulh hukuk mahkemesi bulunur.

 

2. asliye hukuk mahkemesi: bu mahkeme de tek hakim esasına göre çalışmaktadır. hukuk davalarından, yine kanunla belli edilen ve sulh hukuk mahkemesinin vazifesi içerisine girmeyen davalara bakar. her ilçe de en az bir asliye hukuk mahkemesi bulunur.

 

3. sulh ceza mahkemesi: tek hakimle vazife yapar. hangi hususlarda görev yapacağı alakalı kanunda gösterilmiştir. her ilçede sulh ceza mahkemesi görev yapar.

 

4. asliye ceza mahkemesi: sulh ve ağır ceza mahkemelerinin vazifesi dışında kalan işlere bakan ve tek hakimle çalışan bir mahkemedir.

 

5. ağır ceza mahkemesi: bir başkan ve iki üye olmak üzere, üç hakimden kurulan, toplu hakim esasına göre çalışan bir mahkemedir. ağır cezayı gerektiren davalara bakar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Vücuttaki Tüm İltihap ve Kanser İçin ( Çok Özel )

   en sonunda tarifi buldum umarım insanlara şifa olur. bu formül ile tanıdığımın abisi ölümü beklenirken şu an ortalama 15 yıldır yaşıyor.   7 tane köy yumurtası iyice yıkanıp iyice kurutulacak 3 kilo mevsiminde limonun suyu bu malzemeyi cam bir kavanoza koyacaksın, ağzını tülbentle kapat 7 gün güneş görmeden ayaza bırak. 7 gün sonra bu karışımı süz yumurtanın erimeyen zarlarını at, içine 1 kilo hakiki süzme bal ekle. hergün 1 çay bardağ aç karına sabah ve akşam iç.

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Tüfek, Mikrop Ve Çelik Üçlemesi Kutulu Özel Seti (3 Kitap) / Jared Diamond

   TÜFEK, MİKROP VE ÇELİK   TÜRKİYE’YE ÖZEL ÖNSÖZLE     “Bu kitap tüm kıtalardaki insanların on üç bin yıllık kısa tarihi. Herkes ve her şey anlatılıyor. Farklı kıtalardaki farklı toplumların farklı gelişmelerini ikna edici ve bilimsel bir şekilde açıklayarak ırkçı yaklaşımları yerle bir ediyor… İlk iki sayfayı okuduktan sonra elinizden bırakamayacaksınız.” Paul R. Ehrlich, Stanford Üniversitesi   “Büyüleyici… İnsanlık tarihini anlamak için bir temel oluşturuyor.” Bill Gates   

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Yağ Yakan Türk Kahvesinden Çikolatalı Buzlu Kahveye Dünya Kahve Günü'ne Özel Tariflerimiz Var...

   Yağ yakan Türk kahvesinden çikolatalı buzlu kahveye Dünya Kahve Günü'ne özel tariflerimiz var Bugün 1 Ekim Dünya Kahve Günü… Dünyanın her yerinde milyonlarca insanın vazgeçilmez içeceklerinin başında gelen kahve aslında gelişimi günden güne devam eden dev bir kültür. Biz de sizin için bu kültürü biraz daha yakından tanıyalım dedik ve Caddebostan’da bulunan Olmadık Kahveler atölyesinin baristası Özge Kara’yla bir araya geldik. Özge’den kahve yapımıyla ilgili birçok püf noktası öğrendim.

   , Yer: Haberler ve Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...