Jump to content

Bitlis Yemek Kültürü


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bitlis yemekleri - Bitlis yemek geleneği - Bitlis yemeklerinin özellikleri - Bitlis mutfağının tarihçesi

M.Ö. 7. yüzyıldan itibaren birçok medeniyete (Roma, Pers, Med, Asur, Urartu) ev sahipliği yapan bir kültür kentidir Bitlis. Doğal ve tarihi zenginliklerle bezenen Bitlis, misafirperverliği ile de tanınır.

Nemrut Dağı, Nemrut Krater Gölü, Ahlat kümbetleri, Selçuklu mezarları Bitlis’i adeta bir açık hava müzesi kılar. Evinize dönerken hediyelik olarak karakovan balı, küp peyniri, Adilcevaz cevizi, Hizan fındığını almayı unutmayın.

 

 

Bitlis’in kendine has bir âdeti de etlerin mümkün olduğunca dolapta bekletmeksizin tüketilmesi. Mezbahalarda yeni kesilen hayvanların kasaplar tarafından alınan etleri soğumadan gün içinde tüketilir. Bitlis’te sabah erken saatlerde bolca yenen bir yemek de Bitlis büryan kebabı. Yörenin kekikle ve organik yemlerle doğada beslenen hayvanlarından yapılan bu özel yemek, pişirimindeki inceliklerden dolayı nefis bir lezzet sunar. Çorti aşı, hevur kebabı, ayran aşı, mişevşi, soğan köftesi, halise, turşu dolma, turşu aşı, fındık dolması, gari aşı, has dolması, şekalok, gılorik, içli köfte, tutmanç aşı, katıklı ve yoğurtlu, kaz göğsü, şeker helvası, teter, şor balıklı pilav, baklalı pilav, gebol, çorti taplaması, parpar, cümür, şalgam yemeği, keledoş, gengerli pilav, yağlı yumurta, umanç aşı, şile, kurut aşı, pazik boranisi, cevizli feter, kaklı pilav, şile, bezirgân çorbası, cacık aklımıza gelen Bitlis yemeklerinin bazıları.

 

 

Bitlis, yemek kültürünün çok zengin olduğu bir ilimizdir. Yemekleri ağır, masraflı ve zahmetlidir. Özellikle maddi bakımdan, aşırı bir yük getirmektedir. Bitlis; Türkiye’de sıcak etin yenildiği tek vilayettir. Etin; mezbahadan çıkmasıyla tüketilmesi, çok kısa bir süre içinde yapılır. Mezbahadan kasaplara getirilen et, soğumadan evvel satılır. Şayet soğumuş veya bir gün üzerinden geçmiş ise bu ete rağbet edilmez. Kesinlikle soğuk hava depolarında bekletilmiş et, halk tarafından alınmaz. Etler sabahleyin gelir, öğlen saatlerine kadar tüketilir. Bir, iki kilo kadar et almak, ayıp sayılır. Tüketilen et; teke, koyun, sığır ve kısmen de kuzudur.

 

 

Yemekleri: İçli köfte, lahana dolması, kabak dolması, keşkek, çorti, çorti köftesi, klorik(sulu köfte), katıklı dolma, yoğurtlu pappar, pişrük, kabak boranisi, murtuğa(ev helvası), Ciğer Taplaması, Tutmanc Aşı, Şekalok, Gılorik, Has Dolması, Mişevşi, Ayran Aşı, Turşu Aşı, Çireş Çorbası, Kengerli Pilav, Turşlu Dolma, Fındık Dolması, Gari Aşı, Halise, Soğan Köftesi, Çorti taplemesi, Gebol, Keledoş, Pıçoç, Halim Aşı, Yalancı Dolma, Şille, Parpar, Şalgam Yemeği, Soğan Yemeği, Umanç Aşı, Köki, Jağlı Yumurta, Cümür, Yarma Aşı, Kurut Aşı, Bezirgan Çorbası, Kaklı Pilav, Pazik Boranisi, Cevizli fetir, Şor Balıklı Pilav, Baklalı Pilav

 

 

Yemekler genellikle yerde ve toplu olarak yenir. Büyük kaplarda getirilerek ortaya konur. Herkes kendi önünden başlayarak yemeye başlar. Başkasının önündeki yemeğe kaşık sallamak, tepsiyi çevirerek iyi ve etli kısmını kendi önüne almak, görgüsüzlük olarak bilinir.

 

 

Misafir geldiğinde büyükler (erkek) bir tarafta, çocuk ve kadınlar bir tarafta yerler. Erkekler yiyip kalkmadan kadınlar yemeğe oturmazlar. Ev sahibi, misafir sofradan kalkmayıncaya kadar sofradan kalkmaz. Kalkarsa görgüsüzlük olur ve misafirinde kalkması manasına gelir. Yemeklerin en iyisi misafire ikram edilir.

 

 

Bitlis Mutfağı'nda bakliyat, özellikle bulgur ve et sıkça kullanılıyor. Bunun da nedeni, yörede fazla sebze yetişmemesi olarak gösterilebilir. Düğün ve bayramları törelere uygun yaşamak hala geçerliliğini koruyor. Düğünlerde üç gün üst üste yemek veriliyor. Düğünlerin birinci gününün vazgeçilmez lezzeti "Sütlü çörek". Gelin tarafı ise damat için "Lokma tatlısı" yapıp dağıtıyor. Bayramlarda misafirlere "Ayran aşı" ikram etmek de geleneklerinin bir parçası. Bunun dışında kışın kuru, yazın taze kabakla yapılan "Katıklı dolma", fındık yaprağına sarılıp hazırlanan sarma ve "İçli köfte" de sıkça pişirilen yemekler arasında. Fakat içli köfteyi içyağıyla ve yuvarlak hazırlayıp, haşlayarak yiyorlar. Kış aylarında özellikle kurutulmuş sebzeleri sıkça tüketiyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...