Jump to content

İşte Benim Zeki Müren


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

5719e9c367b0a971dc186870

 

Hazırlığı epeydir süren Zeki Müren ‘tribute’ albümü (‘İşte Benim Zeki Müren’) nihayet gün yüzü görebildi.

Belkıs Özener’den Funda Arar’a, Nükhet Duru’dan Mustafa Ceceli’ye kadar her kuşaktan temsilci mevcut albümün kadrosunda. Hatta Halit Ergenç ve Engin Altan Düzyatan (şiir okuyor) gibi işi müzik olmayan sürpriz, hatta Enrico Macias gibi yabancı isimler de. Kadro zengin.

Merkezde Zeki Müren gibi büyük bir isim (gazino ve plak dünyasındaki rekabet şartlarını hep kendine yontma, mesela Adnan Pekak gibi rakiplerini ezme çabaları ayrı bir konudur) var. Kadro da çok parlak. O zaman ortaya helva değil, ballı/bademli çikolata çıkması gerekirdi, değil mi?

Hayır. Değil. Ne yazık ki (helva bir yana) tatsız/tuzsuz bir albüm çıkmış ortaya. Albümün yapısal birtakım hataları, saygı ve sevgiyi tamamına erdiremememin baş sebebi. Şarkılar bir plan/program dahilinde değil, tesadüfen seçilmiş gibiler.Başta Kıraç olmak üzere, zengin kadronun bazı ayaklarında da ciddi vokal deformasyonları mevcut.

 

5719ea8d67b0a971dc186876

 

Bir besteci ya da söz yazarına saygı albümü yapmak nispeten kolaydır. Ortada kafa karıştıracak bir şey yoktur. Yazılan şarkılar bellidir, aralarından seçilir. Bir solist ya da yorumcuya gelindiğinde ise iş epeyce çatallaşır. Ona ait olmayan bir şarkıyı albüm konseptinin merkezindeki şarkıcı zamanında söylemiş diye alamazsınız repertuvara. Almamalısınız.

 

 

Müslüm Gürses albümünde de vardı bu. Sezen Aksu ‘Kaybolan Yıllar’ı söylüyordu. Eee? Müslüm Gürses ile ne alakası var bunun? Ya da saygıyla? Aynı şey bu albümde de var. Enrico Macias’tan (Jacques Brel’in) ‘Ne Me Quitte Pas’; Zeki Müren ile bağı yeterince güçlü mü? Zamanında Türkçe versiyonunu yapmış olması (‘Beni Terketme’), bu şarkının (hem de orijinal haliyle, yani kurulabilecek bağı iyice zayıflatarak) böyle bir albüme alınması mantıklı mıdır?

 

 

80’lerin büyük bir kısmında Selami Şahin şarkıları söylemiş bir yorumcunun böyle bir albümüne, Şahin’den bir tane olsun şarkı alınmamış olmasına ne diyeceğiz peki? Nerede (Şahin ya da başkalarının) arabesk esintili şarkıları? Nerede ‘Hayat Sen Ne Çabuk Harcadın Beni’ ya da bir muadili? Yok. Müren’in o dönemi tamamen görmezden gelinmiş.

 

 

Saygı sunma çabalarına saygıda kusur edilmemeli ama böylesi işlerde mümkün olmuyor. Saygı, derli/toplu yapılacak işlere saklanmalı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...