Jump to content

Anadolu Adı Nereden Gelmektedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Anadolu Adı Nereden Gelmektedir?

 

2016-04-11uyur-23de7a0eaf06ef59.jpeg&w=1140

 

Romalılar doğuya doğru yayıldıkça, Küçük Asya deyiminin anlattığı alan da genişledi. Roma İmparatorluğunun Asya kıtasında ki toprakları, VII. Parphyrogenetos zamanında (913-959) «thema» adı verilen on dört idare bölgesine ayrıldı ve her «thema» ya ayrı ayrı isim verildi. Bu bölgenin en batısında olanı da Bizans’a göre doğuda kaldığı için «Thema Anatolica» (Doğu bölgesi) diye anılmaya başlandı.

 

Thema Anatolica’nın sınırları Eskişehir’den başlayıp, Torosların batısına, Konya’ya kadar uzanıyordu. Gerçekte, bir coğrafya bölgesi deyimi olmayıp bir idare bölgesi adı olan Thema Anatolica zamanla, Batı kaynaklarına «Anatolia» diye geçti. Selçuk ve Osmanlı Türkleri Anadolu’ya yerleşip hakim olmaya başlayınca «Anatolia» kelimesini «Anadolu» şeklinde söylediler. Bununla beraber, bazı tarihçiler, «Anadolu» kelimesinin başka bir kaynaktan gelmesi ve Türkler tarafından doğrudan doğruya verilmiş bir ad olması ihtimali üzerinde de durmaktadırlar.

 

İslam alemi içinde, Türkler ve Araplar Doğu Roma İmparatorluğunun Asya kıtasın da bulunan topraklarına «Diyar-ı Rûm», «Memâlik-i Rûm» derlerdi. Bu «Rûm» deyiminin bir ırk ve millet adı olmaktan ziyade «Roma» kelimesinden bozma olduğu anlaşılıyor.

 

Selçuklu Türkleri, Anadolu’da devlet kurduktan sonra, Bizanslılar’dan aldıkları araziyi, yeniden idare bölgelerine, ayırdılar. Fakat bu ayrılış Bizanslıların «thema» larına benzemiyordu. Bu sebeple «Anadolu», kelimesi idare bölgesi anlamından çıkıp coğrafya bakımından bir bölge anlamına geldi.

 

Osmanlılar devrinde Kanuni Süleyman tarafından ülke topraklarında eyalet teşkilatı kuruldu, Asya kıtasında kalan topraklar da «Anadolu Eyaleti» adını aldı. Bu eyaletin idaresi vezirlerden birine verildi. Eyalet merkezi önceleri Ankara idi, sonra Kütahya’ya taşındı. 1864 yılında eyalet teşkilatı kaldırılarak yerine vilayetler teşkilatı kuruldu.

 

Bütün bu değişiklikler sırasında, Anadolu adı hem daha geniş bir sahayı içine alıyordu, hem de bütün halinde bir coğrafya bölgesi için söylenmiş oluyordu.

 

Osmanlı İmparatorluğunun yıkılıp Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra Doğu Anadolu, Güney-Doğu Anadolu gibi deyimler ortaya çıktı ve coğrafya kitaplarına geçti. Böylece, Anadolu deyimi Küçük Asya Yarımadasının doğusunda kalan bölgeler için de kullanılmış oldu. Daha sonraları, Türkiye’nin yalnızca Asya kıtasında kalan toprakları değil, Avrupa kıtasında bulunan toprakları da Anadolu deyimi içine alındı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Anadolu İsmi Nereden Gelmektedir?..

      Tarihsel süreç içerisinde bulunduğu konum itibariyle oldukça değerli olan Anadolu, ele geçirilmek adına birçok savaşlara ev sahipliği yapmış ve MÖ.’ki dönemlerde üzerinde farklı toplulukların yaşadığı bir yer olmuştur.   Günümüzde Anadolu, İstanbul Boğazı ile Avrupa’dan ayrılan Asya Kıtası üzerinde kalan topraklara denmektedir. Tarihte bakıldığı zaman, 1071 Malazgirt Savaşı Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı tarih ve olay olarak gösterilmektedir. Oysa ki, burada eksik bir bilgi mevcuttu

      , Yer: Genel Kültür

×
×
  • Yeni Oluştur...