Jump to content

Çinlilerden Çok İlginç Bir Robot...


Renan

Önerilen Mesajlar

Çinlilerden çok ilginç bir robot

 

cinlilerden-cok-ilginc-bir-robot-2116587.Jpeg

 

Robot teknolojileri konusunda Japonlar’la yarışmaya başlayan Çinliler, ilginç bir robot geliştirdiler. Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde geliştirilen insansı makineye Jia Jia ismi verildi.

 

Jia Jia, silikon kaplamasıyla gerçek bir insana çok benziyor ve diğer insansı robot projelerine oranla insanı daha başarılı şekilde taklit ediyor. Yapay zekası sayesinde onunla iletişim kuran insanlara cevap verip sohbet edebilen Jia Jia aynı zamanda fotoğrafının çekildiğini de anlayabiliyor ve çok yakından fotoğraf çekmek isteyenleri, “yakından çekilen fotoğraflarda çok şişman görünüyorum,” gibi tepkiler verebiliyor.Jia Jia’yı geliştiren ekip robotun üzerinde üç yıl çalışmış ve ilk aşamadaki hedefleri robotun konuşma becerisi olmuş. Dudak ve yüz hareketlerinin çok insansı görünmesi için çaba sarf eden ekip bu sayede diğer robotlardan çok daha başarılı şekilde sohbet edebilen hatta zamanla dedikodu da yapabilecek bir robot geliştirdiklerini iddia ediyor. Şimdilik el, kol ve diğer vücut hareketleri fazla “mekanik” duran Jia Jia’nın ikinci versiyonunda ise bu alana odaklanılacak ve hareketleri çok daha yumuşak gerçekleştirebilen bir versiyon üretilecek. Çin’de yapay zeka konusundaki çalışmalara büyük önem veriliyor ve Çin bilim insanları Ay’a gönderdikleri robotla, bu alanda ABD’den sonra dünya dışında bir gezegende aktif aracı olan ikinci ülke olarak biliniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendileri zaten yeterince fazla bunlar robotlarını da seri üretime geçirirse dünyayı istila ederler artık, yandık yani.[/quote

Aynen bende böyle düşünüyordum. Çocuk bile yapmaları yasak nüfus fazlalığından ama kendileri gibi robotcuklar yapıyorlar. İkinci dünya savaşında sanırım bunlar japonlarla karıştırılıyorlardı şimdi robotlarla karıştırılcaklar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...